Деликатесни тестенини: Запечени макарони со брокула

Направете брз и вкусен ручек, запечени макарони со брокула. 350 гр. макарони 250 гр. сирење 1 лажица масло 500 гр. брокула 3 дл. јогурт 1 јајце сол Се варат и цедат макароните, па се делат цветовите брокула и се варат три минути во солена вода, по што се мешаат со макароните. Се става и сирење и сол по вкус. Се става се во подмачкан сад и се ставаат од горе изматени јајце и јогурт. Се печат 20 минути на 220 степени макароните. Повеќе рецепти на Gotvi.mk : ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Т оп 5 рецепти за пролетни салати со марула Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки
| | веќе видена | слични

Едноставно и вкусно јадење! 500 гр макарони 3 парчиња пилешко филе 300 гр моцарела 4 чешниња лук 200 гр ајдамер малку магдонос маслиново масло сол бибер 500 мл павлака за готвење 500 мл пилешка супа Пилешкото филе исечкајте го на коцки, побиберете, посолете и додајте четири ситно сечкани чешниња лук. Пропржете на маслиново масло и додајте 500 мл пилешка супа. Потоа додајте 500 мл павлака за готвење. Ставете ги макароните и оставете да се готват 15-20 минути. Откако ќе се зготват додајте 100 гр ајдамер и измешајте. Во огноотпорен сад ставете маслиново масло, па редете макарони, моцарела и ајдамер наизменично. Печете 10-15 минути. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk : ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Т оп 5 ...
| | веќе видена | слични

Салата која често се послужува на празничните трпези. 2 варени компири 100 гр шунка Пекабеско 100 гр кашкавал 4 варени јајца 2 варени моркови 200 гр мајонез 200 гр кисела павлака сол бибер На дното на стаклена чинија изрендајте варен компир, посолете и побиберете, потоа додајте половина од павлаката, па убаво распоредете. Од горе додајте малку мајонез, па рендан морков, павлака, потоа шунка, па остатокот од павлаката, повторно малку мајонез, па рендани варени јајца, прелијте со мајонез и на крај изрендајте кашкавал или тврдо сирење. Добро изладете ја салатата и послужете ја како предјадење, додаток за месо или како главно јадење. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични

Доколку немате идеја со што да ги изненадите вашите најмили за ручек, овој рецепт е совршениот избор за вас. Потребни состојки: • компири (колку што ви се потребни) • свинска маст или путер за да се премачка дното на тавата • неколку парчиња сланина • една мала лажичка лимонов сок • кајмак (може и кремсирење) • едно чешне лук • сецкан свеж магдонос • сол Начин на подготовка: 1. Убаво измијте ги компирите и ставете да се варат. Оставете ги да вријат нешто помалку од 10 минути. Ако компирот е млад, доволни се и 5 минути. 2. Тавата во која ќе ги печете компирите, намачкајте ја со свинска маст или путер. 3. Посолете ги компирите, исечете ги на два дела и ставете ги во тава. Со лажица, полека издлабете ја внатрешноста, но внимавајте да не го дупнете компирот на дното или од страна. 4. Измешајте ја внатрешноста од компирите со ситно исецканиот лук и претходно пропржената и исецкана сланина, а потоа додадете една мала лажичка лимонов сок. 5. Со ваквата смеса наполнете ги компирите и ставете ги да се печат во ...
| | веќе видена | слични

Потребни состојки: 25 гр путер 3 ленти сланина 1 кромид исецкан ситно 400 гр праз, добро измиен и исецкан ситно 3 средни компири, излупени и исецкани на ситни парчиња 1400 мл бујон од зеленчук 140 мл павлака 4 ленти сланина за сервирање, насецкани и испржени Начин на подготовка: Во тенџере стопете го путерот и во него испржете ги сланината и кромидот со постојано мешање, да добијат златножолта боја. Додајте ги празот и компирот, намалете ја температурата и поклопете го тенџерето со капак следните 5 минути. Протресувајте го тенџерето од време на време за да не загори содржината. Додајте го бујонот, зачинете по вкус, измешајте убаво и кога супата ќе зоврие варете 15-20 минути додека зеленчукот да омекне. Откако ќе се свари, оставете ја супата неколку минути да се олади, а потоа изблендајте ја во блендер (на неколку пати ако не ја собира целата одеднаш), да добиете мазна и еднолична конзистенција. Вратете ја супата во тенџерето, додајте ја павлаката и убаво измешајте да се изедначи смесата. Ако има потреба, ...
| | веќе видена | слични

Направете посебни ќофтиња од компир и колбаси . 6-7 компири 70 гр. колбаси 100 гр. сирење 1 јајце магдонос, бибер и сол масло Се лупи компирот и се вари, па се цеди и пасира, колбасите ситно се сечат. Се ставаат сите состојки во пасираниот компир и се прават ќофтиња со влажни раце. Се оставаат да се пржат на тава со масло, па се цедат на салфета. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо
| | веќе видена | слични

Здрав и вкусен ручек кој ќе го обожавате! 1 кг филети лосос 4 лажици соја сос 4 лажици сусамово масло 2 лажици ѓумбир во прав 4 чешниња лук 2 лажици мед 1 лажица чили 300 гр брокула 1 главица кромид 1 лимета 1 голема жолта пиперка 3 црвени пиперки Маринирајте го лососот во мешавина од соја сос, иситнет лук, ѓумбир, чили и мед. Исечкајте ги пиперките и кромидот на парчиња, а брокулата раздвојте ја на парчиња. Загрејте ја рерната на 190 степени. Во плех ставете парчиња зеленчук, залијте со маринада и измешајте. По зеленчукот наредете филети лосос со кожата кон долу, па распоредете парчиња лимета. Печете на 200 степени 15-20 минути, односно додека лососот не поприми смеѓа боја. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични

Ова е вистинскиот рецепт за шпагети карбонара. 250 гр шпагети 80 гр сувомеснато 1 јајце пармезан путер Во тава растопете путер, ставете го тенко исечканото сувомеснато месо па додајте зготвени шпагети. Ако е потребно, додајте и малку вода во која се готвеле тестенините. Тргнете ги шпагетите од оган па измешајте разматено јајце. Внимателно да не се „зготви“. Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk : ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука Т оп 5 рецепти за пролетни салати со марула Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки
| | веќе видена | слични

Направете вкусна салата со пченка и со домати. 500 гр. пченка 3 домати 1 главица кромид 2 лажици лимонов сол 2 лажици маслиново масло сол и бибер Се вари кратко пченката да омекне и се цеди. Се става во сад со исечениот домат, со сечениот кромид. Се става лимонов сок и маслиново масло, сол и бибер, се меша и служи. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство
| | веќе видена | слични

Потребни состојки : 300 гр суви свински коленици 300 гр свежи свински коленици 300 гр чадени свински коленици кромид, лук, лорбер, црн пипер во зрна и сол Начин на подготовка: Сите состојки (нозе, кромид, лук, лорбер, сол и црн пипер) ставете ги во сад, сипете вода и оставете да се варат три- четири часа на тивок оган. Потоа процедете ја смесата. Месото исчистете го од коските, ставете го во посебен сад во кој претходно сте ставиле ситно исечкан лук. Прелијте го месото со супата. Оставите да се излади и да се стегне. По желба наросете со буковка пред да ја послужите. Текстот Пача по оригинален рецепт е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Деликатесни тестенини: Запечени макарони со брокула

Од:
До кого (е-маил):
Порака: