Британец на европската лотарија доби 185 милиони евра

2 копии

Рекордна награда од 185 милиони евра на лотаријата „Еуро милионс“, која се игра во девет европски држави, освои еден Британец, соопшти денеска организаторот на лотаријата „Камелот“. Претходниот рекорден износ од 129 милиони евра, во октомври минатата година, исто така заврши кај Британец, пренесува агенцијата АФП. Лотаријата „Еуро милионс“ се игра од 2004 година, а во неа учествуваат девет западно европски држави - Австрија, Белгија, Велика Британија, Франција, Ирска, Луксембург, Португалија, Шпанија и Швајцарија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопственикот на еден тикет уплатен во Велика Британија е добитник на 161 милион фунти или 185 милиони евра, при синоќешното извлекување на Евролотаријата, соопштија претставниците на британската лотарија Како што јави дописникот на МИА од Лондон, премијата во оваа игра на среќа во која учествуваат граѓаните на десет земји од Европа, е најголемата добивка што кога било досега е регистрирана во историјата на британската лотарија, како и на европскиот континент. Досегашната рекордна премија изнесуваше 113 милиони фунти, од октомври минатата година. Претставникот на компанијата што ги организира игрите на среќа во Велика Британија изјави дека засега немаат никакви сознанија за добитникот, како и за тоа дали станува збор за едно лице или за т.н. „синдикат“, односно група играчи на среќа што заеднички уплаќаат на едно ливче. Минатогодишниот добитник на рекордната премија одби да излезе во јавноста, па така не е познато кој е тој и дали беше сам во оваа голема добивка или премијата ја делеше со други играјќи во ...
| | веќе видена | слични

Организаторот на лотаријата "Камелот" соопшти дека рекордната награда од 185 милиони евра од играта "Euro Millions", која се игра во девет европски држави, ја освоил Британец. Среќниот добитник сега е богат речиси колку и најпознатиот англиски пар Дејвид и Викторија Бекам, чие богатство се проценува на 187 милиони евра. "АFP" потсетува дека и претходниот рекорден износ на лотаријата "Euro Millions", кој изнесуваше 129 милиони евра, минатата година во октомври отиде во рацете на Британец. Лотаријата "Euro Millions" започна во 2004 година, а во неа денес учествуваат девет западноевропски држави: Австрија, Белгија, Велика Британија, Франција, Ирска, Луксембург, Португалија, Шпанија и Швајцарија.
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 117 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 69 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британец на европската лотарија доби 185 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: