Земан: Новинарите се како досадни оси кои треба да се згмечат

2 копии

Претседателот на Чешка Милош Земан именуваше нови судии и нов министер за правда, кои јавно ги советуваше дека кон новинарите треба да се однесуваат како кон досадни оси, кои треба да се згмечат. Претседателот на Чешка Милош Земан именуваше нови судии и нов министер за правда, кои јавно ги советуваше дека кон новинарите треба да се однесуваат како кон досадни оси, кои треба да се згмечат. - Сакам да ве предупредам да не подлегнувате на илузијата дека новинарите ви се восхитуваат, во вас гледаат медиумски ѕвезди. Не. Сакаат од вас да извлечат информации за себе, често таблоидите, а тоа никогаш не е добро. Новинарите се нешто како оси кои ќе кружат околу вас. Настојувајте да ги згмечите, но внимавајте да не ве боцне осилото, изјави чешкиот претседател. Земан, покрај новите 40 судии, неочекувано именуваше и министер за правда, досегашниот потпретседател на Легислативниот совет на владата Јан Књежинек, бидејќи досегашната министерка Татјана Мала под притисок на стручните правни кругови и медиуми поднесе ...
| | веќе видена | слични

Втората влада на досегашниот ,,премиер во оставка” Андреј Бабиш доби доверба во парламентот, по петнаесетчасовна дебата, со многу полемички тонови. Како и што се очекуваше, Кабинетот го поддржа големо мнозинство на пратеници од редовите на АНО, социјадемократите и комунистите. За доверба гласаа вкупно 105 пратеници од присутните 196, јавува Ристо Лазаров од Прага. При крајот на дебатата за доверба на владата, пред зградата на парламентот се одржаа протести на кои неколку стотини граѓани го изразија своето незадоволство од изборот на оваа влада. Интервенираше и полицијата, која го блокираше главниот влез во зградата. Во парламентарната сала демонстрациите ја кренаа тензичноста кај некои опозициони партии, кои побараа од премиерот Бабиш да се соочи со демонстрантите. Околу 22 часот тој тоа и го направи, излезе пред демонстрантите и низ насмевка им мавна поздравувајќи ги. Тие му возвратија фрлајќи кон него со шишиња вода. ,,Сакаме вистинска влада, Чешката Република не е Русија!” – извикуваа демонстрантите. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата малцинска влада на партијата АНО, на чешкиот премиер Андреј Бабиш и чешката социјалдемократска партија, по 15 часовна расправа и демонстранти пред прозорецот на парламентот, утрово ја доби довербата од законодавниот дом. Со најдолго чекање досега, точно 264 дена од изборите, пратеничкиот дом од 200 членови, најпосле ја заврши расправата, по полноќ, кога 105 пратеници на АНО, ЧССД и нереформираната Комунистичка партија, гласаа за доверба на владата, додека 91 пратеник беше против, а четворица воопшто не гласаа. Седницата се претвори во бурна распарава во која не недостасуваа лични навреди кој е крадец, кој е пијаница, кој е „комуњар“, а кој агент на комунистичката тајна полиција. Во текот на целото попладне и целата вечер, пред парламентот скандираа неколку стотина демонстранти, зашто Бабиш со цел да обезбеди доверба за малцинската влада со социјалдемократите потпиша, за прв пат од падот на комунистите, договор за толеранција со нереформираните чешки комунисти. Мандатот за Бабиш во коалиција со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со 196 гласа „за“ и 92 „против“, Долниот дом на чешкиот Парламент по 16 часа седница и изгласа доверба на новата левоцентристичка малцинска Влада на Андреј Бабиш. Владата, во која учествуваат политичкото движење „Акција на незадоволните граѓани” и Чешката социјалдемократска партија, беше одобрена со помош на гласовите на Комунистичката партија на Чешка и Моравија. За првпат од падот на Железната завеса во 1989 година во Чешка на власт доаѓа Влада со поддршка на комунистите. Центристичкото популистичко движење на Бабиш, кој е вториот по богатство човек во земјата, основач на компанијата за земјоделство и прехранбена индустрија „Агроферт“, која ги контролира двата најголеми весници во Чешка, победи на парламентарните избори што се одржаа во октомври 2017 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку ...
сите 136 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земан: Новинарите се како досадни оси кои треба да се згмечат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: