„Фајненшал Тајмс“: ЕУ не смее да го оттурне Балканот од себе

4 копии

Преспанскиот договор со кој е решен Грција и Северна Македонија околу името на поранешната југословенска република е за секоја пофалба, пишува колумнистот Тони ...
| | веќе видена | слични

Фајненшел тајмс пишува дека договорот за името е редок балкански дипломатски успех. Весникот потсетува дека со Преспанскиот договор кој e во сила oд 12 ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Договорот од Преспа, веројатно, е најголемото дипломатско достигнување на Западен Балкан, по Дејтонскиот договор со кој беше ставен крај на војната во Босна и ...
| | веќе видена | слични

Преспа покренува надежи за напредок во справувањето со другите регионални предизвици, особено спорот меѓу Србија и Косово, за меѓуетничките ривалства и ...
| | веќе видена | слични

Во текст на Тони Барбер во влијателниот „Фајненшел тајмс“ насловен: „ЕУ не смее да го оттурне Балканот од себе“, авторот посочува на можната „експлозија“ што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Парите за заостанати плати кои ги чекаат Охисовци завршиле кај ЕКОЦЕНТАР 97. Речиси 2 милиони евра за фирмата која треба да го изнесе опасниот хемиски отпад. ...
сите 199 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 195 | | | веќе видена

Владата го усвои Предлог-Буџетот на Република Македонија за 2020 година. Тој е подготвен врз релативно реалистична претпоставка за растот на економијата од ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Фајненшал Тајмс“: ЕУ не смее да го оттурне Балканот од себе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: