Агенцијата за млади и спорт донесе одлука да од идната календарска година ги помага клубовите во младинските категории на федерациите кои имаат пријавено систем на натпреварување

Агенцијата за млади и спорт донесе одлука да од идната календарска година ги помага клубовите во младинските категории на федерациите кои имаат пријавено систем на натпреварување. Агенцијата, средствата ќе ги распределува кон федерациите, кои потоа ќе ги проследат до клубовите кои ќе мораат наменски да ги користат за подобрување на условите за работа во младите категории. „Уште од моето доаѓање на позицијата директор ветивме силна поддршка на младинските категории како и афирмација на женскиот спорт. Креиравме мерки за таа цел, заедно со спортските федерации и идната година ќе им доделиме средства во висина од околу 25 милиони денари на 250 клубови. Листата на клубовите кои ќе добијат средства од Агенцијата за млади и спорт е објавена на нашата веб страница. Распределбата на средства се врши со потврда и одлука на матичната федерација за четирите првопласирани клубови во младинските лиги. Агенцијата ќе ја зголеми и практиката за контрола на клубовите, со оглед на тоа дека издвоените средства на клубовите се ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за млади и спорт по четврти пат го реализираше конкурсот за најдобри млади поети, на кој годинава пристигнаа творби од 48 автори. По тој повод, денес, во просториите на АМС се организраше поетско читање и доделување на награди за тритте најдобри творби, кои добија симболични награди во износ од 20 илјади, 15 илјади и 10 илјади денари. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски ги поздрави младите поети и изјави дека е пријатно изненаден од бројот на пристигнати творби. -Големо задоволство е да се биде со толку инспиративни млади луѓе, кои творат поезија. И оваа година пристигнаа голем број творби, кој се надевам дека секоја година ќе има тенденција на зголемување. Стручната комисија во состав Јовица Ивановски, Николина Андова-Шопова и Тихомир Јанчовски имаше тешка задача да ги одбере најдобрите, истакна Каевски. На крајот, тој им подели награди на најдобрите: Радица Стојанова со творбата под наслов “Неискажана”, прво место, “Невермор” на Елена Богдановска беше второнаградена, додека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Радица Стојанова за творбата „Неискажана” освои прво место на четвртиот конкурс на Агенцијата за млади и спорт за најдобри млади поети, на кој годинава пристигнале творби од 48 автори. „Невермор” на Елена Богдановска е второнаградена, а творбата „Река” на Никола Димитриевски ја доби третата награда. Агенцијата за млади и спорт денеска ги додели наградите за трите најдобри творби, кои имаат паричен износ од 20 илјади, 15 илјади и 10 илјади денари.Директорот на АМС Дарко Каевски изјави дека е пријатно изненаден од бројот на пристигнати творби.– Големо задоволство е да се биде со толку инспиративни млади луѓе, кои творат поезија. И оваа година пристигнаа голем број творби. Се надевам дека секоја година ќе има тенденција на зголемување, рече Каевски. Наградените творби ги избра жири во состав Јовица Ивановски, Николина Андова-Шопова и Тихомир Јанчовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Агенцијата за млади и спорт финансиски ќе помогне 240 најдобри младински екипи. Со сума од 22,5 милиони денари, односно приближно 366.илјади евра, државата, односно АМС ќе помогне 240 клубови. Најмногу средства по 2.700.илјади денари се предвидени за четирите најмасовни спортови, фудбалот,кошарката, ракометот и одбојката, во кои ќе бидат финансирани по 10 машки и 5 женски екипи, односно во одбојката 5 машки и 3 женски екипи Агенцијата, средствата ќе ги распределува кон федерациите кои потоа ќе ги проследат до клубовите кои ќе мораат наменски да ги користат за подобрување на условите за работа во младите категории. - Уште од моето доаѓање на позицијата директор на Агенцијата за млади и спорт ветивме силна поддршка на младинските категории како и афирмација на женскиот спорт. Креиравме мерка која ќе има за цел директно да ги поддржи младите спортисти. Помагаме со средства во висина од околу 22,5 милиони денари наменети за 250 клубови, рече Дарко Каевски, директорот на АМС. Сите корисници на овие средства се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 289 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 691 | | | веќе видена

Кристијан Нинески од Скопје денеска е најсреќен при вадењето на светиот крст од водите на реката Вардар во Скопје. Кристијан како што кажа се фрла по шестти ...
сите 313 | | | веќе видена

Кривичните пријави против претседателот на Собранието, заменикот секретар на Собранието и до директорот на „Службен весник“ се безпредметни, изјави пратеникот ...
сите 283 | | | веќе видена

Јелена повторно се огласила од Кина, но Душко го нема на видик.Јавноста и понатаму бруи за аферата на Јелена Карлеуша и фудбалерот Дгњен Врањеш. Мислењата се ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Агенцијата за млади и спорт донесе одлука да од идната календарска година ги помага клубовите во младинските категории на федерациите кои имаат пријавено систем на натпреварување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: