Министерот на одбраната на Полска Богдан Клих си поднесе оставка

Варшава – Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека ја прифатил оставката на министерот за одбрана Богдан Клих, пренесе Франс прес. “Вчера министерот за одбрана Богдан Клих ми ја врачи својата оставка, а денес јас ја прифатив”, изјави Туск пред новинарите. Клих поднесе оставка поради заклучоците на полската комисија која ја истражува авионската несреќа крај Смоленск, во која загина претседателот на Полска Лех Качински.
| | веќе видена | слични

Авионот на полскиот претседател Лех Качински, кој се урна кај рускиот град Смоленск на 10 април минатата година, бил целосно во исправна состојба пред да се урне на земја. Оштетено било осветлувањето на аеродромот во Смоленск, утврди полската владина комисија, која го истражуваше случајот. Според полските експерти чиј што извештај беше претставен вчера во Варшава, осветлувањето било "неисправно и нецелосно", а нивото на подготовка на полскиот екипаж во авионот ја загрозувало безбедноста на патниците. Екипажот "не обрнал внимание на можноста за алтернативно слетување на аеродромот во Витебск и на временските услови во областа за слетување кај Смоленск". Во несреќата имало и грешки на руските контролори на летање кои давале погрешни насоки. Во рускиот извештај, претставен во јануари, полската страна беше посочена како единствено одговорна за несреќата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полскиот министер за одбрана Богдан Клич поднесе оставка заради заклучокот во владиниот извештај во кој се наведуваат сериозни грешки на екипажот на воениот авион со послката делегација, кој минатата година се урна во Русија, рече денеска полскиот премиер Доналд Тиск. Во несреќата загинаа полскиот претседател Лех Качински и уште 95 лица, меѓи кои голем број функционери и воени претставници. -Министерот вчера пдонесе оставка и јас денеска ја прифатив, рече Туск на прес конференцијата по објавувањето на долго очекуваниот извештај за трагедијата на полскиот авион, што се случи лани во април, кај Смоленск, на запад на Русија. Туск изјави дека ја прифатил оставката на министерот за одбрана затоа што Клич образложил дека „секое негово останување во министерството ќе ја отежне примената на препораките од извештајот на владината комисија“. За нов министер за одбрана Турск го именува досегашниот заменик министер за внатрешни работи Томаш Сјемоњак.
| | веќе видена | слични

Полскиот министер за одбрана Богдан Клих поднесе оставка поради авионската несреќа во која кај рускиот град Смоленск загина претседателот Лех Качињски и уште 95 лица. За несреќата штос е случи на 10. април 2010. година, според полската истрага, виновна е недисциплината и хаосот во обуката и подготовката на воените пилоти на полските власти. „Министерот за одбрана Богдан Клих вчера поднесе оставка што денеска ја прифаќам. Свесно почекавме на заклучоците на комисијата која ја истражува несреќата“, рече на вонредна прес конференција премиерот Доналд Туск, откако беше презентиран извештајот на полската Државна комисија за истрага на авионски несреќи.
| | веќе видена | слични

Пилотска грешка е главната причина за уривањето на авионот во кој загина полскиот претседател Лех Качински и уште 95 лица. Русија е делумно виновна. Ова стои во извештајот за авионската несреќа во Смоленск минатата година што беше презентиран денеска во Варшава. Дополнителна причина за несреќата било и лошото осветлување на аеродромот, а одговорност има и кај контролорите на летање кои давале погрешни насоки. Истрагата покажала дека авионот Тупољев ТУ-154 бил во исправна состојба. Авионот на полскиот претседател Качински се урна на пат за Катин, каде што делегацијата требаше да присуствува на годишнина на стрелањето на 20-те илајди полски офицери.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерот на одбраната на Полска Богдан Клих си поднесе оставка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: