Дегенек си замина од Црвена ѕвезда


Милош Дегенек од Црвена ѕвезда го официјализираше трансферот во Ал Хилал, во Саудиска Арабија. Од трансферот на репрезентативецот на Австралија шампионот на Србија заработи три милиони евра. Водечката екипа во првенството на Саудиска Арабија ја актiвира откупната клаузула во договорот на дефанзивецот, објави Црвена ѕвезда на социјалните мрежи. Дегенек има 24 години и беше еден од најзначајните играчи на Црвена ѕвезда во нејзиниот поход кон пласманот во фазата по групи во Лигата на шампионите. Во есенскиот дел од сезоната тој одигра 33 натпревари. Во Црвена ѕвезда Дегенек пристигна од редовите на Jокахама, а во кариерата бил играч и на Минхен 1860.
| | веќе видена | слични

Српскиот првак Црвена Звезда кој сезонава играше во групната фаза од Лигата на шампионите денес го претстави своето најново засилување. Станува збор за Македонец.Тимот од Белград ја официјализираше соработката со Страхиња Крстевски кој доаѓа од Локомотив Софија. Со „црвено-белите“ потпиша договор до јануари 2022 година, но за своето деби ќе почека барем неколку месеци.Strahinja Krstevski novi je član crveno-bele porodice.Napadač rođen 1997. godine obavezao se na vernost Zvezdi do januara 2022, a nastaviće da se kali u Grafičaru, crveno-beloj filijali.
| | веќе видена | слични

По плејадата македонски фудбалери кои минале низ „црвено-белите“ редови во историјата, белградска Црвена Звезда најмалку и во следните три години ќе има Македонец во својот тим. Поранешниот младински репрезентативец на Македонија, 21-годишниот Страхиња Крстевски потпиша договор со шампионот на Србија до јануари 2022 година. Крстевски, кој е роден во Нови Сад а ја минал младинската школа на Војводина, во Црвена Звезда доаѓа од редовите на бугарскиот прволигаш Локомотива Софија. Крстевски до својата 15-та година беше дел од младинските селекции на Србија, а потоа настапуваше за младинските репрезентации на Македонија до 17 и до 19 години. Како што пренесуваат од Црвена Звезда, Крстевски нема веднаш да биде инфилтриран во првиот тим на белграѓани но најпрво пролетва ќе биде дел од клубот-филијала на „црвено-белите“, Графичар каде ќе настапува на позајмица по што би се вклучил во редовите на српскиот шампион.
| | веќе видена | слични

Крстевски доаѓа од бугарската Локомотива од Софија, за која играше во претходната полусезона и постигна еден гол во лигата на Бугарија. Станува збор за напаѓач роден 1997 година во Нови Сад, кој во прво време го носеше дресот на Србија и тоа во оние помали категориии У-15 и У-16, а потоа се определи да настапува за Македонија. Овој 189. сантиметри висок играч, кариерата ја започна во новосадска Војводина. А со најдобриот тим во Србија во изминатите две сезони потпиша договор со важност до 2022 година. Во продолжението од оваа сезона ќе игра за екипата на Графичар која е воевидна филијала на белградските „црвено-бели".
| | веќе видена | слични

Марко Марин е еден од најдобрите играчи на Црвена Ѕвезда сезонава и секако еден од најзаслужните што српскиот првак успеа да игра дури и во групната фаза од Лигата на шампиони. Марин кој е роден во Босанска Градишка, уште како многу мал, со своето семејство заминале во Германија, каде и ја градеше речиси целата кариера. Марин кој има и 16 настапи за репрезентацијата на Германија, во 2018 година дојде во Црвена Ѕвезда. Во емисијата „Ѕвездаши прашуваат“, Марин одговараше на многу прашања, а најинтересно е кога објасни од кога ја засакал Црвена Ѕвезда. „Уште како многу млад, мислам дека уште не ни знаев да зборувам, а веќе ја шутирав топката и викав Панчев, Панчев, така барем моите родители ми кажуваат. Од кога знам за себе, навивам за Црвена Ѕвезда“, открива Марин. Објаснувањето на Марин за тоа како ја засакал Црвена Ѕвезда, го има на 9:30 минути од видеото.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Црвена ѕвезда и по 15.коло го задржаа максималниот ефект во АБА-лигата. „Црвено-белите“, во драматичен меч во Лакташи, ја совладаа Игокеа со 79:77. Без тројца стандарни играчи (Цирбес, Берон, Лазиќ) Црвена ѕвезда успеа да слави победа и покрај тоа што играчите на Игокеа имаа 21 ско во нападот и два шута за победа во последните пет секунди. Американецот Џор Регленд, во последниот период ја презеде одговорноста и го предводеше белградскиот тим до победата. Регланд натпреварoт го заврши со 18 поени и седум асистенции. Двоцифрени кај победникот беа уште и Мајкл Оџо и Дејан Давидовац со по 11 поени. Најефикасен кај Игокеа беа Данило Анѓушиќ со 15 поени.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дегенек си замина од Црвена ѕвезда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: