Ким Јонг ун ги убил соработниците на тетинот со противавионски топови!

Ким Јонг ун ги убил соработниците на тетинот со противавионски топови! Северенокореанскиот водач Ким Јонг ун ги убил соработниците на својот некогаш моќен тетин Јанг Сонг-тек со противавионски топови, објави Њујорк Тајмс. Според весникот, биле погубени двајца официјални претставници на високи позиции кои биле блиски соработници на неговит тетин – Ри Рјонг-ха, заменик на директор на административниот оддел на владејачката Работничка партија, како и Јанг Су-гил, втор заменик на директорот во истиот оддел. Ким наводно наредил да бидат убиени со шест противавионски топови. Причина наводно било тоа што „недоволно брзо одговориле на наредбите на Ким“. Колку за потсетување, северкореанскиот лидер пред 12 денови нареди неговиот близок тетин да биде погубен по обвинување за обид за државен удар и корупција. Двајцата погубени официјални претставници и припаѓаат на групата од најмалку осум лица кои се погубени овој месец. Ким Јонг-ун наводно бил во пијана состојба кога го наредил погубувањето на двајцата ...
| | веќе видена | слични

Водачот на Северна Кореја наводно му наредил на воениот врв да се подготват себе и војниците за војна бидејќи би можела да започне ненајавено, во било кое време. Младиот лидер на Северна Кореја Ким Џонг Ун им наредил на воените сили да бидат подготвени, бидејќи војната може да започне во било кое време, без најава. Ким Џонг Ун вчера го посетил заповедниот центар на Северна Кореја и на војниците им дал упатства дека мораат да бидат подготвени за војна во секој момент, известила корејската централна новинска агенција. Северна Кореја веќе долго се заканува со нуклеарна одмазда против оние кои ги нарекува свои непријатели. На почетокот на месецот, Ким Џонг Ун го погуби својот најблизок соработник и тетин Сонг-Таек. Медиумите пишуваат дека со него се скарал поради извозот на школки. Јапонскиот весник Јомиури Шимбун известил дека Ким Џонг Ун бил „многу пијан“ кога ја наредил егзекуцијата на 67-годишниот тетин.
| | веќе видена | слични

Шеесет и седумгодишниот Џанг Сонг Тек е убиен поради богатство, односно борбата околу тоа кој да профитира од трговијата со јаглен и морски плодови, што доведе до вооружен судир помеѓу неговите луѓе и војската , пренесе „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на најновите факти на американските и јужнокорејски тајни служби. Сонг приходите од трговијата со јаглен и морските плодови не сакал да им ги препушти на вооружените сили, кои претходно со нив располагале. Тој тргувајќи со Кина изградил вистинска сопствена трговска империја.Кон крајот на септември или почеток на октомври дошло до пресметка помеѓу специјалните единици на Сонг и 150 војници на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, околу подрачјето за лов на морските плодови. Младиот диктатор Ун бил многу лут поради тоа што тој лично наредил трговијата со морските плодови и приходите од неа да и се препуштат на војската. Поради тоа на малата империја на Сонг испратил поголем воен контингент, при што биле убиени две високи воени лица од неговите единици. ...
| | веќе видена | слични

СЕУЛ - Егзекуцијата на тетинот на Ким Јонг-ун, лидерот на Северна Кореја, има свои корени во судирот меѓу силите лојални на Ким и оние што го поддржуваат човекот кој требаше да биде негов регент, се дознава од информациите што ги составуваат јужнокорејски и американски официјални претставници. Судирот беше околу прашањето кој ќе профитира од најдоходовните извози на Северна Кореја: јаглен, школки и ракови. Воените сили на Северна Кореја беа распоредени да ја преземат контролата врз еден од изворите на тие извози, богат риболовен регион со ракови и школки, кој Јанг Сонг-таек, тетинот на неупатениот, 30-годишен лидер на земјата, ги заплени од војската. Во битката за контрола на риболовниот регион, ослабените, слабо обучени севернокорејски сили „биле тепани - многу лошо - од лојалистите на тетинот Јанг“, јави официјален претставник. Поразот на неговите сили се чини дека беше последната капка за Ким, кој го гледаше својот 67-годишен тетин како закана за неговата власт над војската и, исто толку важно, за ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ким Јонг ун ги убил соработниците на тетинот со противавионски топови!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: