Обвинителството за сметките се пазари како на ат-пазар?

„Шпиц“ дознава дека решението на Кривичниот совет довело до кавга меѓу судиите во скопскиот суд, кои, според исказот на нашиот извор, стануваат свесни дека се инструментализирани, па оттаму има информации дека е се поприсутна нервоза. Новите чудни математики на јавното обвинителство за износ со кој повторно бара блокирање на сметките на А1 телевизија, со што ја збуни јавноста, внесе дополнителен сомнеж дека сумите се „тресат од ракав“. Појавените нови наводни суми за А1, трите дневни весници и останатите фирми од Перо Наков, преку ноќ се намалија за повеќе од 2 милиони евра. Додека трае финансиското вештачење на единаесетте фирми, а во време кога судијата Владимир Туфегџиќ треба да се произнесе за одлуката на Кривичниот совет сметката на фирмите да бидат одмрзнати, обвинителство повторно бара замрзнување на сметките, но овојпат за сите фирми вкупно, на 3 милиони евра. Најголем сомнеж дека власта по секоја цена сака да го замолкне гласот на медиумите е фактот што во решенијата на трите жалби се прифатени ...
| | веќе видена | слични

Иако беше најавено, истражниот судија денеска не донесе одлука дали повторно ќе се замрзнат сметките на А1 и на другите фирми од Перо Наков. Откако Кривичниот совет одлучи да се одмрзнат сметките, обинителството побара повторно блокирање, но овој пат на сума од 3 милиони евра. Барањето го образложи со тоа што немало недвижен имот на име на фирмите. Одлуката на истражниот судија се очекува да биде донесена во понелник.
| | веќе видена | слични

Четири дена истражниот судија Владимир Туфегџиќ се мисли дали повторно да ги блокира сметките на телевизија „А1“и на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ или да им овозможи нормално да функционираат, како што наложи Кривичниот совет. По неговата одлука за одблокирање на сметките, обвинителството побара ново замрзнување, но сега на сума помала за два милиона евра. Првичната сума од 5, 2 милиони евра, за која медиумите беа блокирани две недели, обвинителката Наташа Гешкоска ги сведе на три милиони евра. Како е дојдено до оваа сума од надлежните - нема објаснување, бидејќи се уште не е направено судско вештачење, а само на тој начин може да покаже колкав е евентуалниот долг. Сега Туфегџиќ ќе мора да ги отплетка сумите што обвинителството ги побара од „ракав“ и да донесе одлука дали ќе им овозможи на медиумите нормално да работат. В. С.
| | веќе видена | слични

Одлуката за блокирање на сметките на А1 телевизија и на другите фирми на улицата „Перо Наков“ и натаму е во рацете на истражниот судија Владимир Туфекџиќ, кој го води случајот „Пајажина“. Иако јавноста нетрпеливо чека дали ќе биде прифатено барањето на Обвинителството за замрзнување на сметките поради долг од три милиони евра на спорните фирми, кои немаат имот на свое име - одлука не беше донесена ниту вчера. Банкарските сметки беа блокирани десетина дена, но Кривичниот совет на Основниот суд Скопје во вторникот ги уважи жалбите на управителот на А1 телевизија и на останатите правни лица во случајот „Пајажина“, и ги врати решенијата на повторно одлучување кај истражниот судија. Како што објавивме вчера, само што се одмрзнаа, се испразнија сметките на фирмите што се под истрага. Стотиците илјади евра на неколкуте сметки на телевизијата на Рамковски, завчера биле повлечени од банките. Адвокатите на дел од осомничените во случајот „Пајажина“ тврдеа дека парите биле извлечени за да се исплатат плати на ...
| | веќе видена | слични

Истражниот судија Владимир Туфегџиќ до вчера попладне се уште немаше донесено одлука за барањето на Обвинителството повторно да се блокираат сметките на телевизијата „А1“ и на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Сега Туфегџиќ ќе мора да ги одмрсува сумите што Обвинителството ги побара од „ракав“ и да одлучи дали ќе им овозможи на медиумите да работат нормално. Барањето на Обвинителството познавачите го оценија како обично пазарење бидејќи од првичниот наводен долг од четири милиони евра, оттаму се премислија и пресметаа дека долгот изнесува 5,2 милиони евра, но завчера направија нова пресметка, според која фирмите должат три милиони евра. Токму и на таа сума побараа ново блокирање на сметките, до која дошле врз основа на записник на Управата за јавни приходи (УЈП), а не според даночно решение или судско вештачење. Според правниците, тоа покажува дека Обвинителството не поседува доволно докази и факти, па поради тоа и шпекулира со наводниот долг. Според нив, само судско вештачење може да ја утврди ...
| | веќе видена | слични

Само што се одмрзнаа, се испразнија сметките на А1 телевизија. Исто така, целосно беа „исцедени“ и сметките на другите фирми на „Перо Наков“ за кои се води истрага. Стотиците илјади евра на неколкуте сметки на телевизијата на Рамковски, вчера биле повлечени од банките. Адвокатите на дел од осомничените во случајот „Пајажина“ велат дека парите биле извлечени за да им се исплатат плати на вработените, како и да се намират обврските кон државата за ДДВ и слично. Во меѓувреме, Основниот суд Скопје 1 ја отфрли жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и го потврди куќниот притвор за двете осомничени управителки А.К. и Н.Р., кои поради здравствени причини се пуштени од затворот „Скопје“. Десетина други осомничени во случајот „Пајажина“, меѓу кои Велија Рамковски, неговиот брат и ќерка, остануваат во затворот во Шутка. Истражниот судија, пак, и вчера не одлучи дали повторно ќе побара замрзнување на сметките. Неговата одлука се очекува денеска. Тој е повторно на потег, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Прекрасен рецепт кој многу едноставно се подготвува. Сопругата на шампионот на Вимблон пропагира здрава исхрана, а со целиот свет го сподели рецептот за ова ...
сите 161 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинителството за сметките се пазари како на ат-пазар?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: