Запленети 169 кг кокаин во меѓународната полициска акција „Соја„ (ВИДЕО)

Скопје - Одделот за недозволена трговија со дрога при Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со СЕКИ Центарот и во соработка со SOCA (Британска агенција за сериозен и организиран криминал), Американската служба за борба против дрога ДЕА,како и српските и грчките полициски служби за борба против дрога, подолго време работеше на Оперативната обработка „Соја“, која подразбираше прибирање на сознанија во врска со меѓународна криминална група составена од членови од Р.Србија и Р.Македонија, која се занимавала со организирање на транспорти на поголеми количини на кокаин од Боливија преку Р.Грција – Р.Македонија за Р.Србија. На 19.06.2011 од страна на грчкиот Оддел за финансиски и економски криминал во Солун, Р.Грција беа пронајдени 169 кг. наркотична дрога кокаин, сокриен во преси за соја сместени во контејнер со податоци за фирма испраќач од Боливија, а како примач на стоката е наведена фирма од Скопје, чии податоци се злоупотребени од страна на српската криминалната група заради ...
| | веќе видена | слични

Тројцата македонски државјани што се споменуваа како дел од големата меѓународна група што се занимавала со трговија со кокаин, Јавното обвинителство ги осомничува за обид за трговија со наркотични дроги. Станува збор за битолчаните Николче Н. (29) и Миле Л.(27), како и лицето С.Е.(41) од Куманово и за нив веќе е поведена истрага за споменатото кривично дело, односно дека се инволвирани во трговијата со 169 килограми кокаин. Кокаинот, испратен од Боливија, а кој заврши во рацете на полицијата откако беше истоварен во солунското пристаниште, одекна и во грчките медиуми. Само еден ден по успешната акција на Интерпол и полициите од регионот, грчките медиуми јавија дека „благодарение на добрата истрага, соработка и темелните операции, бил прекинат овој канал на шверц на тешки дроги“. Како што пренесува весникот „Етнос“, дрогата била скриена во контејнер, кој според документацијата, пренесувал машини за обработка на соја и со денови бил следен од будното око на полициските сили на ДЕА и на Интерпол. Крајната ...
| | веќе видена | слични

Во меѓународната акција „Соја“ биле уапсени двајца битолчани и еден кумановец, кои биле вклучени во транспортот на 169 килограми кокаин што беше запленет во Солун, а кој бил организиран од српска наркогрупа Пратката кокаин била скриена во преса за цедење масло од соја Три лица, двајца битолчани и еден кумановец, се уапсени поради вмешаност во трговија со 169 килограми кокаин од Боливија што минатата недела се пронајдени во Солун во преси за соја сместени во транспортен контејнер. Кривични пријави за неовластено производство и пуштање во промет наркотици се поднесени против битолчаните Николче Н.(29) и Миле Л.(27) и кумановецот Есад С.(41). Против Николче е поднесена пријава и за недозволено изработување, држење и тргување со оружје, затоа што при претрес кај него дома се најдени пиштол „еибар“ и шеесетина куршуми со различен калибар. Запленетата дрога, која преку Грција и Македонија требало да стигне во Шведска, е со исклучително висок квалитет и чистота од 78 проценти, чија вредност на наркопазарите во ...
| | веќе видена | слични

Запленети 170 килограми кокаин на пристаништето во Солун Во акцијата "Соја" уапсени се двајца битолчани и еден скопјанец, како и осуммина Срби кои кокаинот, вреден десетици милиони евра, од Боливија требало преку Грција да го пренесат на наркопазарот во Западна Европа Николче Нечевски и Есад Сејдиу, двајцата од Битола и Миле Лазоровски од Куманово, завчера се уапсени во меѓународна координирана акција со работен наслов "Соја", при обид, заедно со дилери од Србија, да прошверцуваат 170 килограми висококвалитетен кокаин од Боливија , преку Грција, Македонија и Србија со крајна дестинација во Западна Европа. Во акцијата уапсено е и четвртото лице, но МВР сe уште не располага со доволно докази за да може и против него да поднесе кривична пријава за негова замешаност во транспортот на кокаинот. Истовремено, во Србија се приведени осум лица, српски државјани, кои ги ангажирале Македонците, кои за одреден надоместок требало да изготват документација на име на македонска фирма. Кокаинот требало да го преземат од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 227 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ...
сите 264 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Запленети 169 кг кокаин во меѓународната полициска акција „Соја„ (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: