Крај за Windows 7

Microsoft сака корисниците на Windows 7 да се префрлат на Windows 10, па најави крај на поддршката на оваа верзија на оперативниот систем во јануари 2020 година.. Во наредниот краток период, Microsoft ќе се обиде да ги убеди корисниците на Windows 7 да направат надградба на Windows 10. Компанијата неодамна им даде инструкции на партнерските канали да ги поттикнуваат Windows 7 корисниците да извршат надградба на Windows 10, па се очекува дека од наредната година овој пристап ќе биде уште поагресивен. Windows 7 во моментов е најпопуларниот десктоп оперативен систем на светот, со пазарно учество од 43%, додека на второ место е Windows 10 со околу 34%. Извор: kajgana.com
| | веќе видена | слични

Windows е најпопуларниот компјутерски оперативен систем со децении. Клучна промена во стратегијата на Microsoft и начинот на кој таа ја нуди платформата на корисниците. Идејата е наместо да се поседува лиценца за новата верзија на Windows за традиционален период од неколку години, да ја изнајмуваме и плаќаме месечна претплата. Ова е т.н. „Dekstop-As-A-Service (DaaS)“ пристап, кој во моментов се нуди од популарни сервиси како VMware и Citrix, пријави ComputerWorld. Новиот концепт го носи името Microsoft Managed Desktop и нуди ефикасно решение на проблемот со латентноста во постарите верзии на оперативниот систем. Користењето на DaaS системот ќе одземе дел од контролата, која сега ја имаме над своите компјутери, бидејќи ќе им овозможи на Microsoft автоматски да надградува и обезбедува закрпи за безбедност до уредите. На овој начин секој ќе може да користи ажурирана верзија на Windows 10, кој ги нуди најновите функции за период од еден месец, откако ќе плати соодветна месечна претплата. Microsoft планира да ја ...
| | веќе видена | слични

Независниот германски институт за тестирање на интернет безбедноста, AV-TEST, е еден од најпознатите и најмногу ценетите во светот. Тие веќе со години ги тестираат најпознатите апликации за безбедност на компјутерите, односно анти-вирус апликациите достапни за Windows, а во меѓувреме почнаа со тестирање и на Android. Листата која нас најмногу не интересира е таа за Windows 10, за домашни корисници. Најновата листа е од тестовите направени во јуни 2018, а како што истакнуваат од институтот, тестовите се направени со моментално најновите достапни верзии од апликациите. Исто така, апликациите се оставени да бидат ажурирани, како и да бидат во контакт со нивниот „cloud“ сервер за максимална заштита. Ознаката TOP PRODUCT во јуни 2018 ја имаат следните апликации: Norton Security 22.14 Windows Defender 4.12 McAfee Internet Security 21.1 и 2 Kaspersky Internet Security 18.0 и 19.0 Bitdefender Internet Security 22.0 Avira Antivirus Pro 15.0 Avast Free AntiVirus 18.3 и 4 AhnLab V3 Internet Security 9.0 VIPRE ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 550 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 205 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крај за Windows 7

Од:
До кого (е-маил):
Порака: