Полициска акција за откривање на рибокрадци во Преспанското езеро

Ресен – Припадници на ПС за ГН “Стење“ во содејство со припадниците на Езерската полиција деновиве извршија акциска контрола за откривање на рибокрадци во водите на Преспанското езеро. Притоа, во водите на езерото наспроти селото Асамати било откриено лицето З.Г. (28) од Ресен при вршење незаконит риболов и против него ќе биде поднесена соодветна пријава. Исто така, откриени и запленети се еден метален чамец, седум рибарски мрежи за лов на белвица со должина од по 50 метри како и шест килограми риба белвица. Покрај ова, на различни позиции во езерото пронајдени се уште 92 рибарски мрежи со долѓина од по 50-тина метри, односно севкупно со должина од 4.600 метри а во дел од нив и улов ( десетина килограми крап и четириесетина килограми белвица). Полициските службеници од ПС “Стење“ на петстотини метри од брегот на Преспанското езеро наспроти месноста Сирхан открија и запленија уште 16 рибарски мрежи со должина од по 50 метри. Инаку, пред десетина дена припадниците на Полициската станица за граничен надзор на ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Стење поднесе кривична пријава против дваесет и осумгодишниот ресенец З.Г., поради незаконски риболов Во акцијата што во неделата во Преспанско Езеро била изведена во содејство со езерската полиција се запленети метален чамец, сто и дваесетина рибарски мрежи од по 50 метри и педесетина килограми риба од две локации, кај Асамати и кај Сирхан. Наспроти Асамати полицијата откри седум мрежи за лов на белвица, дополнително на различни позиции во езерото уште 92 педесетметарски мрежи, а во дел од нив и улов од околу 50 килограми риба, крап и белвица. Во неделата попладне, на петстотини метри од брегот наспроти месноста Сирхан, откриени се и запленети уште 16 мрежи. Пред десетина дена полицајци од станицата за граничен надзор на Охридско Езеро јавно уништија 1.440 мрежи, со вкупна должина од околу 70 километри, запленети за една година, од јуни лани до јуни годинава. Во тие активности биле запленети близу 350 килограми риба, а биле поднесени пет кривични пријави против осум лица.
| | веќе видена | слични

Гранична патрола од станицата во Стење, близу селото Асамати, го уапсила 28-годишниот З.Г. од Ресен додека незаконски ловел риба, па вчера против него полицијата поднела и пријава. Полицајците кај него откриле и заплениле метален чамец, седум рибарски мрежи за лов на белвица со должина од по 50 метри, како и шест килограми риба белвица. На различни позиции во езерото тие нашле уште 92 рибарски мрежи со должина од по 50 метри, односно севкупно со должина од 4.600 метри, а во дел од нив и уловен крап и четириесетина килограми белвица.
| | веќе видена | слични

Едно лице е откриено при вршење незаконит риболов, а запленети се еден метален чамец, шест рибарски мрежи за лов на белвица со должина по 50 метри и шест килограми риба белвица во водите на Преспанското Езеро, при акциска контрола на полицијата за граничен надзор Стење. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, во езерото наспроти селото Асамати бил откриен З.Г. (28) од Ресен при вршење незаконит риболов и против него ќе биде поднесена соодветна пријава. На петстотини метри од брегот на Преспанското Езеро, наспроти месноста Сирхан, се запленети 16 мрежи со должина по 50 метри. На различни позиции во езерото биле пронајдени уште 92 рибарски мрежи со должина по 50-ина метри, односно со вкупна должина од 4.600 метри, а во дел од нив и улов од десетина килограми крап и четириесетина килограми белвица. Припадниците на Полициската станица за граничен надзор на Охридското Езеро пред десетина дена јавно уништија 1.440 рибарски мрежи со вкупна должина од околу 70 километри. Тогаш беше соопштено дека во тие ...
| | веќе видена | слични

Припадниците на езерската полиција деновиве заплениле над 5 километри рибарски мрежи поставени од рибокрадци во водите на Преспанското Езеро. Во акцијата на полицијата приведени било едно лице, жител на Ресен, кој бил фатен на дело како бесправно лови риби во езерото и против него дополнително ќе биде поднесена кривична пријава. Според полициските информации во рацете на службениците од полициската станица Стење паднале околу 5.400 метри рибарски мрежи наменети за ловење на крап и белвица, еден чамец и 56 килограми риба. Пред десетина дена Граничната полиција во Охрид уништи 1.440 рибарски мрежи со должина од 70 километри како и 350 килограми бесправно уловена риба. Во рамките на овие акции биле поднесени кривични пријави против осум лица.
| | веќе видена | слични

Останато

Откако вчера на екс министерот Миле Јанакиески мерката притвор му беше заменета со 30 дневен  куќен притвор, а поранешниот министер Спиро Ристовски  и по ...
сите 351 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 285 | | | веќе видена

На премиерот му треба уште една седмица за да одлучи кој ќе биде консензуален кандидат за претседател. Тој е оптимист дека пред конгресот на СДСМ што ќе се ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полициска акција за откривање на рибокрадци во Преспанското езеро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: