Културно-забавна - Рефокусирање по фотографирање

Компанијата „Литро“ најави дека работи на модел на фотоапарат што ќе овозможи да се смени фокусот на фотографијата по фотографирањето. Комерцијалниот модел на овој револуционерен фотоапарат би требало да се појави в година. Фотоапаратот на „Литро“ има нов вид сензор, кој собира многу повеќе информации за светлината што стигнува до леќите во однос на сензорите кај другите видови камери и фотоапарати. Наместо да го сними ограниченото количество информации за светлоста на фотографијата, како што е случај со другите типови сензори и камери, сензорот на „Литро“ го снима целото светлосно поле. Други типови фотоапарати ја регистрираат светлината како една целина. Снимката во случајот на фотоапаратот на „Литро“ може да се анализира според аголот на паѓање на светлината на секоја од микроќелиите. На тој начин информацијата се генерира „по длабочина“, со што може да се изостри дел од сликата што оригинално е заматена.
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 161 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Рефокусирање по фотографирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: