Клинтон предупредува на кинескиот колонијализам

2 копии

Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, денеска ги предупреди африканските земји да се пазат од „новиот колонијализам“, со оценка дека опасноста доаѓа од Кина „Африка мора да се пази од новиот колонијализам, каде Кина ги шири своите врски, наместо да се обиде да створи партнерски однос, кој би помогнал во развојот на економскиот капацитет на континентот“, рече Клинтон во Лусака, Замбија, на почетокот на својата пет дневна африканска турнеја. Таа рече дека САД имаат желба да кога инвестираат во Африка. Тоа да не биде поткопување на доброто управување на овој континент, пренесува агенцијата Ројтерс. Хилари Клинтон рече дека во следните десет години очекува „доста проблеми“ во Кина, кои ќе се зголемуваат, наведувајќи го како пример обидот на кинеските власти да го контролираат интернетот. Хилари Клинтон за време на својата африканска турнеја ќе ги посети Танзанија и Етиопија. Инаку, Кина во 2009 година инвестира речиси 10 милијарди долари во Африка, а од овој континент таа увезува нафта и ...
| | веќе видена | слични

Американската државна секретарка Хилари Клинтон предупреди на опасноста од нов колонијализам во Африка, кој го спроведуваат странските инвеститори и владите заинтересирани само за исцрпување на природните ресурси на овој континент, поради нивно збогатување - Африканските лидери мора да обезбедат странските проекти да бидат одржливи и од корист на сите нивни граѓани, а не само на елитите - нагласила Клинтон при посетата на Замбија. Шефицата на американската дипломатија не прецизирала точно за кого станува збор, но завчера повика на истрага за големите кинески инвестиции и бизнис-проекти во Африка, од кои, според неа, африканските народи немаат корист. Клинтон додала дека САД побарале од своите дипломати во Африка да извршат процена на кинеските проекти во африканските земји. Според неа, африканските земји треба на кинеските инвеститори да им ги понудат истите услови што веќе постојат и за Американците и за Европејците, пренесува „Блиц“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Дар ес Салам - Американската државна секретарка Хилари Клинтон поради зголемениот број странски инвестиции во Африка, предупреди на опасноста од неоколонијализам, додавајќи дека странските инвеститори и влади сакаат само да ги извлечат природните ресурси и да се збогатат. „Африканските лидери треба да се уверат дека странските проекти се во корист на нивните граѓани, а не само на елитите“, наведе Клинтон во главниот град на Танзанија, Дар ес Салам. Таа претходно во престолнината на Замбија, Лусака, посочи оти САД сакаат да ги интензивираат трговските односи и да инвестираат во Африка. Предвидено е Клинтон да ја посети и Етиопија. (МИА)
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар повика на спроведување истрага за големите кинески инвестиции и деловни проекти во Африка, од кои, како што рече, африканските народи немаат корист Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, поради зголемениот број странски инвестиции во Африка, предупреди на опасноста од неоколонијализам, додавајќи дека странските инвеститори и влади сакаат само да ги извлечат природните ресурси и да се збогатат. - Африканските лидери треба да се уверат дека странските проекти се во корист на нивните граѓани, а не само на елитите - наведе Клинтон во главниот град на Танзанија, Дар ес Салам. Клинтон не прецизира на кого точно мисли, но вчера повика на спроведување истрага за големите кинески инвестиции и деловни проекти во Африка, од кои, како што рече, африканските народи немаат корист. Таа додаде дека САД од своите дипломати во Африка побарале да извршат процена на кинеските проекти во земјите во кои се на служба. Клинтон исто така нагласи дека африканските земји на кинеските инвеститори ...
| | веќе видена | слични

Клинтон жестоко го напдна најголемиот конкурент на САД На крајот не можеше да издржи, па најотворено им порача на Африканците дека повеќе можат да добијат и да научат од САД и другите демократии! Американската државна секретарка Хилари Клинтон ги предупредила африканските земји да се вардат од новиот колонијализам, нагласувајќи дека опасноста пред се доаѓа од Кина. Африка мора да се заштити од новиот колонијализам. Кина, место да создава партнерски однос кој би помогнал во развојот на економските капацитети на континентот, таа ги отовра капцитети за валкана технологија и мисли само на лесен порофит", рекла Клинтон во Замбија на почетокот на својата петдневна африканска турнеја. Според неа САД сакаат кога се инвестира во Африка, но тоа да не биде поткопување на доброто управување со континентот. Доста може да се види од повеќе азиски земји како можат да помогнат за економскиот раст, но Пекинг не е политички пример што треба да се следи", оценила американската државна секретарка, која не бираше средства само ...
| | веќе видена | слични

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клинтон предупредува на кинескиот колонијализам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: