Бимилк го одбележа Светскиот ден на детето со едукативна работилница во СОС Детско село

2 копии

Денес, 20.11.2017, Битолска млекара го одбележа Светскиот ден на детето и истовремено го означи стартот на едукативните работилници во рамки на проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кои во следниов период ќе се одржуваат во повеќе од 60 градинки ширум државава. Со омилениот лик на Битолското Чупе и аниматори облечени во костими на витамини, децата од СОС Детско село Македонија, имаа можност да учествуваат на првата работилница за зачувување на животната средина и со тоа да се стекнат со навики за грижа за природата уште од најрана возраст. Преку интересна едукативна програма, тие учеа како од празните амбалажи од Битолското млеко можат да изработуваат разни корисни предмети што може да имаат секојдневна употреба, со цел да ја научат важноста за рециклирање, но и важноста од стекнување здрави навики и консумирање млеко и млечни производи уште од нивното рано детство. „Со цел да го покажеме нашиот искрен придонес кон заедницата и децата, Бимилк години наназад го одбележува Светскиот ден на детето преку ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За детето да не го поминува слободното време пред екраните од мобилните телефони или таблети, експертите советуваат родителите со нив да играат игри и со тоа да ја стимулираат нивната креативност Клучни зборови: деца игри развој /1 1 /1 1 Ова се примери на игри кои можете да ги играте со децата. Некои се наменети за помали деца, но повеќето може да се прилагодат на возраста и полот. 1. Кретивни игри на создавање Земете различни материјали од домот – хартии, кутии, пластика. Дајте му на детето да направи што ќе посака. Дајте му многу бои и различни материјали и така ќе го поттикнете неговото фантазирање. 2. Збор по збор – приказна Почнете ја играта така што ќе изговорите еден збор кој ќе биде првиот од реченицата. Следното лице мора да го повтори првиот збор и да додаде свој. Третото лице мора да ги повтори претходните два збора и да додаде свој за целата реченица да има смисла и редослед. 3. „Каладонт“ Традционална игра, која е забавна и интерактивна. Изговарањето на зборовите се надоврзуваат ...
| | веќе видена | слични

Иако вам можеби ви се чини дека свекрвата сака само да ви „соли памет“, не сте сосема во право. И на свекрвите им е тешко да се прилагодат на промените, но нивните намери се секогаш најдобри Клучни зборови: свекрва снаа однос /1 1 /1 1 Токму затоа, тие ги премолчуваат следниве работи, иако потајно ги мислат… 1. „Боли кога некој ќе ве замени“ Во првите децении од неговиот живот, таа била жената која најмногу се грижела за вашиот сопруг, а сега одеднаш нејзината улога е споредна. Дајте ? време да се прилагоди на промената. 2. „Знам дека тој е сега твој сопруг“ Но, тој с? уште е нејзин син. Без разлика што тој пораснал и се оженил, мајчинската грижа и понатаму треба да присутна во неговиот живот. 3. „Немаш самодоверба“ Дури и најмалите, обични коментари што излегуваат од устата на свекрвите, невестите ги доживуваат како критики и навреди, па затоа мораат многу да внимаваат за да не ги повредат. 4. „Добро би било да покажеш малку благодарност“ Иако можеби не ви се допаѓа нејзиниот подарок за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Креативна работилница на тема „Благодарен сум за...“, наменета за родители со деца на возраст од три до седум години, ќе се одржи денеска во Ресурсниот центар на СОС Детско село во дворот на градинката „25 Мај“, објект Искра, во општина Гази Баба. На работилницата, под водство на ликовни педагози, децата и родителите ќе имаат можност да цртаат на бели чаши и бели маички. Насликаните предмети ќе бидат дадени за продажба на новогодишен базар, а собраните пари ќе бидат донирани за деца кои се во социјален ризик. Ликовната работилница е дел од програмата Општинско корисна работа, а ја реализираат општина Гази Баба во партнерство со СОС Детско село Македонија.
| | веќе видена | слични

Односот снаа-свекрва умее да биде прилично заплеткан. Ретко кој може да се пофали дека има одлична врска со снаата или свекрвата. Бабите на шега велеа дека најдобро го проживеале животот додека не добиле свекрва и додека не станале свекрви. Со цел да ставиме крај на овој замрсен однос и еднаш засекогаш да заживееме сложно како што тоа го прават бабите и зетовците, топло препорачуваме да ги прочитате следните работи кои ѝ поминуваат низ умот на вашата свекрва, а најчесто ви ги премолчува: Боли кога ќе те заменат До бракот, таа била жената која е на прво место во животот на мажот, а сега одеднаш добива според улога. Дадете ѝ време да се адаптира на промената. Знам дека син ми сега е твој маж Но, тоа не значи дека престанува да биде нејзин син. Без обѕир на фактот што тој е веќе пораснат и ја пронашол жената на својот живот, мајчината грижа никогаш нема да престане. Ти недостига самодоверба И најситниот коментар и сугестијата од нејзината уста снаата го доживува како директен напад и критика, па понекогаш ...
| | веќе видена | слични

Се одржа првата работилница во рамки на проектот „Собираме и ре-креираме“ со децата од СОС Детско село Македонија Битолска млекара го одбележа Светскиот ден на детето и истовремено го означи стартот на едукативните работилници во рамки на проектот „Собираме и ре-креираме со Бимилк“, кои во следниов период ќе се одржуваат во повеќе од 60 градинки ширум државава. Со омилениот лик на Битолското Чупе и аниматори облечени во костими на витамини, децата од СОС Детско село Македонија, имаа можност да учествуваат на првата работилница за зачувување на животната средина и со тоа да се стекнат со навики за грижа за природата уште од најрана возраст. Преку интересна едукативна програма, тие учеа како од празните амбалажи од Битолското млеко можат да изработуваат разни корисни предмети што може да имаат секојдневна употреба, со цел да ја научат важноста за рециклирање, но и важноста од стекнување здрави навики и консумирање млеко и млечни производи уште од нивното рано детство. „Со цел да го покажеме нашиот искрен ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бимилк го одбележа Светскиот ден на детето со едукативна работилница во СОС Детско село

Од:
До кого (е-маил):
Порака: