Го вртат светот: Во кои земји има најмногу и најмалку жени директори

Во одборите на директори на компаниите во целиот свет жените се помалку од мажите. Во некои земји, сепак има некаков стремеж за еднаквост, а во други нееднаквоста е прилично очигледна. Ова станува јасно од истражувањето на Catalyst – компанија која ги штити правата на жените да учествуваат во раководството на компаниите во светот. На последно место во нивната листа е Јапонија, каде едвај 3,1% од членовите на одборите на компаниите се жени. Меѓу земјите на дното се уште Португалија, Индија, Хонг Конг. Во рангирањето се разгледани 20 држави. На прво место е Норвешка, каде 1/3 од членовите на одборите се жени. Во ниту една од видните држави процентот жени не се приближува 50%. Еве го и рангирањето: 1. Норвешка – 35.5% 2. Финска – 29.9% 3. Франција – 29.7% 4. Шведска – 28.8% 5. Белгија – 23.4% 6. Британија – 22,8% 7. Данска – 21.9% 8. Холандија – 21% 9. Канада – 20.8% 10. САД 19.2% 11. Австралија – 19.2% 12. Германија – 18.5% 13. Шпанија – 18.2% 14. Швајцарија – 17% 15. Австрија – 13%
| | веќе видена | слични
4 копии

Сингапурскиот весник „Стрејт Тајмс“ денеска објави список на држави во кои годинава ќе има најмногу празници и врзани викенди, на кој и годинава Индија со 21 празнични денови е на врвот на листата каде што се најмногу се празнува. Во други држави на континентот Азија државни и верски празници најмногу има на Филипините – 18, а следат Кина и Хонг Конг со 17. Во Тајланд има 16, во Малезија и Виетнам по 15, а во Индонезија 14 празнични денови. Јужна Кореја и Сингапур со 11 дена се сепак подобри од Јапонија во која има двет државни празници. Според сингапусрската статистика, во Европа има помалку државни и верски празници на кои не се работи. Шведска и Литванија слават најмногу, по 15 дена годишно, а следат Австрија, Белгија и Норвешка со 13. Русите и Финците слават по 12 дена, а со најмалку слободни денови вон годишните одмори се жителите на Велика Британија и Шпанија. На светската листа најдолу е Мексико, каде што има само седум дена државни празници, но законите во оваа држава дозволуваат работодавачите „во ...
| | веќе видена | слични

Трендот се повеќе корисници на интернет до содржините да доаѓаат преку таблети и смартфони, а се помалку преку компјутери се одрази и во порнографската индустрија. Годишен извештај за работата на PornHub покажува дека годишниот промет мери 78,9 милијарди прегледани клипови, односно по 11 за секој човек на земјата. На PornHub најмногу се пристапува од САД, Канада, Британија, Ирска и Норвешка. Бројот на корисници кои порно гледаат преку таблет компјутер или телефон скокнал за точно 20%, односно 12%. Истовремено сообраќајот од компјутери паднал за 13% во светски рамки.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 216 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 59 | | | веќе видена

Имал само 21 година кога се оженил со Карлеуша.Душко Тошиќ станал популарен фудбалер со дваесет години. Тогаш и започнала во нагорна линија неговата кариера.Во ...
сите 177 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена

Од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас коментираат дека изјавата на специјалниот претставник на Обединетите Нации, Метју Нимиц, „става крај на ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Го вртат светот: Во кои земји има најмногу и најмалку жени директори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: