Таравари секоја недела ќе посетува по една здравствена установа – Денеска беше во матичната Клиника за неврологија


Утринска работна средба со колегите од Клиника за неврологија Министерот за здравство д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, д-р Гоце Чакаровски денеска имаа работна средба со колегите од Универзитетската клиника за неврологија во Скопје, со кои го испија првото утринско кафе и разговараа за тековната работа на клиниката и за идните планови. Ова ќе биде практика на министерот, заедно со заменик министерот еднаш неделно да посетуваат по една од клиниките и да разговараат со раководството и со вработените во универзитетските клиники.
| | веќе видена | слични

Околу 20 пациентите со хронична миелоична леукемија , на кој не им делува лекот кој се наоѓа на рецепт ќе го добијат неопходниот лек. НОВА дознава дека министерот за здравство Арбен Таравари денеска го потпишал документот со кој од Агенцијата за лекови бара да го набави лекот Нилотиниб. По ова треба да се направи набавка, но нема информации колку тоа би траело, дали тоа ќе биде ургентна набавка. Пред една недела министерот за НОВА изјави дека лековите ќе ги има наскоро. „Со ребалансот на буџетот во септември ќе ги обезбедиме овие средства, но пациентите нема дотогаш да чекаат на лекот. Веќе е разговарано со веледрогеријата која го увезува лекот и тие ветија дека ќе ни ги испорачаат многу порано, најмногу за месец-два. Ќе ги земеме на реверс, а ќе им ги платиме од септември“, изјави тогаш Таравари. Вкупно 30 проценти од пациентите или околу 40 болни чекаат на лековите од втора или трета линија во лекувањето бидејќи не им делува лекот кој што е достапен на рецепт. Откако НОВА објави дека овие пациенти се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерот за здравство Арбен Таравари, заедно со заменик - министерот, Гоце Чакаровски денеска имаа работна средба со колегите од Универзитетската клиника за неврологија во Скопје.Од Министерството за здравство соопштија дека на средбата станало збор за тековната работа на Клиниката и за идните планови.Ова ќе биде практика на министерот, заедно со неговиот заменик, еднаш неделно да посетуваат по една од универзитетските клиники и да разговараат со раководството и со вработените, соопштија од Министерството за здравство.
| | веќе видена | слични

НОВА дознава дека од функциите ќе бидат разрешени и директорите на Клиниката за гинекологија и акушерство, Марија Хаџи Лега и на Клиниката за очни болести, Илијаз Исмаили. Аспазија Софијанова ќе биде разрешена од функцијата директорка на Клиниката за детски болести, неофицијално дознава НОВА од свои извори. Иако за неа имало силни лобирања и притисоци, наводно одлуката за нејзината смена била донесена денеска. Во ист пакет, од функциите ќе бидат разрешени и директорите на Клиниката за гинекологија и акушерство, Марија Хаџи Лега и на Клиниката за очни болести, Илијаз Исмаили. Нашите извори велат дека на клиниката за гинекологија од три можно кандидати за избор се уште не е одлучено кој ќе седне на директорското столче, велат нашите извори, додека Беким Татеши ќе седне на директорското столче на Клиниката за очни болести. Министерот Арбен Таравари ниту ја потврди, ниту ја демантираше оваа информација. Тој посочи дека кадровски смени ќе има во текот на оваа недела и наредната недела, така што планираат до ...
| | веќе видена | слични

Од Министерството за здравство соопштија дека на средбата станало збор за тековната работа на Клиниката и за идните планови. Ова ќе биде практика на министерот, заедно со неговиот заменик, еднаш неделно да посетуваат по една од универзитетските клиники и да разговараат со раководството и со вработените, соопштија од Министерството за здравство. /МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 159 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таравари секоја недела ќе посетува по една здравствена установа – Денеска беше во матичната Клиника за неврологија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: