Доделени наградите за „Мал формат 2017“

До 20 јануари во КИЦ ќе биде поставена годишната изложба на ДЛУМ „Мал формат 2017“.На неа земаат учество 54 членови на ДЛУМ , со повеќе од сто дела изработени во различни техники. ДЛУМ и КИЦ и годинава ги доделија наградите на оваа ликовна манифестација. Драган Ветровски-Алпи за доби наградата за сликарство , Агрон Абдули е добитник на наградата за графика, наградата „Константин Мазев-Коце“ ѝ е доделена на Силвана Атанасовска, „Вангел Коџоман“ на Жаклина Глигориевска-Кочоска, а Бурхан Ахмети е добитник на наградата „Адем Кастрати“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Кинотеката на Македонија беше отворена изложба на дела од Владимир Лазоски и Харалампие Манчев, организирана од Здружението на ликовни педагози на Град Скопје и Детскиот ликовен центар кој е во состав на Кинотеката. Лазоски учествува со дваесетина слики изработени во акрил од циклусот „Сонување“, а Манчев на изложба „Форми во боја“ се претстави со 12 скулптури во обоено дрво. Со овој вид уметност Манчев се занимава 15-ина години и работи со различни возрасни категории - од деца во градинки до студенти. - На изложбава гледав да се претставам со нешто што може да ги привлече децата од предучилишните установи и од основните и средните училишта, рече Манчев. Неговиот колега Лазоски за насловот на циклусот слики „Сонување“ истакна дека секој човек сонува и на свој начин има видувања кои ги претставува или преку музика, театар или со четката. Тој е во пензија, а 40 години бил наставник по ликовно образование во ОУ „Кочо Рацин“ во Скопје. Во четириесетте генерации деца на кои им предавал имало талентирани кои ...
| | веќе видена | слични

Уметникот Бурхан Ахмети од Гостивар е еден од годинешните добитници на награда кои ги доделува Друштвото на ликовни уметници на Македонија и Културно информативниот центар во рамки на годишната изложба „Мал формат 2017“. Изложбата е поставена во Културно информативниот центар во Скопје, а се состои од стотина дела изработени во различни ликовни техники од педесетина домашни автори ,членови на друштвото на ликовни уметници на Македонија. Освен Ахмети, награди добија и уметниците Драган Ветровски-Алпи, Агрон Абдули, Силвана Атанасовска и Жаклина Глигориевска-Кочоска. Академскиот уметник Бурхан Ахмети е роден 1978 година во гостиварско Дебреше. Во артистичката кариера има реализирано бројни самостојни изложби во земјава и во странство. Изложувал во Швајцарија, Америка, Франција, Косово, Бугарија. Учествувал во групни изложби и ликовни колонии. Добитник е на десетина меѓународни и домашни награди за уметност и култура. Пред еден месец имаше самостојна изложба во Националната галерија Чифте Амам во Скопје.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 62 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени наградите за „Мал формат 2017“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: