Новинарите на БиБиСи стапија во штрајк

4 копии

Новинарите од БиБиСи започнаа еднодневен штрајк поради најавата за прогласување на технолошки вишоци. Членовите на Националната унија на новинари предупредија дека штрајкот ќе предизвика „општо пореметување“ во радио и ТВ програмите и појаснија дека извесен број на вработени во Светскиот сервис и БиБиСи мониторингот ова лето ќе бидат прогласени за технолошки вишок. Како што пренесуваат светските медиуми, генералниот секретар на Унијата, Мишел Стејнистрит рече дека е „срамно БиБиСи да поттикнува штрајк поради грст загубени работни места“. Стејнистрит додаде дека Унијата понудила неколку решенија за кои вреди да се разговара и дека менаџментот ја отфрлил понудата за решавање на спорот од страна на медијатори. „Има толку многу луѓе кои сакаат да си одат од БиБиСи, така што ова би можело да биде решено низ преговори. На ниво на менаџментот се чуваат работните места и се отвораат нови, но новинарите остануваат без работа“, рече Стејнистрит, пренесуваат агенциите.
| | веќе видена | слични

Новинарите од британски БиБиСи денеска започнаа 24-часовен штрајк против предвиденото скратување на работни места во меѓународната служба World servis, пренесе АФП. Намалувањето на работните места е наметнато од буџетските отпуштања, предвидени од владата. 387 вработени треба да бидат отпуштени поради скратениот буџет. Поголемиот дел од отпуштените ќе ги напуштат работните места доброволно, а над 100 лица ќе бидат отпуштени. Утринава емитувањето на информативната програма на националното „Радио 4" беше прекинато поради штрајкот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Унијата Мишел Стејнистрит вели дека е “срамно“ сервисот да “поттикне“ штрајк заради неколку загубени работни места. Таа додала дека Унијата понудила неколку решенија за кои би можело да се расправа и дека менаџментот ја отфрлил понудата за решавање на спорот од страна на медијаторите. “Има толку многу луѓе кои сакаат да си одат од “Би-Би-Си“ и дека тоа би можело да биде решено преку преговори. На ниво на менаџмент се чуваат работни места и се отвораат нови, но новинарите остануваат без работа“, вели таа. Членовите на Националната унија на новинари предупредиле дека штрајкот ќе предизвика “општо нарушување“ во радио и телевизиските програми и објасниле дека извесен број вработени во Светскиот сервис на мониторинг на “Би-Би-Си“ ова лето ќе бидат прогласени за технолошки вишок.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новинарите вработени во “Би-Би-Си“ започнале еднодневен штрајк заради воведување технолошки вишок во компанијата. Членовите на Националната унија на новинари предупредиле дека штрајкот ќе предизвика “општо нарушување“ во радио и телевизиските програми и објасниле дека извесен број вработени во Светскиот сервис на мониторинг на “Би-Би-Си“ ова лето ќе бидат прогласени9 за технолошки вишок. Генералниот секретар на Унијата Мишел Стејнистрит вели дека е “срамно“ сервисот да “поттикне“ штрајк заради неколку загубени работни места. Таа додала дека Унијата понудила неколку решенија за кои би можело да се расправа и дека менаџментот ја отфрлил понудата за решавање на спорот од страна на медијаторите. “Има толку многу луѓе кои сакаат да си одат од “Би-Би-Си“ и дека тоа би можело да биде решено преку преговори. На ниво на менаџмент се чуваат работни места и се отвораат нови, но новинарите остануваат без работа“, вели таа.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите на БиБиСи стапија во штрајк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: