Ќе ја задавела сосетката по расправија за лифт

Kумановка е осудена на условна затворска казна оти со раце ќе ја задавела својата сосетка по расправија за лифт. Покрај условната казна затвор од шест месеци, која нема да се изврши доколку таа во период од две годни не стори ново кривично дело, Судот во Kуманово ја задолжил обвинетата Ф.Ч.Ф. да ги плати и судските трошоци како и отшетата на нападнатата С.М., која судот допрва треба да ја утврди. Инцидентот за кој е осудена кумановката се случил пред две години, во лифтот во станбената зграда во која живееле двете жени. Уште при вселувањето, на Ф.Ч.Ф ~ било кажано дека за одржување на лифтот треба да плаќа, но таа веднаш одбила и рекла дака не сака да плаќа, поради што и дошло до нарушување на нивните меѓусебни односи. Дента пред да се случи инцидентот С.М., откако ~ завршило работното време, тргнала кон дома. Влегла во зградата каде што живее, а во влезот била и обвинетата Ф.Ч.Ф, која влегувала во лифтот. По неа тргнала и таа и ~ рекал дека не може да се вози со лифтот по што обвинетата излегла од лифтот ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство тврди дека нема притисоци да го чува во фиока предметот за скандалот со фалсификатите во Академијата за судии и јавни обвинители. Обвинителството потврдува дека води предистражна постапка за една третина од кандидатите за кои постојат сомнежи дека со фалсификувани сертификати за познавање на странски јазик конкурирале на огласот за прием на 60 нови обвинители во Академијата. Реакцијата следи откако директорката на Академијата Арнаудовска тврдеше дека родители на дел од кандидатите вршеле притисоци. „Се надевам и ве уверувам дека таа постапка ќе заврши и покрај тоа што имам сознанија дека се вршат притисоци врз обвинителството да не ги врши тие предистражни постапки“, рече Арнаудовска. ОЈО демантира твредејќи дека постапката се одвива според законските прописи. „ Основното јавно обвинителство истакнува дека нема никакви притисоци во предметот. Постапката што се води за 41 лице е продолжена со барање за меѓународна правна помош околу утврдување на потеклото и легитимноста на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатката за нов македонски обвинител, која е првата и засега единствена осудена за скандалот со фалсификатите во Академијата за судии и јавни обвинители, се уште работи како стручна соработничка во скопска Апелација иако е осудена за фалсификување документи за што следува прекин на работниот однос. Стручните соработници најчесто учествуваат во пишување на пресудите и функционираат како десна рака на судиите. Од скопска Апелација велат дека не се информирани дека против стручната соработничка има правосилна пресуда и дека нема никаква санкција против истата. Нејасно е како судот досега не бил информиран кога пресудата е донесена во март, а станала правосилна откако осудената воопшто не се жалела на условната затворска казна од три месеци. Според Законот за судска служба, стручната соработничка требало да биде суспендирана уште додека се водела кривичната постапка. Таа се товарела за кривично дело фалсификување документи за кое била предвидена казна од три месеци до пет години затвор. Поминала полесно во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 154 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 325 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои "после битката" ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе ја задавела сосетката по расправија за лифт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: