Доделени наградите за „Мал формат 2017“

До 20 јануари во КИЦ ќе биде поставена годишната изложба на ДЛУМ „Мал формат 2017“.На неа земаат учество 54 членови на ДЛУМ , со повеќе од сто дела изработени во различни техники. ДЛУМ и КИЦ и годинава ги доделија наградите на оваа ликовна манифестација. Драган Ветровски-Алпи за доби наградата за сликарство , Агрон Абдули е добитник на наградата за графика, наградата „Константин Мазев-Коце“ ѝ е доделена на Силвана Атанасовска, „Вангел Коџоман“ на Жаклина Глигориевска-Кочоска, а Бурхан Ахмети е добитник на наградата „Адем Кастрати“.
| | веќе видена | слични

Во Кинотеката на Македонија беше отворена изложба на дела од Владимир Лазоски и Харалампие Манчев, организирана од Здружението на ликовни педагози на Град Скопје и Детскиот ликовен центар кој е во состав на Кинотеката. Лазоски учествува со дваесетина слики изработени во акрил од циклусот „Сонување“, а Манчев на изложба „Форми во боја“ се претстави со 12 скулптури во обоено дрво. Со овој вид уметност Манчев се занимава 15-ина години и работи со различни возрасни категории - од деца во градинки до студенти. - На изложбава гледав да се претставам со нешто што може да ги привлече децата од предучилишните установи и од основните и средните училишта, рече Манчев. Неговиот колега Лазоски за насловот на циклусот слики „Сонување“ истакна дека секој човек сонува и на свој начин има видувања кои ги претставува или преку музика, театар или со четката. Тој е во пензија, а 40 години бил наставник по ликовно образование во ОУ „Кочо Рацин“ во Скопје. Во четириесетте генерации деца на кои им предавал имало талентирани кои ...
| | веќе видена | слични

Уметникот Бурхан Ахмети од Гостивар е еден од годинешните добитници на награда кои ги доделува Друштвото на ликовни уметници на Македонија и Културно информативниот центар во рамки на годишната изложба „Мал формат 2017“. Изложбата е поставена во Културно информативниот центар во Скопје, а се состои од стотина дела изработени во различни ликовни техники од педесетина домашни автори ,членови на друштвото на ликовни уметници на Македонија. Освен Ахмети, награди добија и уметниците Драган Ветровски-Алпи, Агрон Абдули, Силвана Атанасовска и Жаклина Глигориевска-Кочоска. Академскиот уметник Бурхан Ахмети е роден 1978 година во гостиварско Дебреше. Во артистичката кариера има реализирано бројни самостојни изложби во земјава и во странство. Изложувал во Швајцарија, Америка, Франција, Косово, Бугарија. Учествувал во групни изложби и ликовни колонии. Добитник е на десетина меѓународни и домашни награди за уметност и култура. Пред еден месец имаше самостојна изложба во Националната галерија Чифте Амам во Скопје.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени наградите за „Мал формат 2017“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: