МЗТ Скопје и официјално член на Јадранската АБА лига

Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје и официјално стана член на регионалната Јадранска АБА лига, каде ќе се натпреварува во наредните три сезони. Договорот за учеството на „штрковите“ во реномираното натпреварување бил потпишан во вторникот во седиштето на АБА лигата во Љублања меѓу градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, и претседателот на клубот Сашо Босилков, и првите луѓе на Јадранската лига. - Со овој потег МЗТ Скопје успеа да ја врати македонската клупска кошарка таму каде што и е местото, меѓу најдобрите од бившите југословенски простори. Се надеваме дека вистинските љубители на кошарката ќе можат од октомври да уживаат во настапите на МЗТ Скопје против врвни екипи како Макаби, Партизан, Цибона, Олимпија, Црвена Звезда – изјави Сашо Босилков, претседателот на МЗТ Скопје.
| | веќе видена | слични

Повеќекратниот европски кошаркарски шампион, екипата на Макаби Тел Авив, најверојатно ќе ја прекине соработката со регионалната АБА-лига што значи дека македонските спортски вљубеници нема да можат да ја видат „израелската гордост“ следната сезона на меч против МЗТ Скопје во салата „Борис Трајковски“. Дејвид Блад (тренер на Макаби ТА) Тимот од Израел има тригодишен договор со организаторите на Јадранската лига, но новиот формат на Евролигата што почува следната сезона најверојатно ќе биде причина за прекинување на истиот. „Не верувам дека Макаби ќе учествува во нашата лига следната сезона. Причината е едноставна, календарот на Евролигата е изменети ќе има осум средби повеќе во Топ 16-фазата. Имаме одлични односи со тимот од Тел Авив, ќе разговараме околу се, но сметам дека се мали шансите да остане. Ако Макаби ја напушти АБА-лигата најверојатно повеќе нема да каниме екипи што не припаѓаат на нашиот регион“ , изјави за српските медиуми Радован Лорбек, еден од челниците на регионалното натпреварување. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот кошаркарски клуб МЗТ Скопје Аеродром во наредната година ќе се натпреварува во реномираната регионална лига АБА, соопшти раководството на клубот. Со ова металците стануваат првиот клуб од Македонија, кој конечно ќе настапи во Јадранската лига, која е формирана во 2001 година. Договорот со кој МЗТ во наредните три години ќе биде дел од АБА лигата, во вторникот во Љубљана го потпишале градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски и претседателот на клубот Сашо Босилков и раководните луѓе на Јадранската лига. „Со овој потег, МЗТ Скопје успеа на еден ваков начин да ја врати македонската клупска кошарка таму каде што и е местото, меѓу најдобрите клубови од бившите југословенски простори. Се надеваме дека љубителите на кошарката ќе можат од октомври да уживаат во настапите на МЗТ Скопје против врвни екипи како Макаби, Партизан, Цибона, Олимпија, Црвена Звезда и други, рече Босилков. Во Јадранската лига досега играле повеќе македонски кошаркари, но само Тодор Гечевски, кој сега е член токму на ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје и официјално стана член на Јадранската регионална лига (АБА) откако завчера во Љубљана, градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, и претседателот на клубот Сашо Босилков го потпишаа тригодишниот договор со раководството на оваа лига МЗТ следните три години ќе мора да докаже дека вреди и дека може да се натпреварува со елитните балкански екипи, а поради фактот што последното место носи испаѓање и пауза од една сезона, аеродромци ќе имаат мотив плус за докажување дека средствата во овој тим не се инвестирани залудно. - Имавме голема желба уште минатата година да учествуваме во натпреварите од АБА-лигата, но поради приемот на Макаби Тел Авив, нашиот влез се одложи за годинава. Сепак, ние сме презадоволни од тоа што наидовме на позитивен одговор и одличен прием од страна на лигата - изјави Босилков. Уште отсега се шпекулира за можните нови засилувања, како Дамјан Стојановски и Владо Илиевски, за идната сезона. - Сите кошаркари што би можеле да ги собереме во нашиот тим, доколку ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје е сериозен и исклучително квалитетен клуб на организациски и на играчки план и ако управата на клубот продолжи да работи како и досега и ако летово успее да ангажира неколку квалитетни домашни играчи и уште неколку исклучителни странски засилувања тогаш лесно може да се случи следната сезона да одигра значајна роља во АБА-лигата. Верува дека управата на МЗТ ќе формира конкурентен тим за АБА-лигата: Тодор Гечевски Ова би било преоптимистичка изјава ако не би доаѓала од најискусниот член на четата од „Јане Сандански“, македонскиот кошаркарски репрезентативец Тодор Гечевски, кој важи за еден од најдобрите кошаркари во историјата на регионалната лига на просторите од поранешна СФР Југославија. Русокосиот центар одигра 137 средби во петте сезони во дресот на хрватски Задар во АБА-лигата, во периодот од 2004 до 2009 година, остварувајќи бројки кои се уште се меѓу најдобрите во досегашната историја од ова натпреварување. Гечевски веќе трета сезона е надвор од Јадранската лига, но и покрај тоа е ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на АБА-лигата, Роман Лисац, и официјално ја потврди информацијата дека ова силно регионално натпреварување во следната натпреварувачка сезона ќе има и претставник од Македонија - МЗТ Скопје. Челниците на тимот од скопската населба Аеродром во текот на вчерашниот ден во Љубљана го потпишаа договорот за членство во АБА-лигата во следните три сезони, а Лисац не го криеше задоволството што ова натпреварување ќе се прошири и на територијата на нашата држава. Воедно, првиот човек на АБА категорично ги отфрли гласините дека МЗТ Скопје ќе го завземе местото на Макаби. „ МЗТ Скопје не е замена за Макаби, туку влегува во нашата лига со специјална покана. Многу ни е мило што по долгогодишни напори, успеавме да донесеме и македонски клуб во нашата лига. МЗТ е дел од нашето семејство “ - гласи изјавата на Лисац за српските медиуми. Се уште не се познати деталите околу сите услови што МЗТ Скопје ги исполни за да стане дел од „јадранското семејство“. Оваа година со „специјална покана“ настапува Црвена ...
| | веќе видена | слични

„Штрковите“ се изборија за настап во регионалната лига со специјална покана за која ќе треба да платат 150.000 евра, како и израелскиот гигант Макаби Тел Авив, а натпреварите како домаќини ќе ги организираат во спортскиот центар „Борис Трајковски“ МЗТ Скопје Аеродром и официјално во наредните три сезони ќе биде учесник на АБА-лигата, која популарно ја нарекуваат Јадранска бидејќи во неа играат најголемите клубови од просторите на поранешна Југославија. Договорот беше потпишан во Љубљана, во седиштето на АБА-лигата, каде што градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Kоневски, и претседателот на клубот Сашо Босилков, само го потврдија тоа што од неодамна беше договорено. МЗТ Скопје Аеродром ќе биде првиот претставник од Македонија што ќе учествува во АБА-лигата која постои веќе десетина години. - Со овој потег, МЗТ Скопје успеа на еден ваков начин да ја врати македонската клупска кошарка таму каде што ~ е местото, меѓу најдобрите клубови од бившите југословенски простори. Се надеваме дека вистинските ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје и дефинитивно ќе биде член од Јадранската АБА лига во следните три сезони, откако управата на клубот од „Јане Сандански“ и официјално го стави својот потпис на договорот со челниците на најсилното регионално натпреварување. Договорот бил потпишан во Љубљана, во седиштето на АБА лигата, каде градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски и претседателот на клубот Сашо Босилков само го потврдија тоа што од претходно беше познато, дека МЗТ Скопје Аеродром ќе биде првиот македонски претставник што ќе учествува во Јадранската лига. "Со овој потег, МЗТ Скопје успеа на еден ваков начин да ја врати македонската клупска кошарка таму каде што и е местото, меѓу најдобрите клубови од поранешните југословенски простори. Се надеваме дека вистинските љубители на кошарката ќе можат од октомври да уживаат во настапите на МЗТ Скопје против врвни екипи како Макаби, Партизан, Цибона, Олимпија, Црвена Звезда", се вели во соопштението на "Металците".
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ Скопје и официјално член на Јадранската АБА лига

Од:
До кого (е-маил):
Порака: