Бразил разочара во дуелот со Венецуела

Покрај надможноста во секој поглед и големиот број на шанси, бразилската репрезентација не успеа да слави повеќе од заслужена победа над Венецуела. Најинтересните моменти од одиграниот меч во Копа Америка:
| | веќе видена | слични

Петкратниот светски првак Бразил се посрамоти во првиот меч од Б-групата на Копа Америка. Одигра само 0-0 против Венецуела. „Кариоките“ беа немоќни да го скршат отпорот на тимот кој досега секогаш убедливо го победувале на јужноамериканското првенство. Бразил беше јалов во нападот и речиси не направи ниедна посериозна шанса во второто полувреме кога мораше да притисне за да даде гол. Бразил е актуелен бранител на титулата најдобар тим во Јужна Америка. Гол немаше ниту на вториот меч од Б-групата меѓу Парагвај и Еквадор, па сите четири екипи со исти шанси остануваат во следните две кола да се борат за место кое води во нокаут-фазата. По првите три дена на Копа Америка во четири меча беа постигнати само три погодоци. Синоќа се играше првото коло од Ц-групата.
| | веќе видена | слични

Бранителот на титулата одигра без голови, а мрежите мируваа и на дуелот меѓу Парагвај и Еквадор Ништо подобар старт од оној на домаќинот на 43. издание на Купот на Америка, селекцијата на Аргентина, немаше ниту вториот фаворит за титулата, бранителот на тронот, репрезентацијата на Бразил. Не само што не ја оправдаа улогата на апсолутен фаворит, туку избраниците на Мано Менезес не успеаја да создадат нити една чиста шанса пред противничкиот гол и на крајот мораа да се задоволат со само еден освоен бод во пресметката со аутсајдерот во групата "Б", националниот тим на Венецуела. - Лош резултат, бевме подобри во поголемиот дел од натпреварот. Го контролиравме натпреварот, но напаѓачите не можеа да го најдат патот до противничката мрежа. Ја прочитаа нашата игра, знаеја како ќе играме. Лоша беше комуникацијата меѓу Пато и крилните напаѓачи. Мора да поработиме на овој проблем, изјави селекторот на Бразил, Мано Менезес. Со идентично сценарио, без победник и без погодоци, заврши и вториот дуел од истата група, ...
| | веќе видена | слични

Бразил тргнува по прва победа. Први натпревари во „Б“ групата од Копа Америка. Актуелниот првак Бразил не би требало да има проблеми против Венецуела, една од најслабите репрезентации на турнирот во Аргентина. Многу понеизвесно се очекува да биде на дуелот Парагвај – Еквадор. Синоќа се комплетираше првиот круг од „А“ групата, Колумбија минимално со 1-0 ја победи Костарика. Актуелниот првак на турнирот во Аргентина пристигна со многу млада екипа, фудбалери за кои се претпоставува дека ќе бидат носители на играта на Бразил во следната деценија. Најголемо внимание привлекува 19-ет годишниот Нејмар, еден од најголемите светски таленти, играч за кој европските фудбалски гиганти водат вистинска војна. Кариоките имаат само еден пораз на последните шест дуели против Венецуела. За селекторот Мано Менезеш ова ќе биде официјално деби на клупата на петкратниот светски шампион. Не може да смета на повредените Марсело, Андерсон и Хулк. Парагвај и Еквадор ќе го играат вториот натпревар од групата. Нападот на ...
| | веќе видена | слични

Покрај Аргентина, уште една од фаворизираните репрезентации имаше разочарувачки старт на Копа Америка. Фудбалерите на Бразил одиграа со Венецуела без голови во средбата од првото коло во групата Б. Единствен момент за одбележување беше ударот на Пато во стативата во првото полувреме. Од тогаш па до крајот бразилските фудбалери во чии редови сите 90 минути ги одигра Неимар, иако имаа иницијатива, изгледна шанса за погодок немаа. И вториот меч од групата Б заврши без голови. Парагвај не успеа да оствари предност во мечот со Еквадор па така сите четири репрезентации имаат по еден бод и се без постигнат погодок. Врати се назад
| | веќе видена | слични
2 копии

Почетокот на годинашното издание на Копа Америка можеби не носи фудбал од висока класа, но интересните резултати ветуваат дека овој турнир и битката за титулата ќе биде навистина интересна. Откако домаќинот, Аргентина, разочара на премиерниот натпревар и одигра 1-1 со селекцијата на Боливија, ниту Бразил не успеа да слави на својот прв натпревар од натпреварувањето откако во Ла Плата одигра само 0-0 со Венецуела. Бразил имаше лесна задача, навидум, против најслабата селекција на турнирот но последниот судиски сигнал означи дека Пато, Робињо, Нејмар и останатите мораат да се задоволат со само еден освоен поен по првото коло од групата Б. Бразилците одиграа одлично прво полувреме, младите Нејмар, Пато и Робињо имаа неколку изгледни прилики за погодок, но неискуството си го направи своето па Бразилците не успеаа ниту еднаш да ја затресат мрежата на своите противници. После пазута, ’кариоките’ комплетно потфрлија и ги разочараа своите фанови ширум светот со бледа и анемична игра и незнаењето што да се прави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бразил разочара во дуелот со Венецуела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: