Германија ќе треба да врати над 6 милијарди евра на нуклеарните концерни

Германскиот уставен суд одлучи дека воведениот данок на горивните елементи на претпријатијата што произведуваат нуклеарна енергија е неуставен, соопштија германските медиуми. Данокот беше воведен во 2011 година. Одлуката на највисоката судска инстанција во Kарлсруе практично го прави законот, со кој беше воведен данокот, неважечки. Со ова погодените нуклеарни концерни би можеле да си ги вратат од државата над 6-те милијарди евра кои досега ги имаат платено по основ на данокот. Според судиите во Уставниот суд, федералната влада немала законски надлежности да го наметнува овој данок. Kомпаниите плаќаат 145 евра за секој грам од горивните елементи, кои прв пат се користат во еден реактор. Според портпаролот на ЕОН, трошоците за компанијата за плаќање на овој данок изнесувале околу 2,8 милијарди евра. Нивните конкуренти од РВЕ се надеваат да вратат 1,7 милијарда евра, а ЕНБВ околу 1,44 милијарда евра од државата. Според податоците на Министерството за финансии, овој данок обезбедил 6,285 милијарди евра во ...
| | веќе видена | слични

Европската унија (ЕУ) е најголемиот извозник на лекови во светот во 2016-та година, покажуваат податоците на европската статистичка служба „ Еуростат “. Вкупната вредност на извозот на лекови од ЕУ изнесува 144 милијарди евра во минатата година, покажуваат податоците на „Еуростат“. Увозот е 75 милијарди евра. Вториот најголем извозник во светот е Швајцарија со експорт во вредност од 65 милијарди евра. На трето место е САД со 47 милијарди евра. График: Еуростат Сепак САД е најголемиот увозник во светот на медицински и фармацевтски производи во светот. Увозот во земјата изнесува 87 милијарди евра. На второ место е ЕУ со 75 милијарди евра, а на трето е Швајцарија со 23 милијарди евра. Главни трговски партнери на ЕУ на глобалниот пазар на медицински и фармацевтски производи се САД и Швајцарија. Сепак трговијата расте со доста побрзо темпо со земји како Кина, Русија, Сингапур и Јапонија. График: Еуростат Податоците на „Еуростат“ покажуваат дека увозот и извозот на медицински и фармацевтски производи во ЕУ расте ...
| | веќе видена | слични

Петтиот опортунистички фонд за инвестиции во недвижности во Европа на „Blackstone“ успеал да привлече од инвеститори 7,8 милијарди евра, соопштува интернет изданието „IPE.com“, повикувајќи се на соопштение на инвестицискиот менаџер. „Real Estate Partners Europe V“ е и најголемиот инвестициски фонд на компанијата, насочен кон секторот на недвижностите во Европа, додава весникот. Аналитичарите прогнозираа дека фондот ќе успее да собере до 7,5 милијарди евра, посочува весникот. Ентони Маерс, кој го предводи одделот за имот на „Blackstone“ во Европа, вели дека над 20% од фондот се инвестирани или се преземени обврски. „Продолжуваме да гледаме соодветни можности за инвестирање на капитал на континентот, така што носиме безбедност на продавачите и ја зголемуваме вредноста на имотите“, дополнува Маерс. Фондот врши неколку инвестициски стратегии. Едната предвидува стекнување на деловните згради во Лондон и други водечки градови во Европа, каде што процентот на слободните површини е повисок или каде се очекува висок ...
| | веќе видена | слични

Вредноста на англискиот фудбалски клуб Манчестер јунајтед изнесува околу 3,3 милијарди евра, повеќе од кој било европски клуб, покажуваат финансиските анализи и листата на магазинот „Форбс“. Вредноста на водечките европски клубови само во минатата 2016 година пораснала за три милијарди евра, а комбинирано 32-та најголеми клуба во Европа опфатени во истражувањето вредат околу 30 милијарди евра што е зголемување за 14 отсто во споредба со 2015 година.На таа листа на чело со Манчестер јунајтед, доминираат англиските клубови, со шест меѓу највредните 10, осум меѓу првите 20 (вкупна вредност околу 11,7 милијарди евра), што најмногу се должи на вносните ТВ-договори за пренос на нивните натпревари низ светот. Покрај тоа порастот на вредноста на клубовите се должи и на доброто менаџирање, на спонзорските и други комерцијални договори, капацитетите на супермодерните стадиони, кои постојано се распродадени, продажбата на дресови и на други клупски сувенири итн. Плус на ова се додава и потенцијалната пазарна вредност ...
| | веќе видена | слични

Увозот на Германија го надмина извозот во месец април, поради што е намален и трговскиот суфицит на најголемата европска економија. Извозот на Германија во април порасна за 0,9 проценти на 106,3 милијарди долари во однос на март, додека увозот порасна за 1,2 проценти на 86,6 милијарди евра, според десезонираните официјални податоци на Канцеларијата за статистика, пренесува агенцијата АП. Тоа доведе до тоа прилагодениот трговски суфицит да падне на 19,8 милијарди евра од 19,9 милијарди евра претходниот месец. Според неприлагодените податоци, извозот опаднал за 2,9 проенти во април во однос на истиот месец минатата година, додека увозот е зголемен за 5,4 проценти, што трговскиот суфицит го намали на 18,1 милијарда евра од 25,3 милијарди евра пред една година. Германскиот трговски суфицит веќе долго време е на удар на критики од другите земји во светот, кои го обвинуваат Берлин дека не работи доволно за да ја поттикне домашната побарувачка за странски стоки.
| | веќе видена | слични

Германската држава во последниве 16 години загубила речиси 32 милијарди евра поради манипулации од страна на банкари и брокери, даночни затајувања и повраток на данок, се наведува во извештај на професорот на Универзитетот во Манхајм, Кристоф Шпенгел. Во извештајот, чии делови објави весникот „Цајт“, се тврди дека најголем дел од парите се загубени поради банкарските и брокерски практики со кои германските банки позајмуваат на акции од странски инвеститори пред исплати на дивиденда, со што ја користат законската можност да не плаќаат давачки затоа што се третираат како домашни компании кои се ослободени од данок на дивиденда. - Со вакви и слични практики само меѓу 2005 и 2012 година биле загубени над седум милијарди евра, тврди професорот Шпенгел. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, овие практики во Германија беа забранети во 2012 година. Јавниот обвинител во Келн веќе започна истрага за ваквата криминалната мрежа, што се смета за еден од најголемите даночни скандали во Германија, која досега покажува ...
| | веќе видена | слични

Девизните резерви во мај изнесуваат 2,449 милијарди евра и се за 48 милиони евра пониски отколку во минатиот месец, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Најголемо намалување во последниот месец е забележано кај ставката валути и депозити, која се намалила за 77 милиони евра. Според НБМ, во април годинава девизните резерви изнесуваа 2,496 милиона евра и тогаш исто така беа намалени во споредба со претходниот месец за околу 38,4 милиони евра. И тогаш најголем придонес во намалувањето имаше истата ставка, односно валути и депозити. Ако се споредуваат со истиот мсец од минатата година, девизните резерви сега се за 284 милиони евра повисоки. Тогаш резервите биле 2,164 милијарди евра. До јули, кога државата позајми 450 милиони евра преку еврообврзница, резервите беа значајно пониски. Во јуни тие изнесуваа 2,15 милијарди евра, а во јули салдото се зголеми на 2,58 милијарди евра. Во август и септември лани како девизни резерви се чуваа над 2,6 милијарди евра, а во октомври 2,73 милијарди евра. Поголемо ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 186 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 62 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија ќе треба да врати над 6 милијарди евра на нуклеарните концерни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: