„Книжевен жезол“ за Видое Видически

2 копии

Охридскиот поет Видое Видически е добитник на годинешната награда на ДПМ. Со читање на песната „Липа“ од Матеја Матевски, денеска во Друштвото на писателите на Макдонија се одржа манифестацијата „Празник на липите“ на која годинашните награди на ДПМ „Книжевен жезол“ им беа врачени на поетот од Охрид Видое Видичевски и на роамнскиот поет Ѓеорѓе Добре.Наградите им ги врачи претседателката на македонската писателска асоцијација Соња Стојменска-Елзесер, а за нивното творештво зборуваа писателите Раде Силјан и Ермис Лафазановски. Видичевски е повеќе од шест децении активно присутен на македонската книжевната сцена, автор е на поетски и на прозни книги, а особено е значаен неговиот ангажман во покренување и профилирање значајни институции во неговиот роден Охрид – Историскиот архив, Радио Охрид, манифестацијата „Прличеви беседи“ и е меѓу иницијаторите за основањето на фестивалот „Охридско лето“. – Ова се факти кои говорат за исклучителен работен ангажман, за потребата од збогатување на содржините на градот Охрид. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со читање на песната „Липа“ од Матеја Матевски, во Друштвото на писателите на Македонија се одржа манифестацијата „Празник на липите“ на која годинашните награди „Книжевен жезол“ им беа врачени на поетот од Охрид, Видое Видичевски и на романскиот поет, Ѓеорѓе Добре. Наградите им ги врачи претседателката на македонската писателска асоцијација Соња Стојменска-Елзесер, а за нивното творештво зборуваа писателите Раде Силјан и Ермис Лафазановски. Видичевски е повеќе од шест децении активно присутен на македонската книжевната сцена, автор е на поетски и на прозни книги, а особено е значаен неговиот ангажман во покренување и профилирање значајни институции во неговиот роден Охрид - Историскиот архив, Радио Охрид, манифестацијата „Прличеви беседи“ и е меѓу иницијаторите за основањето на фестивалот „Охридско лето“. - Ова се факти кои говорат за исклучителен работен ангажман, за потребата од збогатување на содржините на градот Охрид. Видичевски е доследен во создавањето на книгите кои на тематски план чинат една ...
| | веќе видена | слични

Наградата „Книжевен жезол“ им беше врачена на македонскиот поет Видое Видичевски и на поетот од Романија, Ѓеорѓе Добре, за исклучителен поетски опус. Во Друштвото на писателите на Македонија, каде што се одржа традиционалната манифестација „Празник на липите“ на поетесата Мирјана Тренчева ѝ беше врачена плакета за наградата „Даница Ручигај“. Друштвото на писателите на Македонија ќе објави посебна публикација со избор од поезијата на лауреатите на: македонски, романски и на англиски јазик. Повеќегодишното постоење на манифестацијата во континуитет, која традиционално ги спојува мирисот на липите, мирисот на Градот Скопје и поетскиот збор, е предуслов не само за признавањето на нејзиниот квалитативен успех, туку и за креативниот, извонреден и уникатен поетски жар кој празникот на липите го акумулира и го промовира, порача претседателката на советот на Град Скопје, Љубица Јанчева. Александра Спировска
| | веќе видена | слични

 На која годинашните награди на ДПМ „Книжевен жезол“ им беа врачени на поетот од Охрид Видое Видичевски и на роамнскиот поет  Ѓеорѓе Добре. Наградите им ги врачи претседателката на македонската писателска асоцијација Соња Стојменска-Елзесер, а за нивното творештво зборуваа писателите Раде Силјан и Ермис Лафазановски. Видичевски е повеќе од шест децении активно присутен на македонската книжевната сцена, автор е на поетски и на прозни книги, а особено е значаен неговиот ангажман во покренување и профилирање значајни институции во неговиот роден Охрид - Историскиот архив, Радио Охрид, манифестацијата „Прличеви беседи“ и е меѓу иницијаторите за основањето на фестивалот „Охридско лето“. - Ова се факти кои говорат за исклучителен работен ангажман, за потребата од збогатување на содржините на градот Охрид. Видичевски е доследен во создавањето на книгите кои на тематски план чинат една неразделна целина. Неговата поезија е верна слика на долгите човечки патешествија, трогателна, сензибилна, длабоко доживеана и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Друштвото на писателите на Македонија денеска ќе ја организира традиционалната манифестација „Празник на липите“ на која ќе бидат врачени наградите „Книжевен жезол“ кои македонската писателска асоцијација ги доделува за исклучителен поетски опус. Годинашни добитници на наградата се македонскиот поет Видое Видичевски и поетот од Романија Ѓеорѓе Добре. За поезијата на Видичевски ќе зборува Раде Силјан, а поезијата на Романецот Добре ќе ја претстави Ермис Лафазановски. На настанот ќе биде врачена и плакета на поетесата Мирјана Тренчева, добитник на наградата „Даница Ручигај“ за 2017 година. На поетскиот митинг ќе бидат читани песни и есеи испратени на анонимниот конкурс на ДПМ и ќе бидат врачени плакети на авторите чии дела стручно жири ги избра за најуспешни.
| | веќе видена | слични

Останато

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Книжевен жезол“ за Видое Видически

Од:
До кого (е-маил):
Порака: