Во Јапонија воведуваат соба за спиење на работното место


Во Јапонија одлучија на работното место да отворат соби за спиење. Собите се опремени со уреди за намалување на бучава, има кревети на кои работниците можат да спијат, додека мобилни, таблети и лап топите се најстрого забранети. На ваква мерка јапонските работодавачи се одлучија, откако едно истражување покажа дека поспаноста влијае на ефикасноста на работниците, а тоа газдите ги чинеше 138 милијарди долари годишно.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Пекинг е отворена соба за „антистрес терапии“, каде што клиентите ќе можат да ги намалат напнатоста и фрустрацијата. – Овој концепт нема за цел промовирање на насилството, туку едноставно луѓето да се ослободат од стресот кој го носат големите градови како Пекинг, истакна сопственичката на објектот, Џин Менг. За да се ослободат од негативната енергија, корисниците во „антистрес собите“ ќе може да фрлаат шишиња, мобилни телефони, радија и со токмак да кршат кукли со човечки лик.
| | веќе видена | слични

Фото: Youtube Стресот станува секојдневие на милиони луѓе ширум светот, па постојано се изнаоѓаат начини како да се контролира или намали неговото влијание врз здравјето на луѓето. Кина, како и за многу технолошки пронајдоци е лидер во светот, така го добива и приматот во борбата против стресот. Низ Пекинг се отворени повеќе таканаречени соби за лутина и гнев (anger room или rage room), пренесува Reuters Зад оваа идеја стои компанија Smash, чија цел е да им помогне на луѓето да се носат со стресот во животот и на работното место во големите градови. Во овие соби има најразлични предмети, а оние кои сакаат да се ослободат од стресот треба да платат околу 20 евра и за половина час да искршат сè што им пречи внатре. “Ако имате пари, може да искршите сè што ќе посакате: телевизор, компјутер, шише вино, мебел… Единствено не е дозволено да удирате по други луѓе“, вели Лиу Чао, која, по “третманот“ во оваа соба била поопуштена и задоволна. Во текот на месецот, околу 600 лица на возраст од 20 и 35 години доаѓаат да ...
| | веќе видена | слични

Во Пекинг е отворена антистрес соба во која клиентите имаат половина час да кршат шишиња, мобилни телефони, електронски уреди и слични предмети, за да се ослободат од бесот и фрустрациите. Група пријатели минатото лето отвориле антистрес соба, во која половина час чини 158 јуани (23 долари). Сопствениците тврдат дека корисниците на собата месечно кршат 15 000 шишиња. Во собата смее да влезе клиент исклучиво со заштитен шлем на главата, а додека ги исфрлаат бесот и фрустрациите можат да користат чекани и дрвени палки за да кршат предмети по нивен избор. Во антистрес собата доаѓаат и малолетници кои се бесни заради училишни проблеми. Сопствениците на собата истакнуваат дека не сакаат да поттикнуваат насилство, туку да им помогнат на луѓето да се изборат со секојдневниот притисок во големите градови како што е Пекинг. Според нив, собата најмногу ја посетуваат млади на возраст од 20-35 години. Неодамна собата ја посетила млада жена која со големо задоволство кршела врамени фотографии од нејзината свадба. Според ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 204 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 254 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Јапонија воведуваат соба за спиење на работното место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: