Македонија се надева на смиреност по неколкудневните протести и немири

Скопскиот суд осуди шестмина за убиствата во 2012 година кои властите велат дека биле извршени за да се предизвика конфликт меѓу етничките Македонци и Албанци. Демонстрантите предизвикаа немири во Скопје откако судот осуди шест лица по обвиненијата за убиства поврзани со тероризам. [AФП] Властите се обидуваат да го одржат мирот во Скопје по немирите на илјадници луѓе кои протестираа поради осудителните пресуди за шест лица по обвиненијата за убиства поврзани со тероризам, наводно извршени за да се продлабочи расцепот меѓу етничките групи во Македонија. „Државата нема да дозволи овие протести да ескалираат до таква мера да ги загрозат интересите на граѓаните или на институциите [во земјата]“, изјави за новинарите премиерот Никола Груевски во понеделникот (7-ми јули). „Ги поддржуваме мирните протести како и во секоја демократска земја, но никој и никаде не може да поддржи протести каде што се употребува насилство.“ Протестите траеја со денови, привремено претворајќи се во насилство, по пресудата што беше ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ја осуди пресудата Лидерот на Демократска унија за интеграција, ДУИ, Али Ахмети, во вторникот повика на повторно и транспарентно судење и јавна презентација на доказите, врз основа на кои, за тероризам, беа осудени шест Албанци, пресуда која предизвика насилства по улиците на Скопје. Ова соопштение беше објавено една недела по донесување на пресудата со која судот ги осуди на доживотен затвор шестте Албанци, за убиство на петте Македонци кај Смилковско езеро извршено во 2012 година, случај што ги покрена етничките тензии во земјата. Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута, врзано за убиствата, беа осудени за тероризам. Еден од обвинетите беше ослободен. Двајца од нив, Демири и Африм Исмаиловиќ, се наоѓаат во затвор во Косово, и ним им се судеше во отсуство. Осудувајќи го насилството на протестите што во изминатите неколку дена беа одржани во Македонија, Ахмети во соопштението вели дека „е заедничка одговорност да се идентификуваат и да ...
| | веќе видена | слични

Невладината организација “Разбуди се“, соопшти дека пресудата за тероризам што им беше изречена на шест исламски екстремисти, осудени за убиство на пет Македонци во Скопје, е наместена политичка работа.. Невладината организација “Разбуди се“ ја критикуваше судската одлука со која беа осудени шестмината обвинети Албанци, тврдејќи дека била политички мотивирана и дека вистинските виновници на грозоморните убиства извршени во 2012 остануваат неказнети Завршницата на овој случај се запечати на самиот почеток кога осомничените се етикетираа како терористи пред започнувањето на истрагата“, вели оваа организација во своето соопштение. Кривичниот суд во Скопје во понеделник ги прогласи Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута за виновни за убиство на пет Македонци, извршено на Велигден во 2012 година и ги осуди на највисоката можна казна по обвинението за тероризам, доживотен затвор. Судот рече дека убиствата биле планирани и изведени на „суров начин“, за да се предизвикаат ...
| | веќе видена | слични

Доживотен затвор за шестмина обвинети и една ослободителна пресуда, е епилогот на случајот Монструм, за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро пред 2 години. Според, Основниот суд Скопје 1, делото било добро испланирано и извршено на свиреп начин. Обвинетиот Сејди Рами е ослободен бидејќи не се докажа дека е виновен за кривичното дело за кое беше обвинет. Пресудата е донесена врз база на закон и докази, а не врз основа на емоции. фдс Алил Демири, браќата Агим и Африм Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута беа осудени на доживотен затвор откако беа прогласени виновни за кривично дело тероризам. Демири и Африм Исмаиловиќ сè уште не се екстрадирани од Косово, кадешто одлежуваат казна затвор за недозволено поседување оружје. Токму тие двајца, заедно со Агим Исмаиловиќ се осудени како директни извршители на убиството на младите момчиња, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски, Александар Наќевски и Филип Славковски, како и на рибарот Борче Стефковски. Увиството беше извршено на 12 април 2012 година пред ...
| | веќе видена | слични

Седумтемина обвинети за грозоморното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година, се товарат за тероризам и се соочени со доживотен затвор. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се осомничени дека се главните егзекутори на петтемина Македонци, пресудата ќе ја дочекаат во затвор на Косово. Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Рами Сејди, Хаки Азири и Сами Љута се товарат за кривично дело – тероризам за кое им се заканува најмалку десет години до доживотна казна затвор. Според Обвинителството тие на 12 април 2012, за време на Велигденските празници, со вкупно 21 истрел од клашников и пиштол ги усмртиле на лице место петте рибари кои ги затекнале кај Смилковското езеро.
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 380 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 153 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи, Комисијата за надворешни работи и одбрана при грчкиот Парламент го ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија се надева на смиреност по неколкудневните протести и немири

Од:
До кого (е-маил):
Порака: