Извештај на Државниот завод за ревизија

2 копии

Државниот завод за ревизија утврди значителна штета на компјутерската опрема во училиштата каде не е обезбедена одговорност и материјално задолжување, а забележува и дека во некои училишта опремата сé уште не е целосно ставена во употреба. Во својот годишен извештај за ревизија за 2010 година, Заводот за ревизија констатира дека „компјутерите и дополнителната опрема не се користат рационално, наменски и ефективно во согласност со целите за кои се наменети“. Државниот завод извршил ревизија и кај трите државни студентски домови во Скопје и студентски домови во Битола, Прилеп и Охрид и таму утврдиле недоследности и во имплементацијата на законот за јавни набавки, пречекорување на договорената вредност и промена на предметот на набавка, донесување и усогласување на планот за јавни набавки, следење на реализацијата на договорите.
| | веќе видена | слични

Скандалозни наоди на Ревизија во државни институции Незаконски вработувања без согласност од ресорниот министер, нетранспарентно трошење на државните пари и брутално кршење на Законот за јавни набавки, се најскандалозните наоди кои ги детектирала Државна ревизија кај истакнати државни институции. Образовни установи, единици на локална самоуправа, клиники и болници, па дури и регулаторни тела, се дел од годишниот Извештај во кој се изнесени и финансиски злоупотреби на државната каса. Студентските домови вработувале без согласност од министерството за образование, им служеле непроверена храна на студентите, незаконски вдомувале лица кои не ги исполнуваат условите и издавале простор под наем по цена пониска од пазарната, стои во годишниот извештај на Ревизија. Покрај тоа, ревизорите се сомневаат и во веродостојноста на финансиските извештаи на овие државни установи. Директорите го игнорирале Законот за јавни набавки, а вработените произволно, без никакви документи набавувале и продавале храна во мензите. ...
| | веќе видена | слични

...И уште нешто За три месеци, Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево ја посетиле околу 70 илјади гости. Директорката на Спомен-куќата, Калиопи Бојческа, појаснува дека секојдневно доаѓаат посетители од целиот свет, а досега Спомен-куќата ја посетиле околу 70.000 гости. „Куќата на нашиот Тоше е отворена за сите посетители, за сите негови фанови“, вели Бојческа. Летна школа Со изложба на архитектонски студентски проекти во амбиенталниот манастирски комплекс „Свети Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка, заврши со работа 20. сесија од меѓународната „Летна школа за архитектура 2011 година“. На постановката беа прикажани архитектонски дела од 30 студенти од Македонија, Албанија, Бугарија, Србија и од Босна. Крушево етноград Со Манифестот за „Третото туристичко востание”, со пуштањето на гулабите и со развиореното македонско знаме, пред многубројни посетители на платото пред „Македониумот“ свечено е отворена манифестацијата „Крушево етноград“. Градоначалникот на Крушево, Василчо Дамчески, изрази надеж дека ...
| | веќе видена | слични

Компјутерите и дополнителната опрема во училиштата не се користат рационално, ефикасно и наменски, во согласност со целите за кои се наменети. Тоа се последните податоци на Државниот завод за ревизија во нивниот Годишен извештај за 2010 година. Според ревизорите направена е значителна штета на компјутерите во училиштата, а не е обезбедена процедура за одговорноста и материјалното задолжување, а во некои училиштата опремата сé уште не е ставена во целосна функција. Државниот завод извршил ревизија и во трите студентски домови во Скопје и студентските домови во Прилеп, Битола и Охрид. Во речиси сите студентски домови, ревизорите утврдиле недоследности во спроведувањето на законот за јавни набавки, пречекорување на договорената вредност и промена на предметот на набавка, донесување и усогласување на планот за јавни набавки и следење на реализацијата на договорите. ИМ/СС
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извештај на Државниот завод за ревизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: