Отворен повик за учество на изложба и уметнички престој во Руен, Франција

Град Скопје се вклучи како партнер во европскиот проект на мрежата Креарт (CreArt - http://creart-eu.org) поддржан од програмата на Европската комисија „Креативна Европа“. Во рамки на активностите на проектот, Град Скопје ги известува уметниците кои живеат и работат во Скопје за можноста за учество и краткотраен уметнички престој во Руен, Франција. Градот Руеан има објавено повик на уметници кои доаѓаат од градовите –учесници во проектот Креарт (CreArt) да се пријават за да учествуваат на дуалната изложба и краток уметнички престој во Руен, Франција што ќе се оддржат во следниве термини: - Краток уметнички престој (Dual Artist in residence) ќе се оддржува од 19 ноември до 30 ноември 2018 година; - Дуалната изложба (Dual exhibition) ќе се оддржува од 30 ноември 2018 година до 18 јануари 2019 година. Пријавувањето за учество од страна на заинтересираните уметници е директно преку веб сајтот на проектот и се врши директно со пополнување на апликација на следнава интернет врска: ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во рамки на активностите на проектот „КРЕАРТ“ – Мрежа на градови за уметничко творештво (CreArt – Network of Cities for Artistic Creation), Градот Скопје организира голем број културни настани за одбележување на 21 Март – „Европскиот ден на уметничка креативност“. – Станува збор за прв настан што се организира во Скопје во рамките на меѓународниот проект, а вакви настани истовремено ќе се одржуваат и во другите градови коишто се дел од оваа мрежа, соопштуваат од Град Скопје.Првиот настан ќе се одржи вечер во Салон 2 во Музеј на град Скопје, каде што ќе биде отворена изложбата на дела од девет млади уметници насловена „Портали“. Во сабота и недела во Салон 2 во Музеј на град Скопје ќе се одржат отворени студија и едукативни работилници насловени како „Re TEX“, на коишто ќе учествуваат студенти од факултетите за редизајн на мебел со рециклирани материјали.Во недела во Салон 2 во Музеј на град Скопје ќе се одржи и едукативна работилница за деца со рециклирање материјали (во соработка со ОУ „Максимилијан“.На 28 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Во кожата, длабоко: +60“ е уметничка фотографска поставка на ЛГБТИ Центарот, започната за време на програмата за уметнички престој Инстинкт.Берлин. Фотографот Рафаел Медина портретира девет голи геј мажи. Сите од нив на возраст над 60 години кои живеат во Берлин. Серијата од 35 мм црно-бели фотографии и краток документарец претставуваат визуелно истражување на нивната сексуалност и нивниот однос кон нивните тела. Како што стои во најавата за изложбата испртена до медиумите во портретирањето на старите геј мажи, фотографот го отвара прашањето за стареењ Овие мажи ја издржаа распространета хомофобија во времето додека растеа и беа сведоци за тоа како нивните заедници се опустошени од ХИВ/СИДА. Тие со децении се бореа за видливост и инклузија. Тие беа клучни за денешното прифаќање на квир луѓето. Сега, на зрела возраст, тие повторно треба да направат парадоксално искуство: тие, кои се бореа за видливост, повторно се третирани како невидливи, но овојпат од нивната заедница. Рафаел Медина е бразилски фотограф ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЛГБТИ Центарот за поддршка ја отвори изложбата на фотографии „Во кожата, длабоко: +60", во Отворено графичко студио – Музеј на град Скопје. Проектот „Во кожата, длабоко: +60" беше започнат за време на програмата за уметнички престој Инстинкт.Берлин. Фотографот Рафаел Медина портретира девет голи геј мажи. Сите од нив на возраст над 60 години кои живеат во Берлин. Серијата од 35 мм црно-бели фотографии и кратот документарец претставуваат визуелно истражување на нивната сексуалност и нивниот однос кон нивните тела. Како што стои во најавата за изложбата испртена до медиумите во портретирањето на старите геј мажи, фотографот го отвара прашањето за стареењето во геј заедницата, заедница каде што стандардите за убавина и младоста се дури и повисоки отколку оние во мејнстрим заедницата. Овие мажи ја издржаа распространета хомофобија во времето додека растеа и беа сведоци за тоа како нивните заедници се опустошени од ХИВ/СИДА. Тие со децении се бореа за видливост и инклузија. Тие беа клучни за денешното прифаќање ...
| | веќе видена | слични

Останато

Павле Богоевски веќе нема кредибилитет да ги претставува граѓаните во Собранието на Република Македонија и заради тоа мора да си поднесе неотповиклива оставка, ...
сите 322 | | | веќе видена

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 405 | | | веќе видена

По неколку дена од финалето, евровизиската „Proud“ веќе доби повеќе од милион прегледи на „Јутуб“, а веќе неколку дена е во „трендинг“ на „Јутуб“. Имено ...
сите 286 | | | веќе видена

Именувањето на Еролд Муслиу за директор на Агенцијата за разузнавање се смета за силна „шлаканица” од страна на претседателот Стево Пендаровски за ДУИ, велат ...
сите 262 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен повик за учество на изложба и уметнички престој во Руен, Франција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: