Најмалку 4 загинати и 20 ранети во напад во Авганистан

2 копии

Најмалку четири лица загинале а уште 20 се ранети во експлозија предизвикана од бомбаш самоубиец во провинцијата Хост во источен Авганистан, изјавил за РИА Новости началникот на провинциската полициска управа, Мохамад Јакуб Мандузај. Според полицискиот началник, цел на терористот била командата на единиците за браза реакција на полицијата во Хост, во западниот дел од градот. Напаѓачот се разнесол на влезот во главниот објектот. Според првичните информации, во експлозијата загинал командантот на силите за брза реакција на авганистанската полиција во Хост, полковникот Мохамад Захир . Во друг инцидент во јужниот дел од земјата, играјќи се со неексплодирана експлозивна направа тешко биле повредени три девојчиња, јави авганистанската новинска агенција „ Пажвак “. Според началникот на провицниската полициска управа во областа Шахџои, Абдул Малек Вахиди , инцидентот се случил во петокот навечер по локално време. Девојчињата принашле неексплодирано полнење од мина кое потекнува од граѓанската војна во 1990-те, го ...
| | веќе видена | слични

Четири лица загинаа во напад на бомбаш-самоубиец во источниот авганистански град Хост, соопшти полицијата. Нападот бил извршен пред полициска станица. Меѓу загинатите имало тројца полицајци, вклучувајќи го командирот на единицата за брза интервенција Мохамед Замир Хан. Во нападот биле повредени најмалку 12 лица.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 90 | | | веќе видена

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде ...
сите 87 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 280 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 4 загинати и 20 ранети во напад во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: