На 25 февруари протест Македонија е грчка“ и во Патра

2 копии

На социјалните мрежи кружи покана за настан за протест во грчкиот град Патрас на 25 февруари под мотото „Македонија е грчка“ на кој како и на последните два протести во Солун и во Атина, Грците ќе протестираат против примената на терминот Македонија во нашето име. Протестот во Патрас е трет собир од ваков вид во Грција. Претходните два собира го мобилизираа грчкото општество, против нашата држава. Војници, црковниот клер, државни службеници беа во првите редови на протестите од што јасно се гледа дека настанот е во координација со официјалните грчки власти
| | веќе видена | слични

Грчко-австралиските групи планираат митинг за Македонија во недела, 25 февруари, пред Грчкиот конзулат во Мелбурн.Протестите, организирани од Пан-македонското здружение на Мелбурн и Викторија, ќе се одржат како што преговорите меѓу Грција и ПЈРМ се интензивираат околу компромисно решение за спорот за името.Организаторите сакаат да покажат дека големо мнозинство грчки Австралијци се против употребата на терминот Македонија од страна на поранешната југословенска република.Грчката дијаспора во Австралија е особено голема и политички моќна.Минатиот викенд, на 31-виот Грчки фестивал Lonsdale Street во Мелбурн, на лидерите на заедниците им се придружија политичарите во прогласувањето на грчката држава во Македонија.Според извештајот на Неос Космос, викторијанскиот премиер Даниел Ендрјус беше првиот што ја коментираше оваа тема, наведувајќи дека поранешниот премиер Гуф Витлам, бил во право кога рекол дека "Македонија е грчка".Епископот Дервис Езекиел, македонски грк, исто така, зборуваше за грчката држава, по што ...
| | веќе видена | слични

За прашањето на името повторно се огласија грчките „светски семакедонски здруженија“, Сегрчката федерација на културните здруженија и организаторите на претходните две митинга во Солун и Атина, кои предупредија дека, ако е неопходно, ќе се организирал и трет митинг, кој немало да биде „мирно море од народ, туку цунами“. Во соопштението на нивнатата „фејсбук“ страница тие велат дека на митинзите на 21 јануари и на 4 февруари „ грчкиот народ го кажал своето“ и се изјаснил дека никој во негово име не може да му го даде „правото на Скопје да се вика Горна Македонија или Нова Македонија“. „Двата митинга се одржаа еден по друг, набрзина и ненадејно, а сепак народот дојде во голем број и кажа НЕ на оние кои ја искривуваат историјата“, се вели во соопштението во кое се додава дека „ако е потребно, ќе се организира и трет минтинг, ако владата и политичарите продолжат да инсистираат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“ или негови изведенки, но овој митинг нема да биде мирно море од народ туку – ...
| | веќе видена | слични

Општина Патрас категорично ја демантира информацијата во медиумите, во која погрешно се наведува дека била дадена дозвола за одржување митинг во градот „за името на ПЈРМ“. „Во денешниот локален весник, се наведува дека Општина Патрас дала дозвола да се одржи митинг за името на ПЈРМ, се вели во соопштението од општинските власти. Цврсто одрекуваме дека е дадено такво овластување од страна на општината. И денешен „Катимерини“ објави дека по митинзите во Солун и во Атина, на 25 февруари ќе се одржел митинг во Патрас, а на 4 март и на граничниот премин Евзони во Кукуш.
| | веќе видена | слични

Како е најавено, на 4 март митинг „за зачувување на името Македонија“ ќе се одржи на граничниот премин Евзони, кај Кукуш По Солун и Атина, митингот со иста порака се организира на барање на илјадници граѓани, јавува „Ефимирида“.
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи се појави покана за настан за протест во грчкиот град, Патрас на 25 февруари под мотото „Македонија е грчка“. Се повикуваат Грците да протестираат против примената на терминот „Македонија“ во решението за спорот за името. Протестот во Патрас е трет во Грција. Претходните два беа во Солун и Атина. На протестите се појавија граѓани, уметници, свештеници, политичари. Беа упатени радикални пораки кон Македонија и кон власта во Грција да не прифаќа решение со терминот „Македонија“. Само солунскиот градоначалник Јанис Бутарис го кажа својот став дека не треба да се протестира. Тој рече дека Грција не помага на својот сосед.
| | веќе видена | слични

Иконографијата на протестите беше видно иредентистичка, голем беше број на присутни кои во униформи на андарти вооружени до заби протестираа против името Македонија. Симболиката со андартските униформи е јасна против македонците. На социјалните мрежи кружи покана за настан за протест во грчкиот град Патрас на 25 февруари под мотото „Македонија е грчка“ на кој како и на последните два протести во Солун и во Атина, Грците ќе протестираат против примената на терминот Македонија во нашето име. Протестот во Патрас е трет собир од ваков вид во Грција. Претходните два собира го мобилизираа грчкото општество, против нашата држава. Војници, црковниот клер, државни службеници беа во првите редови на протестите од што јасно се гледа дека настанот е во координација со официјалните грчки власти. Иконографијата на протестите беше видно иредентистичка, голем беше број на присутни кои во униформи на андарти вооружени до заби протестираа против името Македонија. Симболиката со андартските униформи е јасна против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На 25 февруари протест Македонија е грчка“ и во Патра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: