Новинарите на БиБиСи стапија во штрајк

4 копии

Новинарите од БиБиСи започнаа еднодневен штрајк поради најавата за прогласување на технолошки вишоци. Членовите на Националната унија на новинари предупредија дека штрајкот ќе предизвика „општо пореметување“ во радио и ТВ програмите и појаснија дека извесен број на вработени во Светскиот сервис и БиБиСи мониторингот ова лето ќе бидат прогласени за технолошки вишок. Како што пренесуваат светските медиуми, генералниот секретар на Унијата, Мишел Стејнистрит рече дека е „срамно БиБиСи да поттикнува штрајк поради грст загубени работни места“. Стејнистрит додаде дека Унијата понудила неколку решенија за кои вреди да се разговара и дека менаџментот ја отфрлил понудата за решавање на спорот од страна на медијатори. „Има толку многу луѓе кои сакаат да си одат од БиБиСи, така што ова би можело да биде решено низ преговори. На ниво на менаџментот се чуваат работните места и се отвораат нови, но новинарите остануваат без работа“, рече Стејнистрит, пренесуваат агенциите.
| | веќе видена | слични

Новинарите од британски БиБиСи денеска започнаа 24-часовен штрајк против предвиденото скратување на работни места во меѓународната служба World servis, пренесе АФП. Намалувањето на работните места е наметнато од буџетските отпуштања, предвидени од владата. 387 вработени треба да бидат отпуштени поради скратениот буџет. Поголемиот дел од отпуштените ќе ги напуштат работните места доброволно, а над 100 лица ќе бидат отпуштени. Утринава емитувањето на информативната програма на националното „Радио 4" беше прекинато поради штрајкот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Унијата Мишел Стејнистрит вели дека е “срамно“ сервисот да “поттикне“ штрајк заради неколку загубени работни места. Таа додала дека Унијата понудила неколку решенија за кои би можело да се расправа и дека менаџментот ја отфрлил понудата за решавање на спорот од страна на медијаторите. “Има толку многу луѓе кои сакаат да си одат од “Би-Би-Си“ и дека тоа би можело да биде решено преку преговори. На ниво на менаџмент се чуваат работни места и се отвораат нови, но новинарите остануваат без работа“, вели таа. Членовите на Националната унија на новинари предупредиле дека штрајкот ќе предизвика “општо нарушување“ во радио и телевизиските програми и објасниле дека извесен број вработени во Светскиот сервис на мониторинг на “Би-Би-Си“ ова лето ќе бидат прогласени за технолошки вишок.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новинарите вработени во “Би-Би-Си“ започнале еднодневен штрајк заради воведување технолошки вишок во компанијата. Членовите на Националната унија на новинари предупредиле дека штрајкот ќе предизвика “општо нарушување“ во радио и телевизиските програми и објасниле дека извесен број вработени во Светскиот сервис на мониторинг на “Би-Би-Си“ ова лето ќе бидат прогласени9 за технолошки вишок. Генералниот секретар на Унијата Мишел Стејнистрит вели дека е “срамно“ сервисот да “поттикне“ штрајк заради неколку загубени работни места. Таа додала дека Унијата понудила неколку решенија за кои би можело да се расправа и дека менаџментот ја отфрлил понудата за решавање на спорот од страна на медијаторите. “Има толку многу луѓе кои сакаат да си одат од “Би-Би-Си“ и дека тоа би можело да биде решено преку преговори. На ниво на менаџмент се чуваат работни места и се отвораат нови, но новинарите остануваат без работа“, вели таа.
| | веќе видена | слични

Останато

Со сведочење на Ацо Ангеловски, поранешен телохранител на Оливер Спасовски, во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за настаните во Собранието на ...
сите 235 | | | веќе видена

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 69 | | | веќе видена

По обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов пред македонската заедница во Детроит, каде што уште еднаш повтори дека нема да гласа на закажаниот референдум , ...
сите 166 | | | веќе видена

Скопје, 25 септември 2018 На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што ...
сите 222 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 220 | | | веќе видена

Во рамки на ИФФК „Браќа Манаки“, Кинотека на Македонија, вечер во битолскиот културен центар „Магаза“ ќе приреди изложба и филмски проекции со кои се ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите на БиБиСи стапија во штрајк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: