Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн

Определени се носителите за Австралија Опен, првиот Грен слем во годината, а „почестите“ им припаднаа на Новак Ѓоковиќ и Каролина Вознијачки. Изненадувања немаше бидејќи носителите се опредеелуваа според актуелниот рејтинг на АТП, односно ВТА листата. Ноле, кој имаше неверојатната сезона во 2011 е рангиран пред Рафа Надал, Роже Федерер и Енди Мари. Следуваат Шпанецот Давид Ферер како петти носител, пред Французинот Цонга, Чехот Бедрих, Американецот Фиш, Србинот Типсаревич, а ТОП 10 листата ја затвора Шпанецот Алмагро. Возниачки, која заминува во Мелбурн без освоена Грен слем титула, е прва носителка пред Петра Квитова од Чешка како втора носителка. Следуваат Азаренка од Белорусија и Русинката Шарапова. Носители во машка конкуренција за Австралија Опен 2012 година 1. Novak Djokovic (Србија) 2. Rafa Nadal (Шпанија) 3. Roger Federer (Швјацарија) 4. Andy Murray (Велика Британија) 5. David Ferrer (Шпанија) 6. Jo-Wilfried Tsonga (Франција) 7. Tomas Berdych (Чешка) 8. Mardy Fish (САД) 9. Janko Tipsarevic ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски тенисер и актуелен бранител на трофејот на „Австралија опен“ е поставен за прв носител на годинешниот гранслем-турнир во Мелбурн Зад него следуваат Рафаел Надал, Роже Федерер и ланскиот финалист Енди Мареј. Данката Каролина Возниацки е прва фаворитка во женска конкуренција пред Петра Квитова, Викторија Азаренка, Марија Шарапова... Победничките на последните два турнира, Ким Клајстерс (12. носителка) и Серена Вилијамс (13.), закрепнуваат од повреди, но го најавија своето учество во Мелбурн. Ждрепката за двојките од 1. коло ќе се влече в петок.
| | веќе видена | слични

Организаторот на првиот Гренд Слем турнир сезонава, Отвореното тениско првенство на Австралија ги објави носителите во машка и женска конкуренција. Кај мажите прв фаворит е светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, а следуваат Рафаел Надал, Роџер Федерер и Енди Мареј. Според досегашните пријави од првите 32-ца најдобри на АТП листата недостасуваат само двајца и тоа Робин Содерлинг и Марин Чилиќ. Кај дамите прва носителка ќе биде Каролин Вознијацки, а фаворитка број два е Петра Квитова. Организаторот најави дека нема да измени на листата на носителки и покрај можноста, Квитова со евентуална победа на турнирот во Сиднеј да го преземе првото место на ВТА листата. До овој момент ниту една натпреварувачка од првите 32 на листата не го откажа настапот на турнирот во Мелбурн.
| | веќе видена | слични
2 копии

Познати се имињата на носителите за првиот тениски Грен слем турнир во сезоната што на 19. јануари ќе почне во Мелбурн. Новак Ѓоковиќ, кој ќе ја брани титулата, поради пласманот на првото место на АТП листата е прогласен за прв фаворит на турнирот. Зад Ѓоковиќ следуваат Рафа Надал, Роџер Федерер, Енди Мареј, Давид Ферер, Жо-Вилфрид Цонга, Томаш Бердих, Марди Фиш, Јанко Типсаревиќ, Николас Алмагро... Во конкуренција на тенисерките, бранителката на титулата Ким Клајстерс е поставена за 12-та носителка, а спортед организаторот прва фаворитка е Каролин Вознијаки. Потоа следуваат Петра Квитова, Викторија Азаренка, Марија Шарапова, Ли На, Саманта Стосур, Вера Звонарева, Агњешка Радванска, Марион Бартоли, Андреа Петковиќ... Двојките за првото коло на Австралија Опен ќе бидат извлечени во петок на 13. јануари.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: