Хелсиншки: Власта назадува во демократските процеси

Во месечниот извештај за јуни и јули Хелсиншкиот комитет за човекови права констатира сериозно назадување во демократските процеси во Македонија, кои се рефлектираат околу четири главни точки. Прво според Хелсиншки, во државата власта ја задушува слободата на говорот и критички настроените медиуми, врз врши притисоци употребувајќи ги државните механизми. Забележани се и повреди на економските и социјалните права на граѓаните, на скандалозен начин законите и Уставот се кршат токму во Собранието на Република Македонија, бидејќи на незаконски начин се интервенира во Уставот, а можеби најфлагрантни појави на повреда на човековите права се забележани во таканаречените судски случаи „Пајажина“, „Метастаза“, „Сопот“ како во апсењето на Љубе Бошковски. „За поголемиот дел на случаите, посебно овие што ги наведовме, немало причини да се изрекува веднаш мерка за обезбедување, што се нарекува мерка притвор. Затоа што во законот за кривична постапка, мерката притвор е предвидена како исклучителна мерка, а кај нас таа се ...
| | веќе видена | слични

Хелсиншки комитет конечно призна. Организацијата е обична домашна невладина која се финансира од странски амбасади. Работеле самостојно и не биле под закрила на интернационалниот Хелсиншки комитет кој загаснал пред 4 години поради финансиски скандал. Сеуште го користат нивното лого и не гледаат ништо спорно во тоа. - Ние сме независна невладина организација и се водиме како правно лице. Нашите извештаи се признеаени од релевантни меѓународни институциии - велат од македонскиот Хелсиншки комитет. Дали и колку се почитуваат човековите права во земјава, Хелсиншки дава отчет за својата работа пред донаторите кои ја финансираат организацијата. - Добиваме пари од бугарска амбасада, шведски Хелсиншки комитет, отчет даваме пред нив како и пред државата. Само за оваа година Хелсиншки од амбасадите и од сродните невладини обезбедил околу 75 илјади евра. Минатата година сумата според веб сајтот изнесувала околу 210 илјади евра. Само овие пари се пријавени. Весна Ќуксановиќ
| | веќе видена | слични

На прес-конференцијата на Хелсиншкиот комитет реагираа од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека „т.н. Хелсиншки комитет во Република Македонија веќе четири години ја манипулира јавноста. Интернационалната организација Хелсиншки комитет веќе четири години не постои. Оваа приватна невладина организација на неколкумина самонаречени експерти за човекови права, не е ништо друго туку само политичка алатка на партијата СДСМ преку која да ги изнесуваат нејзините политички ставови,“ наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје,20 јули - Во последните пет години, оваа Влада не затворила ниту еден единствен медиум, туку напротив во тој период се отвориле огромен број нови електронски и печатени медиуми, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на месечниот извештај на Хелсиншкиот комитет. „Случајот „Пајажина“ не е политички случај, туку чисто судски случај и доколку медиумите од случајот „Пајажина“ успеат да ги подмират своите долгови, кон државата и останатите доверители, тие непречено ќе продолжат да работат“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата на власт, случајот со избрканите новинари од приватните медиуми, добил институционална разврска, а трудовата инспекција задолжена за разгледување на нивната претставка се изјаснила во нивна корист и сега приватниот сопственик е должен тоа да го спроведе. „Овие факти го потврдуваат нашето сомневање дека т.н.Хелсиншки комитет се служи со груби манипулации и конструкции само да му удоволи на својот политички партнер СДСМ. Нивниот обид за давање на црна слика за македонското општество и демократија не ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ испрати реакција во врска со денешната прес конференција на Хелсиншкиот комитет, кои што обвинува дека во Македонија биле прекршени човековите права во повеќе области. Интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ Хелсиншки комитет во Република Македонија веќе 4 години ја манипулираше јавноста. Интернационалната организација Хелсиншки комитет веќе 4 години не постои. Оваа приватна невладина организација на неколкумина самонаречени експерти за човекови права, не е ништо друго туку само политичка алатка на партијата СДСМ преку која да ги изнесуваат нејзините политички ставови. Доколку досега сме ги сфаќале сериозно, тоа веќе не е случај. Премногу е очигледна нивната намера за политизација на т.н месечни извештаи за почитувањето на човековите права, се истакнува во реакцијата. Имено, во последните 5 години, оваа Влада не затворила ниту еден единствен медиум, туку напротив во тој период се отворија огромен број нови електронски и печатени медиуми. Случајот Пајажина не е политички случај, туку чисто ...
| | веќе видена | слични

Овој месец како и изминатиот состојбата во притворите во Македонија, според Хелсиншкиот комитет, била еднаква на казна. Детските и правата на работниците во медиумите се нарушиле, а Собранието го кршело Уставот. Според нивниот извештај за јуни и јули, притворените во случаите Пајажина, Метастаза, апсењето на Љубе Бошкоски, Сопот и Бродец, биле третирани како да издржуваат казна. Забележале и сериско отпуштање на новинари од повеќе медиуми меѓу кои Време, Шпиц, ... е Ре и Утрински весник. „Сметаме дека за секоја правна држава и секоја демократија, за да се обезбеди функционирање на правна и демократска држава мора да се почитува и да се примени уставноста и законитоста. Во политичките и правните науки со целосно право се истакнува дека прашањето со законитоста е главниот орган за ’дишење’ за секоја правна држава. Ако на државата ù недостига органот за ’дишење’, тогаш последиците ќе ги трпат граѓаните”, изјави Осман Кадриу-претседател на Хелсиншки комитет. Според Комитетот, единствен лек за да се спречи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хелсиншки: Власта назадува во демократските процеси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: