Циндриќ дочекан како херој во родниот Огулин


По спектакуларниот дочек во Скопје хрватскиот ракометар Лука Циндриќ од Вардар имаше шампионски пречек и во неговиот роден град Огулин. Во вистинска навивачка атмосфера Лука им се обрати на сограѓаните велејќи дека срцето му е исполнето со гордост затоа што доаѓа од Огулин во кој го носи златниот медал на Европската лига на шампиони кој го освои со неговиот клуб Вардар. Водителот беше облечен во дрес на Вардар, а имаше и скандирање „Вардаре, Вардаре“, во чест на тимот со кој Циндриќ се искачи на ракометниот трон на Европа. Во полуфиналето Циндриќ го постигна победничкиот гол против Барселона а играше одлично и во финалето против Пари Сен Жермен.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кога секој искрен фан на ракометот ќе се наврати на сезоната 2016/17 од Лигата на шампионите, сигурно прво што ќе му текне ќе биде фантастичниот гол на Лука Циндриќ против Барселона, со кој Вардар го одведе во историското финале на најелитното ракометно натпреварување на Европа. Оваа сезона во ракометната Лига на шампиони беа постигнати 11.083 гола, а токму погодокот на хрватскиот репрезентативец е избран за најатрактивен во оваа сезона, во која шампион стана нашиот Вардар, откако во финалето славеше незаборавна победа над ПСЖ од 24-23. Погледнете ги најубавите 30 гола во Лигата на шампионите за сезоната 2016/17.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сезонава во ракометната Лига на шампиони беа постигнати 11.083 гола, а погодокот на средниот бек на македонскиот шампион Вардар, Хрватот, Лука Циндриќ е избран за најатрактивен гол во оваа сезона, во која европски шампион стана „црвено – црниот" тим , откако во финалето го победи ПСЖ со 24:23. Погледнете ги најубавите 30 гола во Лигата на шампионите за сезоната 2016/17:
| | веќе видена | слични

Дејви Селке, Германија Центарфорот на „Панцирите“ имаше слаба сезона, така што во Полска ќе сака да го докаже неспорниот квалитет. 22-годишниот Селке веќе обезбеди трансфер во Херта Берлин со која ќе игра во Лига Европа и каде ќе има поголема минутажа отколку во Лајпциг. Пред две години Селке беше главно засилување за најголемото изненадување во Германија но сезонава што измина стартуваше само два пати во Бундеслигата. Прв избор беше Тимо Вернер кој ќе игра за сениорите на Купот на Конфедерации. Селке беше најдобар стрелец кога Германија У19 го освои Европското во 2014 а од тогаш даде 23 гола на 32 настапи за У20 и 7 гола на 11 меча за У21. За клубот сезонава даде 4 гола во 436 одиграни минути. Сандро Рамирез, Шпанија Фудбалерот на Малага има најмногу првенства зад себе од сите кои ќе трчаат по „Златната копачка“ за прв стрелец. Шпанија, европски првак во 2011 и 2013 има екстремно јак состав - Хектор Белерин, Марко Асенсио и Ињаки Вилијамс, така што покрај нив некогашниот ученик на Барселона Сандро Рамирез ...
| | веќе видена | слични

Еден од најзаслужните играчи за европската титула на Вардар е Хрватскиот репрезентативец Лука Циндриќ кој блесна во полн сјај на Ф4 турнирот во Келн. Засекогаш ќе остане запишан во историјата неговиот победнички гол против Барселона за пласман во финалето на ЛШ. По фантастичниот пречек што го имаше со „црвено-црните“ во Скопје, Лука Циндриќ имаше шампионски пречек и во своето родно место во Хрватска, Огулин. Сограѓаните се погрижија да го пречекаат како вистински херој, истакнувајќи дека се горди, што имаат европски првак за свој сосед. „Можеби и се уште не сме свесни каков успех направивме. Во прв момент, тоа сигурно не го знаевме. Но, кога дојдовме во Скопје, и видовме колку луѓе се радуваат, тогаш ни беше многу појасно. Верувајте, едвај ги преживеав тие моменти, бев многу возбуден“, истакна Циндриќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако минатата недела ракометарите на Вардар ја освоија европската титула, тие беа спектаткуларно пречекани во Скопје на аеродромот „Александар Велики“, поминувајќи низ Порта Македонија, завршувајќи на плоштадот Македонија одпоздравени од илјадниците фанови и љубители на ракометот. Но освен во Скопје ракометарот на Варадар, Лука Цидриќ имаше и свој пречек во родниот хравтски град Огулин. Циндриќ пристигна во петокот каде што и се обрати и на публиката велејќи дека срцето му е исполнето со гордост затоа што доаѓа од тој град. Лука во полуфиналето го постигна победничкиот гол против Барселона, додека Чупиќ победничкиот гол во финалето против ПСЖ. https://
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Циндриќ дочекан како херој во родниот Огулин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: