Првата лига со десет екипи и плеј-оф разигрување за титула

2 копии

УО на ФФМ на својата последна седница ги прифати предлозите за промени во системот на натпреварување во Првата, Втората и Третата МФЛ. Овие предлози ќе бидат доставени на Генералното собрание во јуни и доколку бидат прифатени новиот систем ќе важи за сезоната 2014/2015 со преоден период во сезоната 2013/2014. Според предложениот систем Првата МФЛ би требало да брои 10 тима кои ќе играат трикружен систем со вкупно 27 кола по што по примерот на Швајцарија и Австрија ќе се формираат мини плеј-оф и плеј-аут лига. Во плеј-офот со пренесени бодови од првиот дел за шампионскиот трофеј ќе се борат првите 6 екипи додека останатите 4 ќе разигруваат за опстанок. Исто така ќе се скрати и Втората лига од 16 на 10 екипи. И тука ќе се игра трикружен систем од 27 кола по што првопласираните две екипи ќе одат директно во елитата, додека третопласираниот тим ќе игра бараж со 8-мо пласираната екипа од Првата МФЛ. Тоа значи дека во сезоната 2013/2014, 4 екипи од Првата МФЛ ќе се преселат во понизок ранг на натпреварување, ...
| | веќе видена | слични

Управниот одбор (УО) на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) на последната седница го разгледа извештајот за својата работа и одлучи да го проследи на усвојување на претстојното собрание, на кое ќе се решава и за предлогот за намалувањето на Првата и на Втората лига на 10 клуба, почнувајќи од натпреварувачката 2004/2015 година УО НА ФФМ ЌЕ МУ ПРЕДЛОЖИ НА СОБРАНИЕТО - Тоа засега е само предлог што потекна од еден член на УО и допрва на некоја од следните седници на УО ќе треба многу детали да се допрецизираат и на собранието да излезат со конкретен предлог. Веќе реагираат второлигашките клубови кои најмногу се засегнати. Ќе видиме што ќе биде, засега ништо не е утврдено - вели Васко Дојчиновски, комесарот за натпреварување при ФФМ. На седницата беше усвоен и нацрт-дневниот ред за редовното изборно годишно собрание закажано за 29 јуни, утврдени се листите на предложените делегати, усвоени се предложените промени во правилникот за регистрација, статус и трансфер на фудбалери како и правилникот за ...
| | веќе видена | слични

Со одлуката на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија, Првата фудбалска лига од сезоната 2014/15 ќе се намали на десет клубови, а една сезона претходно место две во понизок ранг ќе одат четири екипи. Во 20-ет годишното постоење на Македонија елитната лига пет пати го менувала бројот на екипите кои се натпреваруваат. Во далечната 1992 година Првата лига започнала со 18 клубови, од 1993 до 1995 во елитата учествувале 16, а една година подоцна со 15. Од 1996 до 2001 година Првата лига броела 14 екипи, а од 2001 до 2014 година најсилната лига е со 12 екипи и се игра според бергеров систем за да се достигне минимумот натпревари за една лига да биде регуларна. Новите реформи ќе донесат драстично намалување на екипите во Втората македонска фудбалска лига, но сето ова се прави да се подигне квалитетот на фудбалот во македонските лиги. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Новите реформи во Фудбалската федерација на Македонија ќе бидат кобни за охридскиот фудбал. Охрид пред две сезони имаше по еден престанвник во Првата и Втората фудбалска лига, но за само две години остана без ниту еден активен клуб во градот. Управниот одбор на ФФМ ги изгласа новите промени во фудбалските лиги кои ќе бидат спроведини од наредните сезони. Во целост ви ги пренесувам одлуките на УО на ФФМ за реформите во македонскиот фудбал : - УО на ФФМ на својата последна седница ги прифати предлозите за промени во системот на натпреварување во Првата, Втората и Третата МФЛ. Овие предлози ќе бидат доставени на Генералното собрание во јуни и доколку бидат прифатени новиот систем ќе важи за сезоната 2014/2015 со преоден период во сезоната 2013/2014. Според предложениот систем Првата МФЛ би требало да брои 10 тима кои ќе играат трикружен систем со вкупно 27 кола по што по примерот на Швајцарија и Австрија ќе се формираат мини плеј-оф и плеј-аут лига. Во плеј-офот со пренесени бодови од првиот дел за шампионскиот ...
| | веќе видена | слични

Илчо Ѓорѓиоски сосема очекувано ќе биде единствениот кандидат за претседател на Фудбалската федерација на Македонија на претстојното Редовно изборно собрание на ФФМ кое треба да се одржи на 29. јуни. Ѓорѓиоски кој претходно пред нешто помалку од една година го презеде кормилото на нашата фудбалска федерација, сега го очекува нов четиригодишен мандат, откако Управниот одбор на ФФМ ја усвои претседателската кандидатура, а беа потврдени и листите со предложените делегати од Општинските фудбалски сојузи, но и листите со 25 предлози за нови членови на УО на ФФМ. Како што е познато, од претходно Управниот одбор утврди и промени во предлогот за нов натпреварувачки систем во Првата, Втората и Третите фудбалски лиги од сезоната 2014/2015. Според предложените промени во натпреварувачкиот систем, како што е познато, Првата лига од 2014/2015 ќе брои десет екипи , а ќе се игра по трокружен систем, нешто слично согласно примерите во Швајцарија и во Австрија. Потоа преку мини плеј-оф и плеј-аут лиги ќе се ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот претседател на Фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓорѓиоски, кој ја доби довербата пред нецела година, ќе биде единствениот кандидат за нов четиригодишен мандат на претстојното редовно изборно Собрание, кое е закажано за 29 јуни. Управниот одбор на ФФМ на својата петта седница, покрај претседателската кандидатура, ги усвои листите со предложените делегати од општинските фудбалски сојузи за новиот состав на највисокиот раководен орган, која наместо досегашните 117, ќе брои 91 член, како и 25 предлози од ОФС за составот на новата „фудбалска влада“. Фудбалското раководство минатата година ја доби довербата да го дозаврши четиригодишниот мандат на претходниот раководен состав предводен од Харалампие Хаџи-Ристески. Управниот одбор, по одржаните средби со претставниците на регионите, направи измена во предлогот за новиот натпреварувачки систем, што треба да стартува од сезоната 2014/15 година. За прволигашката и второлигашката конкуренција останува предлогот да се намалат лигите на по 10 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 77 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 201 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 363 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

Судот мора да се ослободи од притисокот и да ги констатира пропустите направени при изрекувањето на мерката притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Нема ...
сите 94 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 72 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првата лига со десет екипи и плеј-оф разигрување за титула

Од:
До кого (е-маил):
Порака: