Маж од Шри Ланка се самозапалил додека чекал азил во Австралија

Припадник на тамилската бегалска група истакна дека починатиот „живеел во огромен страв“ од депортирање во Шри Ланка. - Официјалните претставници на имиграциското одделение го заплашуваа повеќе пати и бараа од него доброволно да замине, тврди Аран Милваганам, припадник на Тамилскиот бегалскиот совет, кој за смртта на својот пријател ја обвини „нехуманата австралиска политика и суровост на властите“. Леорсин Симанпилај (29), кој живеел во Џилонг, во близина на Мелбурн, добил привремена виза пред една година. Тој се здобил со изгореници на 90 отсто од телото и починал вчера во болница во Мелбурн. Австралија има строга имиграциска политика, според која оние кои пристигнале со бродови по јули 2013 година и кои бараат азил се испраќаат во кампови на островите Манус или Науру во Тихиот Океан до добивањето привремени визи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 22 луѓе настрадаа во изминатите два дена во поплави и лизгање на земјиште во Шри Ланка, предизвикани од поројни монсунски дождови. Центарот за природни катастрофи соопшти дека еден човек се води како исчезнат додека седуммина се повредени. Околу 2.500 луѓе биле приморани да ги напуштат своите домови и сместени се во привремени кампови. Најмалку 14 луѓе ги загубија животите во западната област Калутара каде карпи уништија 44 куќи. Во неколку области поплавени се патишта и железничка пруга. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Едно лице од Шри Ланка, кое барало азил во Австралија, се самозапалило во саботата додека ја чекало одлуката за виза, соопшти денеска австралискиот министер за имиграција Скот Морисон. Припадник на тамилската бегалска група истакна дека починатиот „живеел во огромен страв“ од депортирање во Шри Ланка. - Официјалните претставници на имиграциското одделение го заплашуваа повеќе пати и бараа од него доброволно да замине, тврди Аран Милваганам, припадник на Тамилскиот бегалскиот совет, кој за смртта на својот пријател ја обвини „нехуманата австралиска политика и суровост на властите“. Леорсин Симанпилај (29), кој живеел во Џилонг, во близина на Мелбурн, добил привремена виза пред една година. Тој се здобил со изгореници на 90 отсто од телото и починал вчера во болница во Мелбурн. Австралија има строга имиграциска политика, според која оние кои пристигнале со бродови по јули 2013 година и кои бараат азил се испраќаат во кампови на островите Манус или Науру во Тихиот Океан до добивањето привремени визи.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 140 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 96 | | | веќе видена

Борис Џонсон го зацврсти своето водството во трката за нов лидер на конзервативната партија и премиер на Обединетото Кралство. Во вториот круг од гласањето ...
сите 99 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маж од Шри Ланка се самозапалил додека чекал азил во Австралија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: