Самарас, Бакојани и Караманлис во минатото прифатиле „Македонија“


3 копии

Грција, по обновување на преговорите со Македонија за решавање на спорот со името, во декември минатата година се соочува со огромни внатрешни политички контрадикторности во однос на ова прашање, објавува грчкото издание „Документо“. И покрај евидентниот оптимизам за решавање на спорот и кај грчката и кај македонската влада, некои политички фактори и партии во Грција кои речиси три децении се вклучени во спорот одбиваат да изнесат јасна позиција, иако во минатото многумина од нив беа мошне блиску до неа. „Документо“ изнесува факти за тоа каков став зазеле тројца политичари од конзервативната партија Нова демократија во минатото во однос на прашањето за името, пренесува МИА. Прв, кој дал потврда за името Македонија бил Андонис Самарас. Тој во 1991 година ја потпишал спогодбата во која „ПЈРМ“ од него била наречена „Република Македонија“. Весникот потсетува дека во декември 1991 година министрите за надворешни работи од Европската економска заедница се состанале да го одобрат воспоставување трговски односи со ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вели дека има напредок во процесот, но дека останува долг пат да се изоди до заемно прифатливо решение за името. По средбата со Зоран Заев во Давос, а во пресрет на посетата на Метју Нимиц на регионот, Ципрас се сретна со лидерите на сите релевантни партии во Грција. Иако од никого не доби отворена поддршка, напротив – од најголемата опозициска партија е жестоко критикуван, тој се чини дека останува определен да продолжи да бара решение. „Објаснив дека 2018 година отвори прозорец за можно решение. Новото политичко раководство на соседот, под водство на г. Заев, покажува волја да преговараме и да најдеме заемно прифатливо решение за еден проблем, секако, за името, но и за прашањата што се поврзани, кое ги наруши односите меѓу двете држави последните 25 години. Особено истакнав дека новото политичко раководство до некаде се повлече од иредентистичката реторика на претходните влади што делува како катализатор за интензивирање на преговорите. Карактеристичен за ова е потегот на г. ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, моментално еден од најконтроверзните грчки политичари, не се откажува од владината коалиција со комунистичката партија Сириза на премиерот Алексис Ципрас поради разликите за решавање на спроот за името со Македонија. Каменос која ја предводи ултра-десничарската Независни Грци тврди дека засега неговата помала партија ќе остане дел од парламентарното мнозинство и ќе ги задржи владините позиции и министерства, но не се согласува со терминот „Македонија“ да биде дел од конечното решение меѓу Македонија и Грција што е апсолутно апсурдна и ретроградна позиција. Македонија ако ништо друго веќе е дел од референцата БЈРМ, па затоа сосема е јасно дека ширењето на национализам кај Каменост не е ништо друго освен обид да ги крене рејтингот на партијата кој е на самото дно и постои опасност на следните избори да не освои ниту еден пратеник. Каменос тврди дека не се откажува од „Грчка Македонија“, но нема храброст да ја напушти Владата на Ципрас за што потврда стигна и од владиниот портпарол Цанакопулос.
| | веќе видена | слични
9 копии

Проценка дека постои приближување на позициите на Владата со дел од грчките партии, а со тоа и дека евентуалниот договор ќе биде изгласан во грчкиот парламент, но и дека Панос Каменос нема да создава проблеми, изрази денеска портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, говорејќи за грчкото радио Real fm. „Во преговорите доаѓаме со националната позиција, односно сложено име со временска или географска одредница, повлекување на иредентистичките позиции и ставови на соседот. Доколку врз основа на ова се постигне договор, целосно сум сигурен дека нема да имаме само парламентарно мнозинство, туку ќе имаме широко парламентарно мнозинство“- вели Ѕанакопулос. Тој даде оценка за средбите што грчкиот премиер ги имаше во саботата со лидерите на политичките партии. „Политичкиот заклучок од средбите на премиерот со политичките лидери е дека се чини дека се создава приближување на позициите на повеќето партии, со исклучок на Сојуз на централисти и господинот Мицотакис“- објасни портпаролот на грчката влада за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Отсуството на заеднички став на премиерот Ципрас со опозицијата, но и во владината коалиција,  не го урива оптимизмот во грчката влада. Портпаролот на владата во Атина, Димитрис Ѕанакопулос е убеден дека евентуалниот договор ќе добие добие поддршка од мнозинството пратеници во Собранието. - Во преговорите доаѓаме со националната позиција, односно сложено име со временска или географска одредница, повлекување на иредентистичките позиции и ставови на соседот. Доколку врз основа на ова се постигне договор, целосно сум сигурен дека нема да имаме само парламентарно мнозинство, туку ќе имаме широко парламентарно мнозинство, изјавил рече Ѕанакопулос за грчкото радио Риал. Ваквиот став го потврди коалицискиот партнер Независни Грци. Лидерот Панос Каменос категорично ги отфрли тврдењата во медиумите дека тој ќе ја напушти владата, во случај на гласање за сложено име со терминот Македонија во парламентот. - Не постои таква вест, жал ми е, изјави Панос Каменос, лидер на „Независни Грци“. - Нема ниту една во милијарда ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, министерот за одбрана на Грција и претседател на Независни Грци, коалиционен партнер во грчката влада, ги демантираше сценаријата објавени во грчките медиуми дека доколку во парламентот дојде до гласање за договор за сложено име со терминот Македонија, тој ќе ја напушти владата.– Не постои таква вест, жал ми е, кусо коментираше Каменос, пред почетокот на состанокот на парламентарната група и на извршниот комитет на Независни Грци.
| | веќе видена | слични

„Ни во еден случај од милијарда, владата нема да падне“ изјави секретарот на парламентарната група на АНЕЛ, Танасис Папацистопулос, коментирајќи дека партијата „Независни Грци“, и како коалиционен партенер на СИРИЗА, с’е уште има незавршена работа и дека била посветена на „борбата против корупцијата, независност, медиумската и диктатурата во политичкиот систем, кој не донесе дотука.” Тој категорично ја отфрли можноста Владата да падне заради Скопје. И лидерот на „Независни Грциа“ (АНЕЛ) Панос Каменос, претседател на Независни Грци, денеска ги отфрли написите дека владата на Грција е пред распад бидејќи неговата партија била против вклучување на терминот ‘Македонија“ во идното име на северниот сосед. „Порталорт „Real news“ објавуива такви вести секој ден, но нема такво нешто“, изјавил Камеенос кој денеска одржува средба во партијата токму околу проблемот со името. Секретарот на АНЕЛ вели дека за прашањето со Македонија, од партијата претпочитаат „да го препуштат договорот на оние со поголемо знаење“. ...
| | веќе видена | слични

Пред состанокот на парламентарната група на партијата десно од центарот Независни Грци (АНЕЛ) нејзиниот лидер Панос Каменос ги отфрли извештаите за можно напуштање на Владата поради прашањето за името на Македонија. Некои извештаи сугерираа дека АНЕЛ ќе излезе од Владата ако се постигне договор меѓу Грција и Македонија, во чие име би останал тој збор. „Нема такво нешто“, изјави Каменос пред средбата со пратениците од својата партија со идеологија десно од центарот. Претседателот на АНЕЛ, сепак, последниве денови во неколку наврати даде на знаење дека неговата партија нема да поддржи решение што ќе го содржи зборот Македонија. Неговите пратеници инсистираа дека коалицијата не е доведена во ризик поради разликите во размислувањето, но не разјаснија што ќе се случи ако решение спротивно на нивниот став дојде во грчкиот Парламент. Портпаролот на Владата, Димитрис Ѕанакопулос од левичарската СИРИЗА, претходно во текот на денов изјави дека Каменос не изразил каква и да е намера за напуштање на Владата.
| | веќе видена | слични
10 копии

Соседната земја да направи промени што не оставаат простор за иредентизам во името, но и промени во Уставот за да се отвори патот кон НАТО и ЕУ, порача грчкиот претседател Прокопис Павлопулос за време на средбата со претседателот на Израел, Реувен Ривлин кој е во дводневна официјална посета на Грција. Тој рече дека Атина подржува европска перспективна, но и интеграција во НАТО, но „за ова предуслов е употреба на име кое не остава иредентизам, бидејќи иредентизмот е спротивен не само на меѓународното право туку главно на европското законодавство “. – Ако оваа земја сака да има пристап во НАТО и во Европската Унија, ќе треба да ги донесе сите оние промени што не оставаат никаков простор за иредентизам во нејзиното име. Кога велиме промени, мислиме во главно на промените што се однесуваат на нејзиниот правен поредок, на нејзиниот Устав. Кога ќе ги донесе овие промени , тогаш се отвора патот кон ЕУ и кон НАТО, посочи Павлопулос.
| | веќе видена | слични

- Во преговорите доаѓаме со националната позиција, односно сложено име со временска или географска одредница, повлекување на иредентистичките позиции и ставови на соседот. Доколку врз основа на ова се постигне договор, целосно сум сигурен дека нема да имаме само парламентарно мнозинство, туку ќе имаме широко парламентарно мнозинство, рече Ѕанакопулос. Во интервјуто, владиниот портпарол даде оценка за средбите што грчкиот премиер ги имаше во саботата со лидерите на политичките партии. - Политичкиот заклучок од средбите на премиерот со политичките лидери е дека се чини дека се создава приближување на позициите на повеќето партии, со исклучок на Сојуз на централисти и господинот Мицотакис, објасни портпаролот на грчката влада за Real fm. За односите меѓу Алексис Ципрас и Панос Каменос, Ѕанакопулос рече дека „постои добра хемија меѓу нив“ и не се доведува во прашање стабилноста на владата./МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Самарас, Бакојани и Караманлис во минатото прифатиле „Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: