Милчо Манчевски добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“


ИФФК „Браќа Манаки“ и Вип оператор со огромно задоволство најавуваат дека во годината кога се навршуваат 20 години од премиерата на Пред дождот и кога Друштвото на филмски професионалци на Република Македонија заслужено му ја доделува наградата „Големата ѕвезда на македонскиот филм“ на Милчо Манчевски – нашиот најуспешен филмски режисер – вклучуваат уште еден специјален настан во дополнителната програма – јавен разговор со Манчевски. Истиот ќе го модерира филмскиот критичар и уметнички директор на ИФФК Браќа Манаки, Благоја Куновски-Доре, на 19 септември во малата сала на Центарот за култура од 15 часот. Гледачите ќе имаат ретка можност да поразговараат лично со единствениот македонски добитник на Златен лав во Венеција и кандидат за Оскар во категоријата најдобар филм oд неанглиско говорно подрачје, за барем една од неговите бројни уметнички преобразби – фотографија, видео-спотови, реклами, филмови, кратки раскази. Во склоп на разговорот првпат ќе биде прикажан на големото платно во Македонија и неговиот ...
| | веќе видена | слични

Битола, 11. септември 2014 (ИНПРЕС) – Интернационалниот Фестивал на Филмска Камера „Браќа Манаки“ во годината кога се навршуваат 20 години од премиерата на „Пред дождот“ и кога Друштвото на филмски професионалци на Република Македонија заслужено му ја доделува наградата „Големата ѕвезда на македонскиот филм“ на Милчо Манчевски, нашиот најуспешен филмски режисер, вклучува уште еден специјален настан во дополнителната програма – јавен разговор со Манчевски. Разговорот ќе го модерира филмскиот критичар и уметнички директор на фестивалот Благоја Куновски Доре, на 19 септември во малата сала на Центарот за култура. Гледачите ќе имаат ретка можност да поразговараат лично со единствениот македонски добитник на Златен лав во Венеција и кандидат за Оскар во категоријата најдобар филм од неанглиско говорно подрачје, за барем една од неговите бројни уметнички преобразби – фотографија, видео – спотови, реклами, филмови, кратки раскази. Во склоп на разговорот првпат ќе биде прикажан на големото платно во Македонија ...
| | веќе видена | слични

Шведскиот режисер на 71. издание на венецијанската Мостра наградата ја доби за филмот „Гулаб седи на гранка размислувајќи за постоењето“ Шведскиот режисер Рој Андерсон доби „Златен лав“ за својот филм „Гулаб седи на гранка размислувајќи за постоењето“ на 71. Филмски фестивал во Венеција, филм чие дејство составено од хумористични скечеви се случува во современа Шведска со повремени моменти на надреализам и песни, каде што двајца луѓе безуспешно се обидуваат да продаваат вампирски заби и други предмети за маскирање. „Сребрениот лав“ на завчерашната церемонија на затворањето на годинешната Мостра му беше доделен на Андреј Кончаловски за „Белите ноќи на поштарот“, а наградите за најдобра машка и женска улога ги добија Адам Драјвер и Алба Рорвахер за своите остварувања во филмот „Гладни срца“ на режисерот Саверио Костанцо. Големата награда од жирито со кое претседаваше композиторот Александер Депла му припадна на документарниот филм „Погледот на тишината“ на режисерот Џошуа Опенхајмер, филм посветен на масовните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 71. издание од Меѓународниот филмски фестивал во Венеција наградата „Златен лав“ во саботата бму беше доделена на шведскиот режисер Рој Андерсон за филмот „Гулаб седи на гранка размислувајќи за постоењето“. Станува збор за филм составен од хумористични скечеви, кои за некои критичари биле одлични, а други пак биле збунети. Настанот се случува во современа Шведска со повремени моменти на надреализам и песни, каде двајца луѓе безуспешно се обидуваат да продаваат вампирски заби и други предмети за маскирање. Примајќи ја наградата, Андерсон го споменал италијанскиот неореалистичен филм „Крадци на велосипед“ како остварување кое влијаело врз него. „Сребрениот лав“ за најдобар режисер му е доделен на Русинот Андреј Кончаловски за речиси немата драма „Белите ноќи на поштарот“. Холивудската ѕвезда во подем Адам Драјвер и италијанската актерка Алба Рорвахер ги добија наградите за најдобра машка и женска улога во филмот „Гладни срца“ на режисерот Саверио Костанцо. Документарниот филм „Погледот на тишината“ на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жирито на светската критика ФИПРЕСЦИ награди два филма на филмскиот фестивал во Венеција - "Погледот на тишината" од Џошуа Опенхајмер, филм во главната програма, и српскиот "Ничие дете" од дебитантот Вук Ршумовиќ, прикажан во програмата Недела на критиката. ФИПРЕСЦИ е најугледната награда на критиката на светско ниво, а меѓу членовите на жирито беше и македонскиот филмски критичар Благоја Куновски - Доре. На следните линкови може да ја видите извонредно интересната прес конференција со Опенхајмер одржана во Венеција, како и трејлерот на "Ничие дете", кој ја доби и наградата ФЕДЕОРА и наградата на публиката во неговата категорија, со тоа станувајќи најголемиот српски филмски успех во 21 век!
| | веќе видена | слични

Останато

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милчо Манчевски добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: