И музејот на Олимпизмот настрада во Грција!

Вооружени разбојници упаднале и ограбиле околу 70 уметнички предмети и експонати од музејот на Олимписките игри во Олимпија, Грција. Градоначалникот на Олимпија, Тимиос Коцијас изјавил за медиумите дека двајца од разбојниците го совладале чуварот додека ја превземал утринската смена и ги онеспособиле алармните уреди. Инцидентот се случил во музејот кој како експонати има голем број бронзени и предмети од керамика, кои древните атлети ги користеле, додека главната зграда, која е и многу подобро обезбедувана, содржи скулптури, архитектонски елементи и други предмети од древниот комплекс. Олимпија, "родното место" на Олимписките игри, секоја година ја посетуваат неколку стотици илјади туристи, а денешниот грабеж беше причина оставка на функцијата да си поднесе Грчкиот министер за култура, Павлос Геруланос.
| | веќе видена | слични
4 копии

Светот е сцена Две маскирани лица вчера извршија грабеж во Музејот на древна Олимпија, на полуостровот Пелопонез, јавија грчките медиуми. Според информациите, крадците не го зборувале добро грчкиот јазик. Полицијата трага по сторителите, кои носеле качулки и користеле чекани за да влезат во музејот. Украдени се 65 вредни предмети со мали димензии, а според некои извори крадците однеле и златен накит и монети. Експертите вршат процена на големината на штетата. Грчкото радио Скај јави дека министерот за култура Павлос Геруланос, кој по инцидентот веднаш се упатил кон музејот, поднел оставка. Сé уште не е познато дали премиерот Лукас Пападимос ќе ја прифати оставката. Музејот се наоѓа во древна Олимпија, на полуостровот Пелопонез. За 10 мај беше планирано на церемонија во музејот да биде запален олимпискиот оган за игрите во Лондон. Градоначалникот на Олимпија, Ефтимиос Кодзас, ги повика властите да го зголемат нивото на безбедност на објектот. Ова е втор голем грабеж на музејски експонати во Грција во ...
| | веќе видена | слични

Олимпија Две маскирани лица, кои не го зборувале добро грчкиот јазик, вчераутро околу седум часот, извршиле грабеж во музејот на Олимписките игри во Олимпија, пишуваат грчките медиуми. Напаѓачите со пиштол и качунки на главите, прво го исклучиле алармот во времето кога се менувала смената, го совладале чуварот и го врзале, а потоа со чекани ги искршиле стаклата на витрините и однеле околу 68 уникатни музејски експонати со непроценлива вредност. Воглавно, антички олимписки реквизити од бронза и глина! Според телевизијата "Антена" крадците однеле и златен накит, монети и други вредни предмети. Експерти од областа на археологијата го утврдуваат бројот на украдени предмети и вршат процена на големината на штетата. За 10 мај во музејот се планирала церемонија по повод палењето на олимпискиот оган за ОИ во Лондон. По веста за грабежот, министерот за култура на грчката влада Павлос Геруланос, веднаш се упатил кон Олимпија, а нешто подоцна е јавено дека поднел оставка. Се уште не е познато дали премиерот Лукас ...
| | веќе видена | слични

Атина, 17 февруари - Утрово две маскирани лица го ограбиле музејот на Древна Олимпија, на полуостровот Пелопонез, од каде однеле околу 65 вредни антиквитети. Според информации на радио „Скај“ двете маскирани лица не го зборувале добро грчкиот јазик. Полицијата трага по сторителите, пренесува Крадците носеле качулки и употребиле чекани за да влезат во музејот. „Нафмеборики“ соопшти дека се украдени околу 65 вредни предмети со мали димензии, додека според телевизијата „Антена“ крадците однеле златен накит, монети и други вредни предмети. Експерти од областа на археологијата го проверуваат бројот на украдени предмети и вршат проценка на големината на штетата. Грчкото радио „Скај“ јави дека министерот за култура Павлос Геруланос, кој по инцидентот веднаш се упатил кон музејот, поднел оставка. Се уште не е познато дали премиерот Лукас Пападимос ја прифатил оставката. Музејот се наоѓа во Древна Олимпија, на полуостровот Пелопонес. За 10 мај беше планирано на церемонија во музејот да биде запален ...
| | веќе видена | слични

Откако двајца вооружени однеле 65 артефакти и златен прстен, министерот за култура поднесе оставка Од нашиот дописник Грција во рок од една недела доживеа два удара на културата. По палењето на 100-годишните неокласични згради во Атина, вчера беше ограбен музејот на древна Олимпија на Пелопонез. Двајца вооружени напаѓачи рано утрото насила влегле во музејот и со себе однеле повеќе од 65 глинени и бронзени артефакти и еден стар златен прстен. Грчкиот министер за култура, Павлос Геруланос, по грабежот веднаш поднесе оставка. Се до затворање на весникот не беше одлучено дали грчкиот премиер ќе ја прифати оставката. Ова е втор голем грабеж во музеј во Грција откако пред неколку недели беше украдена слика од Пабло Пикасо од Националната галерија во Атина. Грабежот на музејот бил изведен филмски. Нешто по 7,30 часот, веднаш штом чуварката го деактивирала ноќниот аларм на музејот, двајцата напаѓачи влетале во просториите и ја нападнале чуварката. Откако ја врзале за стол, побарале да им каже каде се сместени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И музејот на Олимпизмот настрада во Грција!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: