ПО ШТО Е РАЗЛИЧЕН: Овој стан стана хит на интернет

Стан од 18.5 квадрати кој се наоѓа во Сент Луис во Мисури стана популарен на интернет поради еден детаљ. Тој за неколку дена доби станари, а киријата е 525 долари, што е прифатливо. Но, она што на сите им падна во очи е тоа што во станот во иста просторија има кујна и бања, пишува Вечерњи лист. За ова имаше многу коментари на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

 Во Барселона ќе треба да издвоите 1.370 евра за станарина, а во Лондон 2.600 евра. Секој од нас сака да живее во луксузен стан во некој од најдобрите градови во светот. Па, дури и да е нашето Скопје сите посакуваме нешто подобро од тоа што веќе го поседуваме. Сепак, желбите и можностите не се секогаш исти. Да разгледаме колку средства ни се потребни за изнајмување на луксузен стан со 2 спални соби и квадратура од околу 85 квадратни метри низ светот: Хамилтон, Бермудските Острови – 4.800 евра Хонгконг - 4.600 евра Њујорк, САД - 3.000 евра Женева, Швајцарија - 3.000 евра Лондон, Велика Британија - 2.600 евра Париз, Франција - 2.570 евра Доха, Катар - 2.570 евра Сиднеј, Австралија - 2.300 евра Сингапур - 2.140 евра Амстердам, Холандија - 2.060 евра Уште 9 градови на следната страна... Почеток Претходна 1
| | веќе видена | слични

За еден квадрат од стан платил 131.000 евра Стан во Хонг Конг е продаден за рекордни 70,1 милиони евра, со што стана најскап апартман во оваа поранешната британска колонија, а најверојатно и во цела Азија, објавија локалните медиуми. Неименуваниот купувач платил 131.000 евра за метар квадратен од станот, со површина од 532 метри квадратни во станбениот кварт Мид-Левел на островот Хонг Конг. Станот се наоѓа на 46 кат на еден облакодер и има тераса од 163 метри квадратни, од која има прекрасен поглед. Досега највисоката цена на стан во Хонг Конг од 470 милиони хонгконшки долари (55,4 милиони евра), беше платена за цел осми кат во дванаесеткатницата „Опус Хонг Конг“, изградена во 2012 година според проектот на легендарниот американски архитект Френк Гери.
| | веќе видена | слични

 Замислете да се капете во мермерна када со поглед на Менхетен или пак да пиете шампањ во вашето џакузи на тераса. Реновиран стан од 726 метри квадратни метри на Менхетен, во соседството SoHo, се продава по цена од 65 милиони долари и е еден од најскапите станови во Њујорк. Се наоѓа во зградата во која некогаш живеел актерот Хит Леџер, до неговата смрт во 2008 година. Овој воодушевувачки пентахус има неверојатно софистициран дизајн и посветено е огромно внимание на деталите. Има 4 спални соби и 6 тоалети од мермер, а дневната соба е огромна со прозорци на таванот и два камини. Станот има и голема кујна со пултови од црн гранит. Станот има 6 тераси, а на една од нив има камин, додека на друга џакузи. Во областа во која се наоѓа има низа бутици на познати светски брендови. Како изгледа луксузниот пентхаус:
| | веќе видена | слични
4 копии

Кога мислиме на дом, мислиме на сигурност, безбедност, среќа. Оваа одлука е една од најтешките и најголемите за секое семејство, па затоа и не е сеедно од каде купувате. Населбата Аеродром е една од најубавите населби во главниот град. Соодветно поврзана со центарот на градот, сите знаменитости, како и со околните населби, претставува место совршено за мирен, но урбан живот за целото семејство. Оваа населба со причина е број 1 најбарана локација за купување нов дом. Лоциран на улицата „Пандил Шишков“ бр. 22 и 24 , објектот GA07 се гради со полна пареа и исклучиво со првокласни материјали. Компанијата Golden Art е препознатлива по уникатниот „ Golden Art систем за градба”, со кој се обезбедува гаранција дека секој купувач добива дом во кој ќе уживаат и генерациите кои доаѓаат, благодарејќи на користењето исклучиво најквалитетни материјали од партнерските компании, меѓу кои Rehau, Knauf, Kema, Baumit, Tarkett и многу други. Компанијата зад себе има богато портфолио на задоволни клиенти и успешни проекти, а ...
| | веќе видена | слични

Студентскиот живот е еден од најубавите периоди од животот на еден човек. Неколу години кои секогаш остануваат запаметени длабоко во сеќавањата. На непреспиените ноќи додека се спремаат испитите, на дружењето, на колегите, на излегувањта. Ништо не се бара од тебе, само да учиш. И се изгледа така убаво и волшебно. Оние кои се од Скопје речиси и да не го чувствуваат нешто многу студентскиот живот, но разликата со студентите од другите градови, особено оние од источна Македонија е многу голема. Барајќи спас за себе и стремејќи се кон нешто повеќе многу ученици запишуваат факултет во Скопје. Единствен излез од местото каде што доаѓа, бидејќи во источна Македоија и речиси да нема некои идеални услови за живот, а особено за младите. Студентски дом или пак стан под кирија. Тоа им се двете опции на студентите. Има и многу кои се одлучуваат да работат додека студираат, за да можат да ги покријат сите трошоци. Студентите вложуваат илјадници евра во нивното образование, надевајќи се дека ќе добијат пристојна работа со ...
| | веќе видена | слични

Фотографиите од стан во државата Мисури последниве денови се шират на социјалните мрежи, но изгледа дека бизарниот распоред ги згрозите сите. Цената е вистинска ситница – 525 долари месечно, а за овој стан кој се наоѓа во градот Сент Луис, за тие пари добавате кујна и бања во иста просторија. Како што може да се види на сликите кои предизвикаат бура на социјалните мрежи веднаш со садоперот е ВЦ-школка. Но тоа не е единственото необично во овој стан, туку веднаш до неа има и када, па може да се избањате додека се готви јадењето.
| | веќе видена | слични

Академската година ќе започне многу брзо, а за студентите од другите градови, надвор од Скопје, плус уште една мака. Плаќање за рата на факултет, но и барање на стан за живеење. Они кои се од Скопје ја немаат оваа мака, но со тоа не можат да се пофалат и студентите од другите подалечни градови, кои решиле школувањето да го продолжат во метрополата. Дел од нив се одлучуваат да живеат во студенстките домови, а некои сакаат да изнајмат стан. Скопје е преполн со станови кои се издаваат, особено за студенти. Нивната цена се движи од 200 евра па нагоре. Условите се различни. Од гарсоњера па се до 2, 3 собички. Секако цената зависи и од местото на станот. Тие обично се наменети за 3,4 лица. Имаат една дневна, бања, и по една или две спални соби. Деновиве можеме да забележиме на секој чекор каде е напишано дека се издава стан, соба или куќа за студенти. Студентите најчесто се одлучуваат на варијантата да изнајмат стан и да живеат со цимери. Колку им се исплати и како можат да живеат неколку луѓе, само тие си знаат. ...
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 426 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 196 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 135 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 141 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПО ШТО Е РАЗЛИЧЕН: Овој стан стана хит на интернет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: