Човекот може да издржи до 70 дена без храна

2 копии

Човечкиот организам без храна може да преживее дури до 70 дена благодарение на развиениот психички одбрамбен механизам кој го има кај секој човек. Неговата главна задача е да не оддржи во живот и кога ќе се најдеме во ситуација која е штетна и чудна за организмот. Тоа значи дека ако сме гладни, не сме и беспомошни. Нашето тело не е програмирано како автомобил кој се гаси веднаш кога ќе снема гориво. Штом нашето тело ќе забележи драстична промена, веднаш се активира одбрамбениот механизам, кој не оддржува во живот. Така, доаѓа до релоцирање на резервите на енергија. Па така, кога ќе огладнеме, по првите 6 часа телото го разложува гликогенот до глукоза која се складира во јетрата и мускулите. Потоа организмот влегува во состојба на кетоза. Овојпат масните киселини, а потоа после 72 часа без храна мозокот троши се помалку енергија.
| | веќе видена | слични

Човечкиот организам без кислород може да издржи 5 до 10 минути, а без вода 3 до 8 дена. Но, необично е како човекот без храна може да преживее дури 70 дена, како што е документирано. Се прашувате како е тоа возможно? Одговорот лежи во низа развиени психолошки и метаболички одбранбени системи чија главна задача е да нè одржуваат во живот кога се наоѓаме во ситуација на долготраен недостаток на храна. Кога човекот гладува, тоа не значи дека тој е беспомошен. Еве како нашето тело се бори да останеме живи. Нашето тело не е како автомобил кој автоматски се гасне кога ќе остане без гориво. Кога организмот ќе препознае драстично намален внес на храна, тој активира одредени метаболитички процеси кои се задолжени за релокација на енергетските резерви. На кратко, со тие процеси организмот ни купува драгоцено време. Набрзо после јадење, нашиот метаболизам го разградува гликогенот на глукоза која се складира во црниот дроб и во мускулите. По околу шест часа, организмот почнува да ги троши резервите на глукоза, заради ...
| | веќе видена | слични

Човечкиот организам без воздух може да издржи пет до десет минути, а без вода, три до осум дена. Но, необично е тоа што човек може да издржи без храна дури 70 дена. Како е тоа возможно? Одговорот лежи во низа развиени психолошки и метаболички одбранбени состави чијашто главна задача е да нѐ одржува во живот кога ќе се најдеме во ситуација на долготраен недостаток на храна. Кога човек гладува, не значи дека е беспомошен. Еве како телото се бори за да останеме живи. Нашето тело не е автомобил кој автоматски се гасни кога нема повеќе гориво. Кога организмот препознае драстично намалено внесување на храна, тоа активира одредени метаболички процеси кои се задолжени за релокација на залихите на енергија. Накратко, со тие процеси, организмот ни купува драгоцено време. Набрзо после јадењето, нашиот организам разложува гликоген на гликозата која се складира во црниот дроб и мускулите. После шест часа организмот ја троши залихата на глукоза, поради што многу луѓе стануваат раздразливи. Ако сте без храна подолго ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Човекот може да издржи до 70 дена без храна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: