Едно од најубавите островчиња на светот е затворено за туристи


2 копии

Филипинскиот остров Боракај ќе биде затворен за туристи наредниве шест месеци, поради стравувањата за флората и фауната на брегот и еколошката состојба. Одлуката стапува во сила на 26 април, соопшти портпаролката на филипинскиот претседател Родриго Дутерте. На островот има околу 500 фирми коишто се тесно поврзани со туризмот, поради што филипинската Влада им вети финансиска помош. Овој потег на властите следеше како одговор на неконтролираното испуштање отпад во водите околу островот.
| | веќе видена | слични

Некогаш важеше за еден од најубавите кампови во Македонија, но подоцна беше на работ на затворање за туристи. Сепак денеска има нов сјај, а плажата уредена и средена, повторно привлекува голем број Македонци. Се работи за кампот „Крани“ на Преспанското езеро.
| | веќе видена | слични
2 копии

Филипинскиот остров Боракај ќе биде затворен за туристи во наредните шест месеци поради загриженост за оштетување на некогаш недопреното крајбрежје.Родриго Дутерте соопшти дека затворањето ќе почне 26 април, пренесува БиБиСи.Во почетокот на оваа година, Дутерте изјави дека овој остров, познат по белиот песок, а милионите туристи секоја година го претвораат во „септичка јама“.Како што се наведува, таа одлука предизвика загриженост на илјадниците луѓе кои живеат од туризам.На островот постојат околу 500 фирми кои се во тесна врска со туризмот, а филипинската влада кажа дека ќе добијат финансиска помош.Се уште не е познато како ќе се спроведи затворањето, иако секретаријатот за трговија и индустрија предложи затворање во неколку фази.Потегот на владата уследи низата загрижувачки реакции за животната средина на островот, пред се поради тоа што локалните работници ја испитуваат отпадната вода и водите во островот, а Дутерте во февруари ги осуди островските хотели, ресторани и другите туристички објекти поради ...
| | веќе видена | слични

Oстровoт Боракај на Филипини ќе биде затворен за туристи во наредните шест месеци поради загриженост за оштетување на некогаш недопреното крајбрежје. Ова ќе има финансиски импликации кои за луѓето кои живеат од туризам. Портпаролот на претседателот Родриго Дутерте изјави дека затворањето ќе почне 26 април, пренесува БиБиСи. Дутерте на почетокот на годината изјави дека овој остров, познат по белиот песок, милионите туристи секоја година го претвораат во „септичка јама“. Тој во февруари ги осуди островските хотели, ресторани и другите туристички објекти поради испуштање на канализација директно во морето. Како што се наведува, таа одлука предизвика загриженост на илјадниците луѓе кои живеат од туризам. На островот постојат околу 500 фирми кои се во тесна врска со туризмот, а филипинската влада кажа дека ќе добијат финансиска помош. Засега не е познато како ќе се реализира затворањето, иако секретаријатот за трговија и индустрија предложи затворање во неколку фази. Потегот на владата уследи низата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Шри Ланка Маитрипала Сирисена побара оставки од секретарот за одбрана и шефот на националната полиција откако силите за безбедност не реагираа ...
сите 451 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 336 | | | веќе видена

И Пендаровски и Сиљановска секојдневно одржуваат средби и трибини со граѓаните. Пред малку двајцата претседателски кандидати  дадоа и изјави за медиумите. ...
сите 73 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 128 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Едно од најубавите островчиња на светот е затворено за туристи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: