ЕУ и Мексико со нов договор за слободна трговија

Претставниците на Мексико и на ЕУ уште минатата година најавија дека ќе ги забрзаат преговорите за да го обноват трговскиот договор потпишан во 2000 година, откако САД се заканија со воведување на тарифи на увоз на мексиканска роба и со повлекување од Северноамериканскиот договор за слободна трговија (НАФТА). Американскиот претседател Доналд Трамп повеќе пати се закани дека ќе го раскине договорот НАФТА, односно Северно-американскиот трговски договор, обвинувајќи ги Мексико и Канада дека ја злоупотребуваат отвореноста на американската економија. Договорот НАФТА е стар 24 години и во рамките на него годишно се постигнуваат договори вредни 1,2 трилиони долари. Си-ен-ен проценува дека претставниците на Мексико и на ЕУ „изгледа директно удираат на мерките на американскиот претседател Доналд Трамп со изјавите во кои го фалат договорот како одбрана на ‘отворена’ трговија и трговија ‘заснована на прописи’“. „Мексико и ЕУ делуваа заедно и постигнаа решение во заедничка корист. Го направивме тоа како партнери кои се ...
| | веќе видена | слични

Секретарот за финансии Стивен Мнучин и виши официјални лица заминаа за Кина на разговори за новите трговски односи со САД Претседателот Трамп повторно го одложи воведувањето нови тарифи за увоз на алуминиум и челик од ЕУ, Канада и Мексико најмалку за уште месец, со цел да се прецизираат деталите од новиот договор со САД. Привремено изземање на новите тарифите кои што веќе се воведени врз држави како Кина, Јапонија и Русија, требаше да се стапи во сила денес. Секретарот за финансии Стивен Мнучин и виши официјални лица заминаа за Кина на разговори за новите трговски односи со САД. Претседателот Трамп веќе воведе 25 процентни тарифи за увоз на челик и 10 отсто за алуминиум врз Кина, Русија, Јапонија и други извозници со цел да ја анулира, како што ја нарече, нефер конкуренција. Канадскиот премиер Џастин Трудо предупреди дека воведување на нови тарифи врз канадскиот челик и алуминиум негативно ќе се одрази врз американската и канадската индустрија. Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди на евентуалната ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја продолжи својата одлука за воведување тарифи за челик и алуминиум на Европската унија до 1-ви јуни, објави портпаролот на администрацијата на Трамп. Информацијата доаѓа само неколку часа пред исклучоците за тарифите да истечат на полноќ за ЕУ, Канада, Мексико и други земји, по што најголемите увозници требаше да се соочат со увозни давачки од 25 проценти за челик и 10 проценти за алуминиум. Одложувањето за 1 месец ќе остане на сила. Минатата недела Брисел започна да го следи увозот на челик и алуминиум во Европа, кој се очекува да го поплави континентот по затворањето на американскиот пазар. Синдикатите стравуваат дека поевтините метали ќе доведат до масовен банкрот на производители и отпуштања на работници. ЕУ се закани дека ќе поднесе тужба и пред Светската трговска организација против американските тарифи,на кои им се закануваат со енормни казни на САД. Фото: Reuters
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател, Доналд Трамп го одложи воведувањето на тарифи за челик и алуминиум на Европската унија до 1 јуни, објави портпаролот на администрацијата на Трамп. Одложувањето се однесува и за Канада и за Мексико, а постигнат е договор за постојано изземање за Аргентина, Австралија и Бразил.Одлуката е донесена само неколку часа пред да стапат на сила тарифите за ЕУ, Канада, Мексико и други земји, по што најголемите увозници требаше да се соочат со увозни давачки од 25 проценти за челик и 10 проценти за алуминиум.Деталите од спогодбата со Бразил, Аргентина и Австралија Белата куќа наскоро ќе ги разработи, а администрацијата исто така ги продолжува преговорите со Канада, Мексико и ЕУ за 30 дена- пишува во соопштението од Вашингтон.Минатата недела Брисел започна да го следи увозот на челик и алуминиум во Европа, кој се очекува да го поплави континентот по затворањето на американскиот пазар.Синдикатите стравуваат дека поевтините метали ќе доведат до масовен банкрот на производители и отпуштања на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп го одложил воведувањето на терифа за челик и алуминиум од ЕУ, Канада и Мексико до 1. јуни и постигнал договор за постојано ослободување за Аргентина, Австралија и Бразил од царините, соопштила Белата куќа. Одлуката е донесена неколку часа пред истекот на рокот во кој требало САД да воведат поголеми царини на увозот на челик и алуминиум од Европа. Белата куќа соопштила дека деталите од договорот со Бразил, Аргентина и Австралија наскоро до крај ќе биде разработен, не наведувајќи ги условите. "Администрацијата исто така ги продолжува преговорите со Канада, Мексико и ЕУ за 20 дена" се вели во соопштението, пренесува "Reuters". Официјален Вашингтон во март вовел 25-процентни увозни царини на челик и 10-процентни царини на алуминиум, а Европската унија и уште шест држави обезбедиле привремено ослободување од тие царини. Лидерите на Европската унија претходно побарале привременото ослободување за европскиот блок од американските царини за челик и алуминиум да стане трајно.
| | веќе видена | слични
4 копии

САД одлучија Европската унија, Канада и Мексико до 1 јуни да бидат изземени од царините за увоз на челик и алуминиум, соопшти Белата куќа. Администрацијата на претседателот Доналд Трамп одлучи да ги продолжи преговорите со Канада, Мексико и со ЕУ за 30 денови. – Во тие преговори администрацијата останува фокусирана на квоти што ќе ограничат увоз...и ќе се зачува националната безбедност, се наведува во соопштение. Трамп во март одлучи за воведување увозни такси од 25 отсто за челик и 10 отсто за алуминиум. ЕУ состави листа на американски производи за кои ќе воведе царини ако не биде изземена од мерките на САД.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп, го одложи воведувањето на тарифи на челик и алуминиум од ЕУ, Канада и Мексико до 1 јуни. Трамп постигна договор околу постојано изземање за Аргентина, Австралија и Бразил, соопшти Белата куќа. Одлуката е донесена неколку часа пред истекот на рокот, во кој САД требаше да воведе повеќе царини на увоз на челик и алуминиум од Европа. Белата куќа соопшти дека детали од договорот со Бразил, Аргентина и Австралија наскоро ќе бидат разработени до крај, не наведувајќи ги условите. Администрацијата исто така ги продолжува преговорите со Канада, Мексико и ЕУ за 20 дена, стои во соопштението. Официјален Вашингтон во март воведе 25-процентна увозна царина на челик и 10-процентна царина на алуминиум, а Европската унија и уште шест држави обезбедија привремено изземање од тие царини. Лидерите на ЕУ од порано побараа привремено ослободување на европскиот блок од американските давачки на челик и алуминиум.
| | веќе видена | слични
3 копии

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека американската одлука за воведување на царини на увоз на канадски челик и алуминиум е многу лоша идеја која ќе ги наруши трговските односи меѓу двете држави. Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека американската одлука за воведување на царини на увоз на канадски челик и алуминиум е многу лоша идеја која ќе ги наруши трговските односи меѓу двете држави. Според Трудо, јасно е дека одлуката на САД ќе предизвика штета и ќе загрози работни места како во Канада така и во САД. На почетокот на март Трамп воведе давачки од 25 проценти на увоз на челик и 10 проценти на увоз на алуминиум, со цел да ги заштити американските производители.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако првично ја поштеди ЕУ од тарифите што и ги воведе на Кина, Трамп деновиве на митинг пред своите симпатизери изјави дека веројатно и Унијата ќе добие тарифи, затоа што глуми дека е фина, а цело време ги искористувала Соединетите држави.„Буквално... како што реков, таа е оформена за да ги искористува Соединетите држави," порача Трамп пред симпатизерите во Мичиген, дополнувајќи дека никоја од овие земји, ниту Кина, ниту Јапонија не се виновни за тоа, туку вината паѓа на претходните претседатели на САД кои дозволиле такво нешто.Според него, за САД е многу тешко да продава во Европската Унија заради сите блокади што таа ги има воведено, ама планира тоа да го смени и да ја отвори Унијата.Под „отворање" најверојатно ќе бидат преземени истите мерки како и против Кина, на која и беа наметнати дополнителни давачки за извоз на производи од метал и останати продукти во САД. Помилувањето околу дополнителни тарифи што ЕУ во март го доби од САД истекува деновиве.Околу потенцијалните проблеми од можното започнување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Индија ќе покрене трговски спор против САД пред СТО ако Вашингтон не одобри изземање на таа земја од зголемување на царините за челик и алуминиум. Тоа за Ројтерс го изјавиле тројца функционери на владата во Њу Делхи вклучени во преговорите за трговија. Индија неодамна побара изземање од американските увозни тарифи на метали, наведувајќи дека нејзиниот извоз на тие производи во САД не се безбедносна закана за земјата со која има стратешко партнерство кое ја надминува трговијата. Тројцата функционери кои не сакале да се именувани, велат дека Њу Делхи како прв чекор ќе преземе поднесување тужба пред СТО поради дискриминација ако САД не одобри изземање на Индија од спорните тарифи. Индискиот министер за челик, Чаундари Бирендер Синг одби да каже што ќе преземе Индија ако САД го одбијат барањето. Но, една интерна белешка која ја подготвило министерството, а која Ројтерс ја имал на увид, укажува на тоа дека Индија може да бара привремено зголемување на царината за некои американски производи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ и Мексико со нов договор за слободна трговија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: