Крем сирење од авокадо


За крем сирење од авокадо потребни ви се следниве состојки:1 авокадо3 лажици лимонов сок30 грама ореви 100 грама урдаВегетаБиберВреме на подготовка: 15 минутиИзвадете му ја кората на авокадото, потоа исечете го на коцки и додадете 1 лажица лимонов сок. Оревите сомелете ги во машина и измешајте ги со авокадото. Додадете ја урдата, 2 лажици лимонов сок и вегета и бибер по желба. Треба добро сите состојки да ги измешате, а потоа добро да ја изладите смесата. Послужете со леб или тост. По желба, можете да додадете и 1-2 лажици маслиново масло и сечкана лута пиперка.Добар апетит!
| | веќе видена | слични

Ако сакате нешто слатко, а немате многу време за подготовка, еве идеален рецепт за ва! 1 шолја лешници 1 шолја сува брусница 2 лажици мед 2 лажици чај (може и вода) Во блендер сомелете брусница, па оставете на страна. Потоа сомелете лешници, додајте мед и 2 лажици чај па додајте ја мелената брусница. Обликувајте топчиња па ставете ги во фрижидер малку да стегнат. По желба прелијте ги со топено чоколадо и посипете со мелени фстаци. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта
| | веќе видена | слични

Еве уште една варијација на тема фритата. Брзо и едноставно, готово додека да трепнеш, богато со протеини и влакна, а згора на се, и вкусно. Состојки: 2 компири 500 г брокула 1 црвен кромид 6 јајца 1 дцл млеко 2 домати 6 лажици рендана гауда 50 мл маслиново масло оригано, мајчина душица Приготвување : Излупете ги компирите и варете ги 10 минути, додадете ја брокулата и варете уште 5 минути. Исцедете ги. Загрејте масло и пропржете го кромидот, а потоа додадете ги компирите и брокулата, зачинете, додадете ги изматените јајца и млекото и префрлете ја смесата во тава кадешто ќе ја пропржите околу 5 минути. Потоа наросете со рендан кашкавал и наредете ги доматите исечени на тркалца и печете 5-10 минути на 180 степени.
| | веќе видена | слични

Направете вкусно летно јадење со многу зеленчук во тава. 14 зелени пиперки 1 пиперка црвена 500 гр компир 2 моркови 1 кромид 3 јајца бибер сол вегета црвен пипер Се сече зеленчукот на коцки откако ќе се измие и излупи, освен зелените пиперки. Се пржи кромидот со морков, се додава малку црвен пипер, ситно сечен компир и сите зачини. Добро се меша, па се полнат пиперките со смесата, се ставаат во тава, а останатата смеса се реди до нив. Се става малку вода и се пече на 200 степени 40 минути. Пред крај прелијте ги пиперките со изматени јајце, а може да си ставите и кашкавал, па допечете десетина минути. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт
| | веќе видена | слични

Рецепт за одличен похован модар патлиџан на два начини, во рерна и во тава. Двата начини се подеднакво добри и вкусни, а дознајте и која е специјалната состојка која дава уште подобар вкус. СОСТОЈКИ: 1 среден модар патлиџан 3 јајца 150 гр брашно 100 гр презла 150 гр инстант пире сол масло
| | веќе видена | слични

Направете вкусна салата со брокула, полна здравје и витамини. Нешто ново и вкусно, ова е рецептот: 450 гр. брокула ¼ шолји маслиново масло 30 гр. индиски ореви 1 чешне лук магдонос кора од лимон сол бибер пармезан Севари во солена вода, па се става во ладна вода и се цеди, а потоа се става во блендер со сите состојки. Се става во чинија со зачини и се меша. Повеќе Готви.мк рецепти: Мимоза салата во ново руво Брза крем салата со јогурт Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата
| | веќе видена | слични

Повкусни модри патлиџани не сте пробале. Ручек за оцена дест, супер за тартар или друг сос. 3 модри патлиџани 400 гр излупени домати 3-4 чешни лук масло за пржење сол вегета магдонос 1 лажиче шеќер брашно за валкање Се лупи модриот патлиџан и се сече на кругови, па се ставаат во тава, се става сол и ладна вода колку да се прекријат. Нека стојат 20 минути така. Измијте ги и исушете ги на крпа за кујна, па загрејте масло. Ставете ги модрите патлиџани во брашно од двете страни, па испржете ги. Ставете ги ги доматите исечени на дното на тава за печење, ставете ги модрите патлиџани горе, па и остатокот од доматите. Ставете зачини, шеќер и пола шолја вода. Печете на 200 степени додека не изврие водата, а декорирате со магдонос. Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа ...
| | веќе видена | слични

Вкусен леден и овошен колач идеален за периодов. Ова е рецептот: 8 белки 400 гр. шеќер 8 жолчки 200 гр. шеќер во прав 200 гр. мелени бисквити 1 маргарин 100 мл. млеко 800 гр. јагоди свежи 2-3 кеси шлаг Се матат белките со шеќер. Се пече кората на 150 степени 25 минути во плех со хартија. Се матат жолчките со шеќер, се става и маргарин, мелени бисквити и млеко. Се става пола фил на кората, па исечени јагоди, па друга половина фил, па горе шлаг кој ќе го спремите според упатството на кесето. Горе декорирајте со јагоди и оладете. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед
| | веќе видена | слични

Потребни состојки: 250 грама брашно 3 јајца 120 грама путер 180 грама шеќер ½ кесичка прашок за печиво 2-3 лажици јогурт кора од лимон 100 грама лешници или бадеми ½ килограм исчистени зрели вишни (засладени) шеќер во прав Начин на подготовка : Обложете го калапот со хартија за печење. Изматете ги жолчките, шеќерот и путерот да добиете пенеста смеса. Додајте го брашното измешано со прашок за печиво, јогурт и изрендана кора од лимон, па сето тоа измешајте го. На крајот изматете снег од белки и заедно со мелените лешници измешајте ги во смесата. Префрлете ја смесата во калапот и распоредете ги вишните на површината. Печете го колачот 25-30 минути на 200 степени. Кога ќе се излади, наросете шеќер во прав по желба.
| | веќе видена | слични

Идеален оброк за топлите денови – пилешка салата со лимон. 170 гр свежо пилешко филе 180 мл сок од лимон 50 мл маслиново масло 1 лажичка сол 2 пиперки 1 средно голема тиквица исечкана на ленти Измешајте пилешко, сок од лимон, маслиново масло и сол и оставете да отстои еден час, повремено вртејќи го месото. Загрејте грил тава и извадете ги пилешките гради, оставете ги малку да се исцедат и ставете ги на загреаната тава. Пилешкото вртете го на 30-тина секунди да се испече, а да не се исуши. Кога пилешките гради ќе бидат готови извадете ги на чинија и исечете ги на ленти. Додајте исечкан зеленчук и измешајте. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крем сирење од авокадо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: