Прва фото изложба на лице со даунов синдром

Преку убавината на фотографиите и зајдисонцата на фотографиите, Коста Ќука, кон секого ја отвора убавината на својата душа и докажа дека оној еден хромозом повеќе, не е недостаток туку можеби дар На тема "Кога сонцето заоѓа", својата прва фото изложба на јавноста ја претстави битолчанецот Коста Ќука, лице со Даунов синдром, вработен во НУ Универзитетска библиотека "Св.Климент Охридски"-Битола. Тој 40 години се бори да докаже дека оној еден хромозом повеќе, не е недостаток туку можеби дар и бескраен стремеж да се биде подобар од сите, а со својата неисцрпна енергија тој се труди да докаже дека животот исполнет со делење љубов и насмевка на секого е можен и дефинитивно поубав. Преку убавината на фотографиите и зајдисонцата на фотографиите, Коста кон секого ја отвора убавината на својата душа. Фотографиите на тема "Кога сонцето заоѓа" се фотографирани и изработувани подолг период, а главната инпирација е сонцето бидејќи тоа е лек за срцето, истакна авторот Коста Ќука. "Сонцето е мој мотив затоа што сонцето е ...
| | веќе видена | слични

Емотивна фотографија на која невестата плаче додека младоженецот нешто и шепка станала хит на интернет. Ја снимил фотографот Џејмс Деј во градот Боурал, но многу бргу го привлекла вниманието на корисниците на социјалните мрежи кои почнале масовно да ја делат по Фејсбук. „Вечерва на заоѓање на сонцето ги фотографирав Адриан и Рослин. Ги местев овие грандиозни сцени на заоѓање на сонцето…ги знаете…малку луѓе во голема сцена…Сакам такви фотографии…Но, вечерва тоа едноствно не ми се чинеше доволно. Токму во моментот кога светлоста стана прекрасна, отфрлив се што знам, им пријдов и им реков ’Престанете да позирате. Само уживајте во вашето прво заоѓање на сонцето како маж и жена’. Потоа се прегрнаа на најубавиот можен начин…Тоа беше толку поубаво од било што што јас можев да наместам. Тогаш му реков на Адриан дека имам прашање за него, но дека сакам да и одговори на Рослин, а не мене. Продолжив ’Од милијарда луѓе на планетата, ти избра остатокот од животот да го минеш со Рослин. Можеш ли да и кажеш зошто?’. За ...
| | веќе видена | слични

Останато

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој ...
| | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва фото изложба на лице со даунов синдром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: