Extra Exclusive

На пат кон Охрид, во близина на албанскиот град Пеќин, претпладне во собраќајна несреќа животот го загубило лице од придружбата на албанскиот претседател Бујар Нишани. Причина за несреќата, е неприлагодената брзина со која возилото од придружбата на Нишани се движело по влажниот коловоз. Животот на местото на несреќата го изгубил Арбен Жужи (37) додека повредено е лицето Вулсон Табаку (33) и двајцата припадници на Националната гарда на Република Албанија. Средбата помеѓу Нишани и македонскиот претседател Ѓорге Иванов, и покрај несреќата се одржа во Охрид, на која Иванов изразил длабоко жалење за сообраќајната несреќа.
сите 6 | | | веќе видена

Спотот е за нумерата „Со“ е закачен на „ЈуТјуб“ каналот и во него Карлеуша е повеќе соблечена отколку облечена. – Поздрав до сите мои верни фанови, мојата армија и на сите оние на кои им се допаѓа мојата работа! Ве сакам…Вашата ЈК – напишала таа на својот профил на „Фејсбук“.
сите 4 | | | веќе видена

Германскиот овчар со име Капитен го импресионираше светот со својата верност и љубов кон својот починат стопан. Германскиот овчар Кептан побегнал од својот дом во 2006 година, набрзо по смртта на неговиот сопственик. Кога семејството на починатиот по една недела дошло да го посети гробот, тие таму го затекнале Кептан кој седел покрај гробот на сопственикот и завивал. Точно во шест часот навечер кучето легнува врз гробот и не станува до следното утро, а работниците на гробиштата постојано му даваат храна. - Никогаш не сме го носеле на тие гробишта, па никому не му е јасно како го пронашол гробот. Тој едноставно не сака да го остави Мигуел сам, вели Вероника Гузман.
сите 2 | | | веќе видена

Познатата хрватска поп-ѕвезда Северина пред неколку часа на музичкиот канал Јутјуб го промовираше видео-записот за нејзиниот голем летен хит „Италиана“. Хитот „Италиана“ кој премиерно го изведе на финалето на реалното шоу „VIP Survivor“ и беше сниман на неколку локации на Балканот конечно доби видео запис. - Многу сум среќна што го снимивме овој спот и што тој ќе излезе токму на почетокот на училишната година, па сите деца ќе се радуваат. А и јас се радувам кога ќе ги видам радосните лица на сите оние кои учествуваа. Топло им се заблагодарувам на сите -изјавила Северина.
сите 2 | | | веќе видена

Еден од најлошите кошмари за оние кои имаат таван сигурно е можноста дека таму постои некој со кого би можеле да се сретнете во текот на ноќта. Овој кошмар стана реалност за Трејси од Јужна Каролина, која на својот таван го пронашла поранешното момче со кое се разделиле пред 12 години. Кога сфатил дека е откриен, мажот без објаснување се симнал од таванот смеејќи се и избегал во непознат правец, а жената го пријавила случајот во полиција. – Низ отворот на вентилацијата можел да гледа точно во мојата спална соба. Тоа ме исплаши – рекла Трејси.
сите 3 | | | веќе видена

Преубавата Иркиња Розана Дејвисон во 2003 година ја понесе титулата Мис на светот. Ново е тоа што таа се разголе за октомвриското издание на германскиот „Плејбој“. Погледнете ја како изгледа.  
сите 5 | | | веќе видена

Една тинејџерка која цел живот е малтретирана на училиште заради проблеми со акни, завршува како манекенка на њујоршката модна недела, откако објавува едно видео клипче во кое ги објаснува тајните за маскирање на својот изглед. Сакајќи да им помогне на своите врснички кои имаат ист проблем како и неа, Касандра го покажала своето лице полно со акни, притоа објаснувајќи како правилно треба да се нашминка за истите да ги прикрие. Откако го објавила видеото таа добивала многу критики и се правеле груби шеги на нејзина сметка. Била принудена со денови да не излегува од домот, а не одела и на училиште поради навредите и исмејувањето од страна на нејзините врсници. Но се се смени … По 40-те милиони прегледување на нејзиното видео на ЈуТјуб таа добила понуди за работа од повеќе агенции, кои и наоѓаат ангажмани за брендови како Бебе и Ренџ Ровер. Снимката е снимена во декември 2010-та, од тогаш до денес Касандра тврди дека состојбата и е подобрена за 70%. - Како сон е да се биде тука за време на Модната недела. Јас ...
сите 2 | | | веќе видена

Станува збор за јужнокорејски рапер чие видео за песната „Gangnam Style“ има преку 151 милиони прегледи на „Јутјуб“. Со тоа станал најгледаното К-поп (кореанска поп музика која е популарна во светот) видео во историјата: видеото денес брои 151,582,273 прегледи. Покрај тоа е најбрзо растечко видео во К-поп историјата, бидејќи за само 45 дена 80 милиони луѓе го прегледале. А кога ќе го погледнете симпатичниот рапер, ќе ви стане јасно и зошто е тоа така. За неговата популарност, освен милионските прегледи на Јутјуб, сведочи и фактот дека Psy го повикала и Ellen DeGEneres во своето шоу.
сите 2 | | | веќе видена

Во рудникот Тутури во градот Лохја, во јужниот дел на Финска, е изграден првиот подземен ресторан, кој ќе биде официјално отворен за 10 дена и тоа во рамки на одбележувањето на Хелсинки како светска метропола на дизајнот. Ресторанот „Муру“ се наоѓа на 80 метри под земја и на гостите ќе им се нуди мени од четири јадења, а вечерата за едно лице – која се состои од солен лосос, телешко печено месо и пита од јаболка, заедно со пијалак и автобуски превоз од Хелсинки до самиот рудник и назад, ќе чини 128 евра. - Главна тема на менито ќе биде елемент на земјата, а причината е едноставно таа што се наоѓаме 80 метри под земја. Пред да го отвориме го посетував местото и барав инспирација за составување на менито”, изјавил главниот готвач, воедно и сопственик на ресторанот Тимо ‘Линтси’ Линамаки.
сите 4 | | | веќе видена

Васе Игњатовски (22) од Пробиштип загина во понеделникот на градилиште во Подгорица, Црна Гора. Телото на Васе Игнатовски е најдено во понеделникот околу 13 часот на градилиште на кое се градела станбена зграда, јавуваат црногорските медиуми. Причините за смртта на работникот се уште се непознати, а Истражен судија наредил врз телото на починатиот да се изврши обдукција. Според неофицијалните полициски информации на кои се повикуваат медиумите во Подгорица, Игнатовски со сопственикот на зградата се договарал околу изведбата на градежните работи. Заедно извршиле надзор, по што инвеститорот си заминал од градилиштето, а Игнатовски останал. Подоцна другите работници го пронашле мртвото тело на Игнатовски на преградна плоча висока три метри. Екипата за брза помош само констатирала смрт.
сите 3 | | | веќе видена

Секој кој го погледнал филмот „Титаник“ е изнервиран од моментот кога Џек (Леонардо Ди Каприо) го жртвуваше својот живот за Роуз (Кејт Винслет), а на вратата на која таа лежеше имаше место и за него. Откако Титаник потона тие двајцата се најдоа во вода по што Џек зграби голема дрвена врата но, иако на неа имало место и за него, тој остана во ладната вода на Атланскиот океан и замрзна. Многу обожаватели му замеруваат на режисерот за ваквиот крај, бидејќи им се чинеше нелогичен. Но, режисерот Џејмс Камерун во интервју за “ИГН“ кончено ја разреши и оваа мистерија. Камерон објаснува дека не се работи дали има или нема доволно место на вратата, туку вратата не би издржала уште еден човек на неа и таа би потонала и така и двајцата, Џек и Роус, би завршиле во водата. Еве го целосното интервју а објаснувањето е на крајот од видеото.
сите 4 | | | веќе видена

Британката Тес Џидинг за само три месеци го намалила конфекцискиот број за осум броја – но и понатаму продолжува да слабее. Оваа 24 годишна девојка ја нашла својата инспирација во јунакињата на ТВ-шоуто “The only way is Essex”. - Јадам само здрава храна и дома ја подготвувам. Малку се опуштам во недела, но останатите шест дена во неделата се придржувам до здравата исхрана. Сопругот и децата се многу горди на мене – вели Тес.  
| | веќе видена

Од истражувачката станица на Арктикот неодамна е снимен џиновски диск кој изгледа како летечка чинија. Освен дискот, на снимката можат да се видат и три линии светлина кои се спуштаат надолу, а со додатна анализа можат да се видат и помали објекти околу непознатата “летечка чинија“.
сите 4 | | | веќе видена

Човечкиот организам без храна може да преживее дури до 70 дена благодарение на развиениот психички одбрамбен механизам кој го има кај секој човек. Неговата главна задача е да не оддржи во живот и кога ќе се најдеме во ситуација која е штетна и чудна за организмот. Тоа значи дека ако сме гладни, не сме и беспомошни. Нашето тело не е програмирано како автомобил кој се гаси веднаш кога ќе снема гориво. Штом нашето тело ќе забележи драстична промена, веднаш се активира одбрамбениот механизам, кој не оддржува во живот. Така, доаѓа до релоцирање на резервите на енергија. Па така, кога ќе огладнеме, по првите 6 часа телото го разложува гликогенот до глукоза која се складира во јетрата и мускулите. Потоа организмот влегува во состојба на кетоза. Овојпат масните киселини, а потоа после 72 часа без храна мозокот троши се помалку енергија.
сите 4 | | | веќе видена

Кинезот Хуеф Нинг престанал да јаде храна од 10 години и од тогаш не чуствува глад. Иако се хранел тој веднаш ја исфрлал назад, нешто слично на анорексија, но овој непознат синдром не се одразува на здравјето. Според неговиот изглед и неговата тежина од 40 кг, не е тешко да се поверува дека тој не јаде многу, но дека не јаде ништо изгледа невозможно за верување. Хуефа дневно пие и до 15 литри, а единствен вид храна од која не му е мака е млекото, но неговото семејство е сиромашно и не може да си дозволат да го купуваат секој ден. Нинг бил прегледан од доктори кои му дијагностицирале ретка хроничка болест поради која е секогаш жеден, но не успеале да откријат како е можно да живее без храна.
сите 5 | | | веќе видена

Кели Брук сними нов едиторијал за својот календар за 2013 година со високи чизми и секси провидна долна облека, но и седната на мотор. Навистина, со зборови е невозможно да се опише нејзиниот сексапил.
сите 5 | | | веќе видена

Навивачите во Шкотска не можат да го преболат „неуспехот“ на нивната репрезентација во мечот со Македонија, па бараат итна смена на селекторот Крег Левин. Според Шкотлаѓаните шансите на Шкотска да патува на Светското првенство во Бразил се сведуваат само на теорија откако тимот беше „поразен“ од Македонија. Инаку, репрезентациите на Шкотска и Македонија одиграа 1:1 на „Хемпден Парк“ во рамките на второто коло од А групата, во квалификациите за пласман на СП во Бразил во 2014 година.
сите 18 | | | веќе видена

Управата на една локална перална за автомобили во Куала Лумпур се досетиле на навистина единствен начин како да стекнат што повеќе муштерии. Имено, во соработка со блискиот „салон за масажа“, најверните муштерии можеле да уживаат во бесплатен секс со проститутки после секое 10-то перење на автомобилот. Но за жал полицијата дознала за нелегалната работа само три месеци откако е воведена ваквата награда. На самот лице место уапсени се четири мажи кои ја организирале работата, девет млади виетнамски проститутки, и пет муштерии.
сите 6 | | | веќе видена

Еден од победниците на минатогодишното издание на Мобил Фестивал “Everything is Money” на Дукаѓин Борова продолжува со своите патувања по светските фестивали. По учеството на фестивалот во Сан Диего, кадешто освои награда за најдобра анимација, филмот влезе во официјалната конкуренција на реномираниот Seoul international Extreme – Short Image & Film Festival што ќе се одржи од 13 до 18 Септември 2012 во Сеул, Јужна Кореја. Филмот ќе се прикажува на 15 Септември во програмата Mobile Stylo. Филмот е избран од страна на Јужнокорејски режисери кои изјавиле дека содржи матерјал што е високо ценет од тамошните компании на игри што направија бум на крајот на 20 век како Атари, Сега и Нинтендо. Фестивалот од Сеул е партнер на Мобил фестивал и е дел интерационалната мрежа на фестивали на филмови снимени со мобилен телефон. На овој начин филмовите од Мобил фестивал добиваат своја промоција на најголемите светски фестивали од овој вид. Фестивал ќе се одржи на 8-ми ноември во Скопје и 10-ти ...
сите 2 | | | веќе видена

Што ќе се случи ако голтнете гума за џвакање? Дали навистина би било потребно да поминат седум години за да помина низ системот за варење? Но може и во најлош случај таа да се замота околу вашето срце? Меѓутоа, во прашање е само еден мит. Мастиките се прават од гумена основа, засладувачи, бои и останати состојки. Гумената основа не се јаде, а во повеќето случаи желудникот не е во состојба да ја разгради мастиката како што е случај со основнита храна. Но постои друг начин на кој дигестивниот систем се справува со работите што ги голтаме. Имено, желудникот само ги поместува низ цревата се додека не стигнат до самиот крај кога ги исфрламе од организмот по природен пат. Иако мастиката е леплива, таа, сепак, не е обработлива. Сепак ако успеете да голтнете неколку гуми за џвакањем може да дојде до проблеми, бидејќи системот за варење не би можел да изврши исфрлање, па затоа би можело да дојде до блокада на целиот процес на варење. Оваа појава е зачестана кај децата.
сите 2 | | | веќе видена

next