“Македонска рок енциклопедија“ промовирана во Кочани

2 копии

02.06.2018 Првиот том од „Македонска рок енциклопедија“ на Тошо Филиповски беше промовиран во петокот вечерта во Кочани, како една од придружните содржини на 55. Драмски аматерски фестивал. Авторот искажа благодарност до фестивалската управа што овозможила книгата која е капитално дело за историјата на македонската рок-музика да доживее промоција во неговиот роден град. - Ова е само гребење по површината на музичкото богатство што се натрупувало низ годините, а за негово целосно разоткривање потребно е подлабоко и посеопфатно истражување. Сега сум посветен на работата на следниот том од книгата, во кој освен Канго и групата „Тенеси“ свое место ќе имаат и други музичари од моето Кочани кои оставија белег на нашата рок-сцена, рече авторот Тошо Филиповски.
| | веќе видена | слични
8 копии

04.06.2018 Претставата “Меѓу нас е тивко“ во изведба на Младинската сцена на Интимен театар од Битола ја доби наградата „Васил Ќортошев“ како најдобра на 55. Драмски аматерски фестивал (ДАФ) што во саботата заврши во Кочани. Жири комисијата што ја сочинуваа актерите Горан Стојановски и Наталија Теодосиева, како и драматургот Билјана Крајчевска одлуката ја образложија со квалитетната колективна игра и вештото извршување на задачите во комплицираната естетика. - Секогаш овде имало квалитет, затоа што сите ние кои пред многу години сме доаѓале тука сме зачнале една убава идеја за овој фестивал. Овој фестивал негува нешто, што за жал е многу изгубено, тоа е ентузијазам, љубов кон театарот, се она што денес почнува да се институционализира, а тоа е самиот човек.
| | веќе видена | слични

„Простете ми милозливи дами и фрајли, но подобро е книга да се чита отколку на бал да се оди! Книгата е безбедна и спокој носи, а балот мирот ќе ви го разнесе и неспокој донесе …“ Вака им се обраќал на покондираните дами од 19 век српскиот комедиограф, Јован Стерија Поповиќ , во предговорот на комедијата во три чина „Покондирана тиква“. Кога една средношколка, исклучително талентирана, ќе пронајде книга (заборавен и загрозен вид во исчезнување) оставена на полиците од нејзиниот дедо, напишана на простете веќе неразбирливиот српско-хрватски јазик, ќе ја прочита и ќе ја оживее покондираната Фема облекувајќи ја во ново милениумско руво, тогаш на нас наставниците, секако и родителите, не ни останува ништо друго освен да се сладиме на креативноста и ентузијазмот на нашите Корчагинци. Фема, Евица, Анчица, Ѓоле, Лав Демјан, Живорад, Синиша Станковиќ и Сара, со нивната креаторка Уна Николовска по премиерното прикажување на претставата во рамките на Гимназијада 2018, отпатуваа на 55-то издание на ДАФ во Кочани. ...
| | веќе видена | слични

Вечерва, во просториите на Центарот за култура „Григор Прличев“ се одржа охридската промоција на „Македонска Рок Енциклопедија (1963-2018)“ од Тошо Филиповски. Присутните имаа можност да се запознаат со приказната за идејата за енциклопедијата, како и идните планови на авторот. - Македонската Рок Енциклопедија е капитално дело за секоја држава, за секоја нација, секој народ, нормално секоја држава културно се идентификува со генерации кои што ја создавале културата, а македонската музика е еден од културните генератори на овој народ. Она што се обидов да го направам и што конечно има своја завршница е Македонската Рок Енциклопедија, која што опфаќа 333 македоснки бендови кои што работеле во периодот од 1963 до 2018 година, преку 2500 луѓе кои биле директни учесници на таа сцена во креирањето на тој македоснки музички идентитет, преку 400 фотографии на преку 500 страници и тоа се атрибутите кои што го потврдуваат првично кажаното дека се работи за едно капитално дело со кое секоја држава може да се гордее, па ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 207 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Македонска рок енциклопедија“ промовирана во Кочани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: