Швајцарија ја укина забраната за оружје за Хрватите и Црногорците, но не и за Македонците

Швајцарија ја укина забраната за оружје за Хрватите и Црногорците, но не и за Македонците Швајцарската влада соопшти денеска дека ја укинува забраната за поседување на оружје за граѓаните на Хрватска и Црна Гора, но оти тоа не го прави и за луѓето од неколку други земји од југоисточна Европа, вклучувајќи ја и Македонија. Владејачкиот Федерален совет соопшти денеска дека заклучиле оти повеќе нема никакво оправдување новата членка на Европската унија Хрватска или Црна Гора да стојат на нивната листа на земји чии граѓани не им е дозволено да купат или да поседуваат оружје во Швајцарија. За советот, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, важни биле три критериуми за задржување на листата , а тоа се: присуство на многу луѓе во Швајцарија од земјите каде што имало војни или конфликти; судири во Швајцарија меѓу луѓето од овие земји, како и шверцот со оружје од Швајцарија во конфликтните региони. Оттаму влaдата на Швајцарија решила на својата листа земји за кои се уште важи забраната за поседување оружје да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Швајцарската влада денеска соопшти дека ќе ја укине забраната за поседување оружје за граѓаните на Хрватска и на Црна Гора, но дека таа ќе остане на сила за државјаните на Србија, Босна и Херцеговина, Македонија, Алжир, Албанија, Шри Ланка и на Турција – објави „А1он“. Во соопштението на швајцарскиот Федерален совет се наведува дека е заклучено новата членка на ЕУ, Хрватска, и Црна Гора повеќе да не бидат на листата на држави чиишто државјани не смеат да купуваат ниту да поседуваат оружје, пренесе „Асошиејтед прес“. Постојат три критериуми за забрана на граѓаните на одредени држави во Швајцарија да користат оружје, односно доколку во државата има поголем број луѓе од државите во кои имало војна или вооружен конфликт, доколку во Швајцарија имало судир меѓу луѓето од тие држави, како и во случај на шверцување оружје од конфлитните региони во оваа држава.
| | веќе видена | слични

Швајцарската Влада ја укина забраната за поседување на оружје за граѓаните на Хрватска и Црна Гора. Но, забраната и натаму важи за граѓаните на Албанија, Алжир, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија, Шри Ланка и Турција, кои сакаат да купат оружје во Швајцарија. Швајцарскиот Федерален совет заклучил дека нема никакво оправдување земја-членка на ЕУ како Хрватска и земја која преговара за членство како Црна Гора и натаму да бидат на црната листа. Три критериуми се пресудни за одлуката дали граѓаните на една држава ќе добијат можност да поседуваат оружје во Швајцарија или тоа че им биде забрането: - присуство на многу луѓе во Швајцарија од земјите каде што имало војни или конфликти - судири во Швајцарија меѓу луѓето од овие земји - случаи на шверц со оружје од Швајцарија во конфликтните региони Швајцарија е една од земјите со највисок посед на оружје во светот, но многу малку случаи на злоупотреба на оружјето во криминални цели. Според одредени истражувања се смета дека во Швајцарија, земјата која ...
| | веќе видена | слични

Владата на Швајцарија одлучи да ги избрише Хрватска и Црна Гора од листата на земји на чии државјани им е забрането да купуваат или поседуваат оружје во Швајцарија. На списокот земји на чии државјани им е забрането набавка и поседување оружје и понатаму се Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Косово, Албанија, Турција, Шри Ланка и Алжир. Еден од критериумите за сместување на оваа листа е во Швајцарија да престојуваат поголем број луѓе со потекло од одредени конфликтни или воени подрачја. Покрај тоа потребно е во Швајцарија да имало етнички или политички мотивирани судири на припадници на спротиставените страни од тие подрачја или да постои ризик за таков судир. Дополнителен критериум е да се забележани случаи на криумчарење оружје од Швајцарија во воените или конфликтните подрачја. Владата оценила дека тие критериуми веќе не се однесуваат на Хрватска и Црна Гора и државјаните на овие две земји од 15 март легално ќе може да купуваат и поседуваат оружје во Швајцарија.
| | веќе видена | слични

Останато

Референдумот е за преименување во Северна Македонија, за Спогодбата со Грција, за промена на Уставот, нема гаранција за членство во ЕУ... Му благодариме на ...
сите 47 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 131 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Швајцарија ја укина забраната за оружје за Хрватите и Црногорците, но не и за Македонците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: