30 % од пријавените проблеми на гостиварци се решени

Решавање на проблеми поврзани со јавна хигиена, улично осветлување, санирање на оштетена сообраќајна инфраструктура, се најчестите проблеми кои гостиварци ги пријавуваат и бараат да се решат преку он-лајн платформата Пријави.мк.Досега преку он-лајн платформата Пријави.мк, која Општина Гостивар ја воведе пред еден месец, пристигнале трисетина пријави од граѓание кои алармирале за оштетени улици, нехигиена, немаље на јавно осветлување во некои делови од градот, но и зачестена појава на кучиња скитници.Од пријавените проблеми, 30 % се решени според он лајн платформата, каде на десетина пријави стои знакчето поправено.Најмногу граѓани се пожалиле за дупки по улиците и тоа во населбата Питарница, на улиците „Браќа Блажевски“ , „Илинденска“ во Бањица, Чајле и др. Во рамки на пријавите има поставено и фотографии од проблемите во градот. Преку платформата се бара и отворање на кино сали и место за рекреацијаВеб платформата Пријави.мк која Општина Гостивар ја промовираше пред еден месец има за цел, но и беше најавена ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Надминување на досегашните недоразбирања и воспоставување нормална комуникација за подобра соработка помеѓу локалната власт и полицијата беше повод за работна средба на началиникот на СВР Тетово, командирот на полициската станица Гостивар и гостиварскиот градоначалник. На средбата, што денеска се одржа на иницијатива на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, покрај домаќинот Таравари беа и началникот на СВР Тетово Амир Далипи и командирот на ПС-Гостивар, Гази Абдурахими и претставници на ОБСЕ. По средбата на прес конференцијата беше кажано дека двете страни се согласија дека со меѓусебна соработка може да се постигне многу во подобрувањето на безбедноста во општина Гостивар и ефективна реализација на разни активности кои што Општина Гостивар ги спроведува во својата територија. - За досегашниот однос и разни недоразбирања, можеби вината е заемна. Но, ние треба да гледаме напред и да ги надминеме овие проблеми. Тоа треба да биде во интерес на граѓаните на општина Гостивар и на тој начин да воспоставиме ефективна ...
| | веќе видена | слични

Со цел, надминување на досегашните недоразбирања и унапредување на меѓусебната соработка помеѓу локалната власт и полицијата. Денеска по иницијатива на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, се одржа средба помеѓу градоначалникот Арбен Таравари, началникот на Секторот за внатрешни работи – Тетово, Амир Далипи и командирот на ПС – Гостивар, Гази Абдурахими. Двете страни се согласија дека меѓусебната соработка е неопходна и со нормална комуникација може да се постигне многу во подобрувањето на безбедноста во општина Гостивар. – “За досегашното несоработување и разни недоразбирања, можеби вината е обострана. Но, ние треба да гледаме напред и да ги надминеме овие проблеми во интерес на граѓаните на општина Гостивар да воспоставиме ефективна комуникација и соработка која ќе ги даде очекуваните резултати”, изјави градоначалникот Таравари на заедничка прес-конференција по средбата. Началникот на СВР – Тетово, Амир Далипи, исто така, рече дека имало некои недоразбирања, но дека денес дошле со цел истите да се надминат и да не ...
| | веќе видена | слични

Гостиварската локална самоуправа пред една недела објави јавен оглас за избор на фирма за уривање и отстранување на бесправно изградени објекти на територијата на oпштина Гостивар. Тендерот е вреден 2 милиони денари, а рокот трае до денес (понеделник) во 14 часот кога и ќе се отвораат понудите. Во описот на работите во огласот не се наведени локациите или локацијата кадешто треба да се врши уривање на дивоградби. Таму стои дека изведувачот ќе има задача да крши бетонски скали, армирана бетонска конструкција, ѕидови, да го расчитува теренот, да врши транспорт на отпадот од рушење, да отстранува метална и жичана ограда, а набројани се и сечење на асфалт, тампонирање, асфалтирање на улица. Рангирањето на економските оператори кои ќе се пријават ќе се врши по пат на електронска аукција, по што ќе се прави евалуација на понудите. Критериум за доделување на договорот од јавната набавка е најниската цена.
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

30 % од пријавените проблеми на гостиварци се решени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: