Прва фото изложба на лице со даунов синдром

Преку убавината на фотографиите и зајдисонцата на фотографиите, Коста Ќука, кон секого ја отвора убавината на својата душа и докажа дека оној еден хромозом повеќе, не е недостаток туку можеби дар На тема "Кога сонцето заоѓа", својата прва фото изложба на јавноста ја претстави битолчанецот Коста Ќука, лице со Даунов синдром, вработен во НУ Универзитетска библиотека "Св.Климент Охридски"-Битола. Тој 40 години се бори да докаже дека оној еден хромозом повеќе, не е недостаток туку можеби дар и бескраен стремеж да се биде подобар од сите, а со својата неисцрпна енергија тој се труди да докаже дека животот исполнет со делење љубов и насмевка на секого е можен и дефинитивно поубав. Преку убавината на фотографиите и зајдисонцата на фотографиите, Коста кон секого ја отвора убавината на својата душа. Фотографиите на тема "Кога сонцето заоѓа" се фотографирани и изработувани подолг период, а главната инпирација е сонцето бидејќи тоа е лек за срцето, истакна авторот Коста Ќука. "Сонцето е мој мотив затоа што сонцето е ...
| | веќе видена | слични

Емотивна фотографија на која невестата плаче додека младоженецот нешто и шепка станала хит на интернет. Ја снимил фотографот Џејмс Деј во градот Боурал, но многу бргу го привлекла вниманието на корисниците на социјалните мрежи кои почнале масовно да ја делат по Фејсбук. „Вечерва на заоѓање на сонцето ги фотографирав Адриан и Рослин. Ги местев овие грандиозни сцени на заоѓање на сонцето…ги знаете…малку луѓе во голема сцена…Сакам такви фотографии…Но, вечерва тоа едноствно не ми се чинеше доволно. Токму во моментот кога светлоста стана прекрасна, отфрлив се што знам, им пријдов и им реков ’Престанете да позирате. Само уживајте во вашето прво заоѓање на сонцето како маж и жена’. Потоа се прегрнаа на најубавиот можен начин…Тоа беше толку поубаво од било што што јас можев да наместам. Тогаш му реков на Адриан дека имам прашање за него, но дека сакам да и одговори на Рослин, а не мене. Продолжив ’Од милијарда луѓе на планетата, ти избра остатокот од животот да го минеш со Рослин. Можеш ли да и кажеш зошто?’. За ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 272 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 296 | | | веќе видена

Груевски ќе се врати во Република Македонија и тука ќе ја отслужи казната. Наводите во барањето за азил се целосно лажни и очекуваме дека унгарските власти ќе ...
сите 360 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

„Обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните и раст на платите за подобра живејачка. Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат ...
сите 229 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 336 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва фото изложба на лице со даунов синдром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: