Општина Пустец доби туристичко бродче

Општина Пустец, за промоција на туристичките вредности на општината почна да користи туристичко бродче, јави агенцијата Мета. На отварањето присуствуваа градоначалникот Едмонт Темелко и жители на општината. - Соларното бродче е заеднички проект на општина Пустец, единствена на етничките Македонци во Албанија и општина Преспа од Грција, потпомогнат од ИПА фондовите на Европска Унија за погранична соработка – вели за Мета Васил Стерјовски, генерален секретар на Македонската алијанса за европско интегрирање.
| | веќе видена | слични
6 копии

Весникот “Преспа”, гласило на Сојузот на Македонците во Албанија, повторно се печати благодарение на финансиската помош на Македонското меѓународно движење за човекови права и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права. -Многу сме благодарни за помошта од ММДЧП и АМКЧП. Новото издание на весникот веќе е раздадено низ Албанија, секаде каде што живеат Македонци. Ние веруваме дека примерот на ММДЧП и АМКЧП ќе биде следен од други македонски организации од целиот свет. Нашата благодарност ќе биде покажана на првата страница од следното издание на весникот, истакна Ефтим Митревски, уредник на “Преспа”. Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) активно работи на полето на човекови и национални права на Македонците и другите обесправени народи од своето основање во 1986 година. Основан во 1984 година, Австралиско-македонскиот комитет за човекови права (АМКЧП) е невладина организација која се залага за информирање на влади, меѓународни институции и пошироката јавност / заедници за борбата ...
| | веќе видена | слични

Општина Пустец доби туристичко бротче кое денеска заплови во водите на Преспанското Езеро. Бротчето користи соларна енергија и е дел од заедничкиот проект со општина преспа во Грција финансиран од ИПА програмата на ЕУ, а ќе служи за промоција на туристичките вредности на регионот.За жителите на општината Пустец од Канада и Австралија доаѓа уште една добра вест - весникот „Преспа", гласило на Сојузот на Македонците во Албанија, повторно се печати со помош на Македонското меѓународно движење за човекови права и Австралиско-македонскиот комитет за човекови права.„Многу сме благодарни за помошта од овие организации. Новото издание на весникот веќе е раздадено низ Албанија, секаде каде што живеат Македонци. Ние веруваме дека примерот на ММДЧП и АМКЧП ќе биде следен од други македонски организации од целиот свет. Нашата благодарност ќе биде покажана на првата страница од следното издание на весникот“, истакна Ефтим Митревски, уредник на „Преспа”.
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска говореше грчкиот народ и неговиот глас мораме сите да го слушнеме, а прв господинот Ципрас и поддржувачите на Договорот од Преспа, договор кој се ...
сите 287 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општина Пустец доби туристичко бродче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: